5 filmových lokalit Bratislavy

21. 8. 2023
5 filmových lokalit Bratislavy

Zapojte se v rámci letní akce Československé filmové léto do soutěže, luštěte tajenky, nakupujte s cashbackem a poznávejte s Yvetou a Xaverem krásy Česka a Slovenska. Přečtěte si, kdo jsou Yveta s Xaverem a jaká jsou pravidla soutěže.

Ejhle, co nevidět toto cestovatelské léto skončí, ale ještě předtím naše cestovatele čekají dvě zastávky. Xaver jako poslední zastávku vybral Bratislavu, hlavní město Slovenska. Prahou svůj výlet začínali, a tak mu přišlo vhodné druhým hlavním městem putování zakončit, alespoň co se Slovenska týče. Edici cestovatelského filmového léta si oba nesmírně užili a už teď jim je líto, že se tato výprava chýlí ke konci. Do alb si však oba vloží spoustu fotografií, které jim letošní léto budou připomínat. Ikdyž pravda, přibude jich tam ještě pár, vždyť je čeká několik zastávek. Absolvujte spolu s nimi předposlední výlet!

1. Staré Mesto

Staré Mesto je jednou z městských částí Bratislavy. Konkrétně v této se nachází také historické centrum hlavního města a je zároveň i památkovou rezervací. Nachází se zde množství historických budov, konzulátů a velvyslanectví. Jedná se o turisty nejvíce oblíbenou částí Bratislavy.

Xaver příliš neholduje velkým městům, kde se musí vyhýbat davům turistů, ale čas od času navštíví i ta. Nelze se tomu vyhnout, když má tak rád historické památky, zajímavá místa a k tomu všemu si ve svém seznamu potřebuje poznamenat i místa, kde se natáčely filmy. Yveta zase byla nadšená, že si může odškrtnout další hlavní město.

Společně se tak prošli uličkami, které je svým vzezřením přenesly o několik desetiletí, ne-li přímo staletí, do minulosti. Dokonce si zašli alespoň zvenčí prohlédnout Grasalkovičův palác, ve kterém sídlí prezident/prezidentka Slovenské republiky. Jednou do roka bývají prostory paláce zpřístupněny veřejnosti, ale toto datum už Xaver s Yvetou prošvihli. Aby načerpali trochu síly, zavítali i do zahrad v areálu Bratislavského hradu. Oběma se jim zde nesmírně líbilo.

Kam na jídlo ve Starém Mestě

Teploty nyní šplhají opravdu vysoko a po procházce městem, která byla nyní trochu kratší, než obvykle, se Xaver a Yveta dali do hledání místa, kde by se mohli dobře najíst. Našli jich hned několik:

 • Houdiny Restaurant se nachází v historickém centru města a nabízí lahodná jídla a skvělá vína
 • Bistro St. Germani vás zase přivítá příjemným prostředím, ve kterém si budete připadat jako v anglické kavárně
 • Restaurace Albrecht si zase pochutnáte na klasickém menu, které vychází z francouzské kuchyně, domácích surovinách a vínech nejen od českých dodavatelů

Co dělat ve Starém Mestě, když prší

Xaver s Yvetou se už během těchto výletů stihli poučit, že vždy je dobré, pokud mají náhradní program, pokud by se počasí pokazilo. Jinak tomu nebylo ani tentokrát a i když nepršelo, v těchto místech se právě před deštěm dá skvěle schovat:

 • Michalská věž nebo také Michalská brána, je jedinou zachovanou branou z městského opevnění ze 14. století. Dnes v jejích útrobách můžete nalézt expozici historických zbraní.
 • Dóm sv. Martina se pyšní bohatou historií. Po dobu 267 let se stal hlavním místem, kde se korunovali uherští králové a královny. Zažil tak devatenáct korunovací, přičemž zde byla korunována například i Marie Terezie. V těchto prostorách bylo dokonce poprvé uvedeno dílo Missa solemnis od Ludwiga van Beethovena.
 • Pokud už se rozhodnete navštívit prostory zahrad u Bratislavského hradu, byla by škoda vynechat jeho interiér.
 • V Primaciálním paláci dnes sice sídlí primátor města, ale v některých částech sídlí expozice Galerie města Bratislava.
 • Nově otevřenou Slovenskou národní galerii byste na svůj seznam měli také rozhodně napsat.

Staré Mesto ve filmu

Bratislavské Staré Mesto se objevilo hned v několika filmech. Slovenské národní divadlo se objevilo v americkém filmu Peacemaker. Detaily samotného Kamenného náměstí se objevily hned v několika snímcích: Červený kapitán, Fontána pro Zuzanu nebo v oblíbeném seriálu Za sklem či Kriminálka Staré město. Zmiňovaný Primaciální palác se objevil například ve francouzském filmu Bel Ami. Zapomenout nemůžeme ani na ikonický Eurotrip.

2. Karlova Ves

Karlova Ves je městskou čtvrtí v Bratislavě. Kdysi to byla jen obyčejná vesnička, později vinařská oblast, která se před koncem druhé světové války stala součástí hlavního města. Nachází se zde několik zajímavých míst, a přesně proto ji Xaver zařadil na svůj seznam.

Chtěl totiž navštívit Botanickou zahradu Univerzity Komenského, která je sice součástí vysoké školy, ale od 1. dubna do 31. října je otevřena také pro veřejnost. Nachází se v ní více než 5 000 různých druhů rostlin. Kapradiny, palmy, exotické rostliny, ale i flóra Austrálie na jednom místě. Navštívit se dá i rosarium, kde se nachází zhruba 150 druhů růží, převážně nově šlechtěných. Je to vůbec první botanická zahrada na Slovensku.

