Objevte Malajsii – krajinu mnoha kultur

8. 7. 2021 Peter

Milý Zápisníčku,

Malajsie je země, o které se nemluví tak moc, jako třeba o ostrově Bali, nebo o slunečném Thajsku. Proč bychom si ji tedy měli vybrat místo ověřených turistických destinací? Co nám může nabídnout?

Malajsii jsem navštívil v rámci svojí cesty napříč jihovýchodní Asií. Před příjezdem jsem nevěděl co mám čekat a ani jsem to moc neřešil. Prostě jsem se nechal překvapit. Teď zpětně mohu říci, že jsem udělal dobře.

Malajsie Kuala Lumpur

Pulzující metropole jako hlavní město

Naší první zastávkou nebylo nic jiného než Kuala Lumpur. Světové město, které zná asi každý, ale ne každý má tu možnost ho navštívit, vzhledem k tomu, že leží na opačné polokouli. Kuala Lumpur má rysy velkoměsta a rozhodně tak i působí. Na druhou stranu je sympatické,  že je menší než například Bangkok. Člověk se zde cítí bezpečněji a víc jako doma.

Kuala Lumpur je město multikulturní, je domovem pro tisíce studentů z celého světa a v ulicích je to znát. Doporučuji jen tak se vydat do ulic a nekoukat do mapy. Město samo člověka vtáhne do děje a dovede ho třeba do indické čtvrti na chutné kari.

Malajsie Petronas Twin Towers

Mám rád města s nepřehlédnutelnou dominantou a Kuala Lumpur určitě jednu takovou má. Známé Petronas Twin Towers by nikdo při návštěvě Malajsie neměl vynechat. Je na ně krásný pohled jak za světla, tak i za tmy.

Jeskyně Batu caves

Jde o jednu z nejnavštěvovanějších památek Malajsie. Batu caves se nacházejí jen několik desítek minut jízdy autem od Kuala Lumpur – doporučuji vzít si taxík, který nevyjde ani moc draho. Batu caves jsou unikátní jeskyně plné chrámů a opic (ty jsou opravdu všude). U vstupu do jeskyní je mnoho schodů, které zaujmou nejen počtem, ale i různými barvami. Před chrámem stojí obrovská zlatá socha, která je sama o sobě atrakcí.

Malajsie Batu caves

Taman Negara

Rozhodnout se pro jeden z nejstarších deštných pralesů na světě nebylo snadné. Nenachází se totiž po cestě, ať už je člověk kdekoliv. Je třeba absolvovat přibližně čtyřhodinovou cestu autobusem z Kuala Lumpur a následně asi dvouhodinovou plavbu malou loďkou. Prales je ale nádherný a člověk se v něm cítí jako v opravdové džungli – a to z toho důvodu, že v ní opravdu je.
Téměř nulové připojení k internetu a slabý telefonní signál celý dojem ještě umocňuje. Místní lidé jsou velmi příjemní a já jsem si užíval každou chvíli. Časté a rychlé bouřky trvající asi 30 minut střídalo tropické slunce. Zajímavá je i možnost vyrazit na noční procházku pralesem s průvodcem - ale o té zase někdy jindy v dalším zápisku.

Penang

Další zastávkou byl poloostrov Penang, který je bývalou britskou kolonií a okouzlí na první pohled. Já jsem se zdržoval hlavně v jeho stejnojmenném hlavním městě, které je mixem několika různých kultur. Velký vliv zde měla evropská kolonizace, ale také Čína nebo muslimská část obyvatel Malajsie. Penang je rozdělený na pomyslné čtvrtě, ve kterých si člověk užije atmosféru výše zmiňovaných kultur. Během jednoho dne si tak může připomenout dobu britské kolonizace, imperialistické Číny anebo si prostě vychutnat čistě malajský Penang.

Malajsie Penang

Věděl jsi zápisníčku?

  • Malajsie byla britskou kolonií až do roku 1957, kdy úspěšně deklarovala svou samostatnost. V kraji je dodnes cítit imperialistický vliv a i proto je tato země domovem pro mnoho cizinců.
  • Populace Malajsie, která činní přibližně 31 miliónů se skládá jen z poloviny z původního malajského obyvatelstva. Zbylou polovinu tvoří obyvatelé původem zejména z Číny a Indie.
  • Petronas Twin Towers byly nejvyššími budovami světa až do roku 2004. Dosahují výšky téměř 452 metrů a mají 88 poschodí.

Ceny

Každého cestovatele před příjezdem nebo příletem do vybrané destinace zajímají ceny za ubytování a služby. V Malajsii se platí malajsijským ringgitem, který byl v čase mojí návštěvy přibližně 6x slabší než euro. To je vůči jiným asijským zemím nezvyk. Například v Indonésii se člověk s několika stovkami eur v kapse snadno stane lokálním milionářem. Ceny v Malajsii jsou o něco vyšší než třeba v Thajsku, nejde však o nějaké závratné částky a stále platí, že cestování po této zemi je pro nás Evropany relativně laciné.

Malajsie město

P.S. V rámci svých cest po Malajsii jsem navštívil i malajsijský ostrov Langkawi, který je bezcelní zónou a oblíbenou dovolenkovou destinací domácích. I o tomto místě Ti napíši v dalším zápisku.

Peter

Autor Peter

Peťo je vášnivý cestovatel a odpůrce nápojů z automatů. Kávu si nejraději vychutná při západu slunce se svojí nádhernou přítelkyní, se kterou prozkoumal různá zajímavá místa na světe. Má rád riziko, o čemž svědčí nejen jeho styl řízení auta, ale i jeho sbírka adrenalinových zážitků.

Nejpopulárnější články

Související témata

Napište, co jste zažili vy

Podělte se s námi o zajímavé tipy a zážitky z vašich cest.