Recenze WormUP: křupaví červíci jako svačinka

Tohle je trochu netradiční produkt v recenzi. Recenze hmyzu k jídlu. Toho, který od pohledu možná některé odradí, jiní si řeknou Proč ne? A nedělá jim problém sníst sušeného nebo smaženého červa, v naší recenzi se dočtete o sušených larvách potemníka moučného.

6. 3. 2021
Recenze WormUP: křupaví červíci jako svačinka

Celkové hodnocení

Počet hvězdiček: 4,6 / 5

 

Náš kolega Marek se odhodlal do recenzování sušených červů z e-shopu WormUP.com, za což má od nás velký respekt. Shodli jsme se, že někteří kolegové by neměli problém červi vyzkoušet, jiní by na ně nesáhli ani metrovou tyčí :). Každopádně stojí za to přečíst si, jak Markovi červi chutnali a jestli by si je třeba koupil znovu.

 

Sušení červi třeba na chleba s máslem

Recenze WormUP: sušení červi

  • Cena: 125 Kč
  • Hmotnost balení: 20 g
  • Možnost objednat výhodná balení podle svého výběru
  • 5 příchutí
  • Země původu: Česko
  • Hodnocení Marka:
  • Stránka produktu: WormUP – jedlý hmyz

 

Pochutnat si na sušených a křupavých červících se člověku nepoštěstí každý den. Recenze produktů značky WormUP pro mne proto byla skutečným zpestřením. Nešlo sice o první zkušenost, kterou bych s pojídáním červíků měl. Na pár food festivalech se mi již dříve příležitost naskytla. Tentokrát jsem ale měl na testování červí pochoutky více času a seznámil jsem se s více příchutěmi. Recenze WormUP: sušení červi

Jde bezesporu o pokrm, který zejména v našich zeměpisných končinách zatím nemá dlouhou tradici, působí spíše jako něco odporného a je s ním spojena řada předsudků. Prodejce tak nemá jednoduchou pozici. Musí se spolehnout na to, že skupina experimentujících gurmánů nakonec přesvědčí své zdrženlivější okolí. Asi k tomu nedojde hned, ale dávám velkou šanci tomu, že se za několik let stanou červíci i v Česku široce oblíbenou pochoutkou.

Co vlastně WormUP nabízí? Výrobce pro přípravu svých chuťovek využívá červy potemníka moučného z hmyzí farmy na Moravě. Potemník běžně slouží jako zdroj potravy pro plazy, ptáky či hlodavce chované v zajetí. Červi se používají i jako rybářská návnada. Vítaným zdrojem potravy jsou především vzhledem k vysokému obsahu proteinu. Jak WormUP popisuje na svých stránkách, červíci „nejsou smažení na oleji, ale sušení horkým vzduchem, neobsahují žádný cukr, laktózu, antibiotika, jsou bez chemie a bez konzervantů“. Recenze WormUP: sušení červi

Právě kombinace ryzího proteinu a blahodárných minerálů, z nichž se hmyzí potraviny skládají, by mohla být hlavním klíčem k úspěchu, který otevře červíkům pomyslné dveře na talíř českých strávníků. 

 

Chov hmyzu je eko

Po proteinech a minerálech je v současné době silná poptávka. Současně hmyz vyhovuje i trendu ekologicky šetrnějšího stravování. Chov hmyzu totiž vyžaduje výrazně nižší spotřebu vody, krmiva i půdy, než je tomu u jiných hospodářských zvířat chovaných na maso a další potraviny.