Yveta se chtěla jít podívat i do ZOO a tak se tam společně s Xaverem zastavili. Bratislavská zoologická zahrada má přibližně 96 hektarů. Je to přírodní zoo, ve které naleznete více než 1104 různých druhů zvířat.

Kam na jídlo ve čtvrti Karlova Ves

 • Bamboo Vietnamese Cuisine nabízí skvělou asijskou kuchyni
 • Na lahodný zákusek zase můžete zajít do Cukrárny u Babičky
 • Přímo u ZOO se nachází malá restaurace Estévéčka

Co dělat ve čtvrti Karlova Ves, když prší

 • V případě, že vás na výletě zastihne déšť, Xaver doporučuje navštívit Vodárenské muzeum, které sídlí v prostorách první parní čerpací stanice v Bratislavě. V prostorách muzea lze mimo jiné obdivovat i na Slovensku ojedinělou tarazovou podlahu.

Karlova Ves ve filmu

Karlova Ves se na Xaverově seznamu objevila i z toho důvodu, že se části této městské čtvrti objevily v několika filmových snímcích, převážně slovenských. Například Vše co mám rád, Cikán, Rukojmí nebo Dámský klub.

3. Řeka Dunaj

Dunaj snad netřeba představovat. Řeka, která pramení v německém Černém lese a protéká hned přes několik zemí, přičemž z Rakouska přechází i na Slovensko, podle Xavera na jejich seznamu nemohla chybět, a i když to není úplně běžná zastávka, rozhodli se s Yvetou, že ji prozkoumají. Alespoň z části.

Nábřeží Dunaje nabízí řadu zajímavých míst. Během procházky můžete obdivovat sochy významných osobností a různá umělecká díla, projet se můžete i přes čtyři mosty, které spojují oba břehy. Případně si můžete odpočinout na travnaté ploše pod Euroveou. Pokračovat můžete až po Karlovarské rameno, kde je možné si zapůjčit vodní plavidlo. Xaver s Yvetou neváhali a kousek této majestátní řeky sami splavili.

Pokud se bojíte a nechtěli byste se po řece plavit sami, můžete ji sjet lodí, kterou se lze dostat až do Rakouska. Nádhernou přírodu tak můžete obdivovat, aniž byste museli dávat pozor na cestu.

Dunaj ve filmu

Prostředí Dunaje, zejména pohledy na řeku, se objevily hned v některých filmech. Jedním z nich, který silně zarezonoval ve slovenské společnosti, je i Svině. Hezké záběry z budovy parlamentu přímo na řeku najdete i ve filmu Ostrým nožem, který převypráví příběh vraždy studenta Daniela Tupého. Nábřeží Dunaje se objevilo i ve filmu Fontána pro Zuzanu. Téměř zcela zamrzlou řeku zase můžete vidět ve filmu Ptáčci, sirotci a blázni.

4. Devín

Co by to byl za výlet, kdyby Xaver s Yvetou vynechali Devín. Devín, jedna z nejmenších městských částí Bratislavy, je známá zejména díky hradu, který se zde hrdě tyčí. Z této majestátní stavby, jenž byla svědkem mnoha historických milníků Slováků a Slovenek, zůstala už jen ruina. Stále je však schopna ukrást si pozornost a mezi turisty zůstává velmi oblíbená.

Přímo pod hradem lze vidět, jak se do sebe vlévají dvě řeky, Morava a Dunaj. Další zajímavostí je, že tento hrad si pamatuje keltská a římská osídlení, která se v minulosti na našem území nacházela. Byl svědkem vzniku i pádu Velké Moravy, prvního státního útvaru Slovanů. Do slovenských dějin se například toto místo zapsalo i slavným výletem Ľudovíta Štúra a jeho družiny, která zde vzdala hold nejen slovanským předkům. Zbytek je již historie, která formovala směřování slovenského národa.

Devín ve filmu

Díky své poloze, vzezření a tajemnosti Děvínský hrad zaujal i světové filmaře. Natáčel se zde například americký fantasy film Dračí srdce. Představitel Herkulese, Kevin Sorbo, známý díky ikonické postavě Herkulese, také navštívil prostory Devínského hradu a to právě v době, kdy se zde natáčel Kult Dobyvatel.

5. Koliba 

Koliba je další městskou částí Bratislavy. Nachází se na západním úpatí Malých Karpat a díky své přírodě je velmi oblíbeným místem především zdejších obyvatel.

Pyšní se krásnými lesy, přes něž vedou jak stezky pro pěší, tak cyklostezky, které se rozhodně vyplatí vyzkoušet. Xaver toto místo zvolil proto, že v posledních dnech s Yvetou navštívili mnoho historických měst, a i když v tom byla trocha přírodních krás na Slovensku i Čechách, delší pobyt v přírodě jim rozhodně neuškodí.

Užijete si zde výhledy na Bratislavu, která je z Koliby vidět jako na dlani. Můžete se vydat na procházku k Železné studánce, případně k věži Kamzík, která je dalším ikonickým symbolem Bratislavy.

Kam v Kolibě a okolí na jídlo

V okolí Koliby, téměř v její bezprostřední blízkosti, se můžete najíst v těchto restauracích:

 • Pizza a restaurant Pirko
 • Slaměná Bouda
 • Rustikální pivovar Patronský Pivovar nabízí kromě piva také jídlo

Koliba ve filmu

Koliba je známá hlavně svými filmovými ateliéry, ve kterých vznikala řada známých filmů. Natáčely se zde například takové skvosty jako Poslední čarodějnice, Deštník svatého Petra, Nashledanou v pekle, přátelé, Nevěra česky, Noční jezdci. I tolikrát zmiňovaný velkofilm Dračí srdce se natáčel v těchto ateliérech, podobně i Kult Dobrodruh.