Recenze kvalitní kávy aneb exploze chutí i energie

Kdo by nemiloval vůni čerstvě upražené kávy, která vás dokáže probrat i uspokojit chuťové pohárky? E-shop Upraženo takovou kávu připravuje, a probírá tak každé ráno spousty pracujících lidí, včetně týmu Plné Peněženky. Jaké druhy jejich kávy jsou nejlepší a co našemu týmu tolik „nešmakuje“, pro vás testoval kolega Pepa.

1. 7. 2023 Pepa
upraženo recenze

Celkové hodnocení

Počet hvězdiček: 5,0 / 5

Ranní káva, presso, turek, ledová káva, frappé, vídeňská káva, lungo, americano, latté a nespočet dalších oblíbených verzí a názvů milovaného nápoje,… zkrátka, kdo by nechtěl recenzovat KAFE?

Kávu mám rád na mnoho různých způsobů, a když se mi naskytla možnost napsat recenzi na milovaný nápoj, neváhal jsem ani minutu. Následně jsem zjistil, že balíček obsahuje kilovky pěti druhů kávy, a bylo jasné, že nebudu recenzovat sám. Do recenze se tak zapojila celá Plná Peněženka.

Musím na úvod poznamenat, že pražírna a e-shop Upraženo, ze které recenzovaná káva pochází, pro mě není neznámá.kávaPoslední 3 roky nakupuji domů kávu on-line výhradně tam. Pražírnu jsem objevil právě díky Plné Peněžence a maximálně mi vyhovuje. Protože rád ochutnávám různé druhy kávy, jsem rád že na Upraženo svou nabídku často mění a doplňují o nové druhy a zároveň připravují sezónní směsi, které jsou příjemným zpestřením.

Káva z této pražírny je pražena spíše na nižší/střední stupeň a její zrnka jsou tak světle hnědá. Osobně mi toto pražení vyhovuje víc, než když je káva přepražená výrazně do tmava. Každá káva si ale samozřejmě žádá své a každý z nás má jiné preference chuti. To se ukázalo i u hodnocení testované kávy mými kolegy v kanceláři, u nichž jedna káva výrazně propadla.

Nejsem žádný degustátor kávy a nebudu tak popisovat, jaké tóny ovoce odhalily mé chuťové pohárky při ochutnání, ale stručně uvedu můj názor i jak kávu viděli kolegové v kanceláři. Věřím, že je mnoho z vás jako já – „obyčejní“ milovníci lahodného nápoje, kteří ocení dobrou kávu a úsudek si udělají sami.

Dáte si dobrou brazilskou kávu?

Tato káva je vhodná na espresso a za mě jde o klasiku, kterou byste neměli minout. Měla by mít intenzivní čokoládovou chuť, ve které objevíte oříšky spolu s bobulovitým ovocem. U brazilské kávy jsem ani u kolegů nezaznamenal jedinou negativní reakci. S touto kávou rozhodně nesáhnete vedle, což dokazuje i mezinárodní ocenění, které vlastním pražením brazilské kávy dosáhli v Upraženo na mezinárodní soutěži. Koupě této kávy je sázka na jistotu!

 

brazil

Brazil 100% Arabica

 • Množství: 125, 250, 500, 1000 g
 • Původ: Brazílie - Minas Gerais
 • Stupeň pražení: 3
 • Způsob přípravy: na espresso
 • Ocenění GREAT TASTE AWARDS 2022
 • Počet hvězd: 5

589,00 Kč

Nakup s cashbackem

Peru

Další káva, kde panuje shoda v hodnocení kolegů v kanceláři i u nás doma. Získá si milovníky výraznějších chutí, kde se mísí kyselost a hořkost v příjemně vyrovnaném poměru. Její chuťový profil je čokoláda, mandle, třtinový cukr, citrusy a sušené ovoce.

peru

Zrnková káva - Peru 100% Arabica

 • Množství: 125, 250, 500, 1000 g
 • Původ: Peru - Moyobamba, Sn Martin
 • Stupeň pražení: 3
 • Vhodnost přípravy: na espresso
 • Počet hvězd: 5

689,00 Kč

Nakup s cashbackem

Ethiopia

Tato káva je vhodná na filtr, ale mám ji rád i na espresso. Stejně tak s kolegy v kanceláři jsme ji připravovali jako espresso. Její chuťový profil je černý čaj, peckovité ovoce, červený rybíz, jablka a citrusy. Káva je trochu kyselejší, což nemusí vyhovovat úplně všem a výsledky hodnocení v kanceláři byly  „fiftyfifty“. Pro mě osobně je ale jedna z TOP, a proto je v tomto případě hodnocení čistě subjektivní za 5 hvězdiček.

ethiopia

Zrnková káva - Ethiopia Nensebo Refisa - 100% Arabica

 • Množství: 125, 250, 500, 1000 g
 • Původ: Ethiopia - Nensebo, Sidamo
 • Stupeň pražení: 2
 • Vhodnost přípravy: na filtr
 • Počet hvězd: 5