WormUP červíky balí do sáčků po 20 gramech. Balení je vybaveno rychlo uzavíratelmým plastovým zipem, takže pokud červíky z jednoho balení nestihnete sníst během jednoho večera, stačí jen balení zapečetit zipem a nemusíte se bát, že by červíci ztratili aroma. Neotevřené balení by mělo vydržet přes 2 roky i se zachováním křupavosti obsahu. Recenze WormUP: Sušení červi příchuť česnek

Obecně se mi chuť červů obtížně k něčemu přirovnává. Řekl bych, že je to něco mezi popcornem, škvarky, oříšky nebo slunečnicovými jadérky. Tak jako je tomu u popcornu nebo u bramborových chipsů, dají se i červíci kombinovat s širokou škálou příchutí, což dobře pochopili i strůjci značky WormUP. Z jejich nabídky jsem nakonec vyzkoušel varianty s česnekem, kari a chilli. Zde jsou mé hlavní dojmy:

 

Křupaví červíci s česnekem

Česnekem se celkově snažím v potravě šetřit. Proto jsem se této příchuti obával nejvíce. Tato varianta sice nebude patřit k těm, které bych do budoucna vyhledával, ale výsledný dojem nebyl špatný. Česnek není u červíků až tak výrazný a nezanechává po sobě až takové stopy jako třeba u česnekových brambůrků nebo topinek. Recenze WormUP: Sušení červi příchuť kari

 

Křupaví červíci s kari

Co se týká červíků s kari, ti jsou za mne vítězem pomyslného testu. Příchuť povědomá nejvíce z indické kuchyně se k proteinovému zobání skvěle hodí. Červíci příjemně voní a balení přesypané do misky zmizí jako by nic. Jestli jsem litoval, že má balení od WormUP jen 20 gramů, bylo to právě u této varianty.

 

Křupaví červíci s chilli

Pálivá jídla rozdělují strávníky. Jedni je milují, druzí se pálivým chutím snaží vyhnout. Jak si stojí červíci s chilli. Pokud se ostrým jídlům vyloženě vyhýbáte, tuto variantu červíků vynechte. V opačném případě nemusíte mít strach. Hranici pálivosti bych odhadnul na třetím stupni z deseti. Takže slzy z očí rozhodně nehrozí, zpestření chuti ovšem zaručeno.

Kromě v recenzi vyzkoušených příchutí nabízí WormUP ještě varianty červů se solí a červů se slanou skořicí. K jejich vyzkoušení se snad dostaneme někdy příště. Recenze WormUP: Sušení červi příchuť chilli

 

K čemu se červíci hodí?

Za mne je to ideální náhrada například za bramborové chipsy. Tedy jako doplněk k zobání třeba u dobrého filmu. Navíc v případě červíků jde jistě o zdravější, byť výrazně dražší, pochutinu. Hodí se i jako neobvyklý dárek, kterým určitě překvapíte. A nebo jako doplněk na stůl na party nebo na pohoštění návštěvy. V takovém případě máte velkou šanci, že se blýsknete něčím, co vaši přátelé ještě neznají nebo přinejmenším neochutnali. 

Nebojte se nabídnout červíky i dětem. Tedy pokud máte této dobroty dostatek :). Naše děti byly za možnost ochutnat nevšední křupání vděčné a dožadovaly se přídavku. Jedinou variantou, kterou bych od dětí držel dále, je příchuť chilli.

Jako inspirace pro servírování produktu z potemníka může posloužit i doporučení výrobce, že červíci se dají použít i jako přísada do těstovin, na chleba s máslem nebo rizota.

Nepochybně bude hodně lidí na červíky hledět s nedůvěrou, s obavami či odporem. Ale věřím tomu, že když překonají počáteční obavy a červíky ochutnají, nakonec budou za tuto zkušenost rádi.

Mrkněte na video, jak se taková nová příchuť připravuje:

Něco málo o e-shopu WormUP.com

Rodinná firma WormUP vyvinula své vlastní postupy na zpracování jedlého hmyzu, všechny receptury jsou tedy jejich originální nápady. Červi pochází z moravské farmy, kde si pochutnávají na bramborách, zelenině nebo obilném šrotu. Následně jsou sušeni horkým vzduchem a dochuceni – vždy naslano. 

Dokonce i výživoví experti doporučují zařazení jedlého hmyzu do jídelníčku. Jsou totiž zdrojem ryzího proteinu a minerálů, navíc jsou bez cukru a laktózy, bez chemie či konzervantů. Zajímavostí je, že moučný červ obsahuje víc bílkovin než hovězí maso.

 

Podobné články