Po AliExpressu Česká pošta navázala spolupráci Wish.com

22. 9. 2021
Po AliExpressu Česká pošta navázala spolupráci Wish.com

 

O něco méně vrásek na čele budete mít při nákupech na portálu Wish.com. Česká pošta oznámila, že s tímto portálem navázala přímou spolupráci. Co to pro vás znamená? Hlavně to, že díky této spolupráci nemusíte při objednávce zboží řešit placení DPH, Wish vše včetně související administrativy udělá sám. Je to tedy podobné, jako v případě balíčků z AliExpressu, ani tam nemusíte řešit DPH, protože AliExpress vám daň automaticky započítá k ceně objednávky.

 

Jak to celé začalo

Celá záležitost se týká konce osvobození malých zásilek od DPH ze zemí mimo EU. Tyto zásilky by měl příjemce zdanit sám, jakmile balík přijde do Česka. Díky dohodě České pošty a Wish.com si můžete hodit nohy na stůl a vesele nakupovat. V praxi to totiž znamená, že při nákupu zboží z Wish.com již bude DPH zahrnuto v ceně objednávky. Pak odpadá nutnost placení DPH po doručení do Česka a pracné přiřazování zboží do kategorie daně z příjmu.

Dalším plusem, který tímto vzniká, je, že není nutné podávat elektronické celní prohlášení. Zboží totiž do EU doputuje nejčastěji přes Belgii nebo Nizozemí, a proto nebude potřeba celní prohlášení řešit. Pro zákazníky Wishe se tedy při nákupech nic nezmění.

Elektronické celní prohlášení byste museli řešit jen u balíčků doručených do Česka přímo ze země mimo EU. Kdy celní prohlášení řešit poznáte jednoduše – Česká pošta nebo jiný dopravce vám napíše, že má pro vás balík k proclení.

Wish a placení daně a cla

Co je internetový portál Wish.com

Wish.com je prodejní portál s širokou škálou produktů od módy přes elektroniku až po šperky či třeba doplňky do domácnosti. Nejedná se o čínský e-shop, nicméně značná část zboží pochází z Číny. Výhodou jsou velmi nízké ceny, symbolické poštovné a také možnost nakupování v češtině. Díky portálu Plná Peněženka máte navíc možnost ušetřit z každé objednávky 0,5 %.

 

Jak je to s oblíbeným AliExpressem

Jak jsme zmínili výše, AliExpress také za nakupující odvádí daň z přidané hodnoty. Více se dočtete v našem článku o platbě DPH při nákupu na AliExpress.com a také v článku o tom, jak nakupovat na AliExpress.com z evropských skladů.

Zásilky Wish.com bez placení daně a cla