799,00 Kč

Nakup s cashbackem

Colombia excelso

Tato kolumbijská káva vyšla v našem testu jako „nejhorší“. To rozhodně neznamená, že se jedná o špatnou kávu, ale největší počet degustérů z Plné Peněženky ji hodnotilo jako „nechutná mi“. Vesměs byla shoda v tom, že káva je příliš kyselá (v její chuti byste měli objevit tóny karamelu a oříšků, s dochutí jablek a citrusů). Určitě však stojí za vyzkoušení. Já osobně si ji vychutnávám a oceňuji její výraznost a odlišnost od jiných odrůd. Přiznávám ale, že jsou dny, kdy je i na mě kyselá až příliš. V tomto případě do hodnocení promítám názor většiny týmu a dávám 3 hvězdy.

colombia excelso

Colombia Excelso - 100% Arabica

 • Množství: 125, 250, 500, 1000 g
 • Původ: Kolumbie - Huila
 • Stupeň pražení: 4
 • Způsob přípravy: na espresso
 • Počet hvězd: 3

789,00 Kč

Nakup s cashbackem

Espresso směs

Jak už název napovídá, tato káva je určena pro přípravu espressa a jak to v případě směsí od Upraženo bývá, má perfektně vyvážený poměr vybraných káv. Směs arabiky a robusty má vhodně vyvážené chutě a robusta mimo jiné kávě dodává i vyšší procento tak nezbytného kofeinu. Pokud nechcete experimentovat a chcete vsadit na osvědčenou kvalitu, tak vedle brazilské kávy je to za mě právě tato směs.

Směs obsahuje: 
- 100% výběrovou Arabiku - Kolumbie Excelso EP v poměru 70 %
- Kvalitní BIO robustu z Tanzanie v poměru 30 %

espresso směs

Zrnková káva - Espresso směs -70 % Arabica, 30 % Robusta

 • Množství: 125, 250, 500, 1000 g
 • Původ: Kolumbie a Tanzánie
 • Stupeň pražení: 4
 • Způsob přípravy: na espresso
 • Počet hvězd: 5

639,00 Kč

Nakup s cashbackem

Závěr

Moc rád si během cetování vychutnávám kávu v lokálních kavárnách, a pokud si kávu kávanavíc sami praží, je to něco, čemu neodolám a musím ochutnat. Často si pak z takové kavárny vezu domů malou pětidenní porci, což v našem případě obvykle bývá 250 gramů.

Na pravidelnou konzumaci si ale kávu objednávám on-line. Vyzkoušel jsem několik pražíren, ale od doby, co jsem objevil Upraženo, jsem už dál nehledal. Vyhovuje mi nižší stupeň pražení, rychlost dodání a pestrost nabídky, kterou Upraženo poskytuje. Mám moc rád jejich limitky, na které se vždy těším. Zrovna dnes objednávám jejich letní směs a těším se, čím mě letos překvapí.

Tip na závěr: Jejich narozeninová směs mě ještě nikdy nezklamala, ale na tu si musíte ještě pár měsíců počkat. Pokud si ale Upraženo oblíbíte jako já, tak si před narozeninovou vychutnáte jistě i tu vánoční.

Za sebe nemohu e-shop hodnotit jinak než maximálním počtem hvězd. Však ono hodnocení 99 % na Heuréce mé hodnocení jen dokresluje.

Hodnocení kávy

 • vysoká kvalita
 • většinou výborná chuť
 • ocenění GREAT TASTE AWARDS 2022
 • vyšší cena u některých druhů

Počet hvězdiček: 5,0 / 5

Nakup s cashbackem

Jak připravit kávu na filtr

Filtrovaná káva má u mnoha lidí nálepku tmavé nelibé břečky, kterou vypijete, jen pokud není zbytí. filtrJsou-li ale splněny základní pravidla její přípravy, čeká vás v šálku filtrované kávy něco opravdu výborného. Narozdíl od espressa není filtrovaná káva koncentrovaná, a tak si ji můžete déle vyhutnávat.

Pokud si totiž tuto kávu připravujete, znamená to, že při její přípravě nevyužíváte k extrakci tlak, ale přirozený proces louhování rozpustných látek ve vodě. V horké vodě, která má až 93 °C, se káva louhuje 3–5 minut, pak se ještě přefiltruje a zcedí.

K přípravě potřebujete samozřejmě výběrovou kávu (60g / 1 l), kvalitní mlýnek a vodu ohřátou na 93 °C. Důležité je také dodržet čas louhování. Abyste vykouzlili tu nejlepší filtrovanou kávu, je dobré vlastnit french press, aeropress, vacuum pot, moka konvičku, překapávač s papírovým filtrem nebo chemex.

Jak vznikají naše recenze

Zajímá vás, jak vznikají recenze Plné Peněženky? Přečtete si o tom v našem speciálním článku.

Pepa

Autor Pepa

Pepa pochází z východních Čech a je jedním z nejdéle sloužících členů Plné Peněženky. Kromě toho, že se naplno věnuje řízení Peněženky a své rodině, tak je také vášnivým rybářem. Nakupování jako většina chlapů příliš neholduje, ale jen do té doby, dokud nepotřebuje doplnit svoji rybářskou výbavu. To pak čas plyne příliš rychle. Největší relax je pro něj čas strávený s rodinou nebo na rybách, které neváhá zajet chytat i do milovaného Slovinska.

Podobné články