Světová káva s beskydským srdcem

Někdy na kvalitě ranní kávy závisí kvalita celého dne. Voňavá káva z celého světa pražená v beskydských kopcích, Upraženo, vám provoní byt a zajistí super den plný energie.

8. 1. 2022 Vendy
Recenze Upraženo

Celkové hodnocení

Počet hvězdiček: 5,0 / 5

Káva je součástí všedního života asi většiny z nás. Ať už je to ta, kterou si dáváme ráno abychom vůbec mohli fungovat, ta kterou popíjíme v kavárně na pokecu s přáteli nebo ta, kterou si odpoledne po práci uvaříme do svého oblíbeného hrnku, sedneme na gauč a relaxujeme po náročném dni. Já a můj přítel jsme velkými milovníky kávy a dalo by se říci, že jsme na kávě závislí. 

Když jsem tedy dostala možnost vyzkoušet různé druhy kávy z e-shopu Upraženo.cz, byla jsem opravdu nadšená. Hned jsem obchod na webu vyhledala a začala brouzdat po jeho stránkách, které jsou opravdu přehledné. Kromě širokého výběru luxusní zrnkové kávy zde naleznete také kávové kapsle na Nespresso a Dolce gusto nebo příslušenství pro přípravu kávy (například french press, moka konvice, apod.). K dobré kávě samozřejmě patří i nějaká ta sladkost, a tak si na webu můžete vybrat z různých druhů bio čokolád nebo ze zdravých variant sušenek.

Na svůj balíček z eshopu jsem se opravdu těšila a musím říct, že mi byl doručen opravdu rychle, za dva dny jsem ho měla doma a obsahoval tři druhy kávy Nikaragua, Brazílie a Indonésie.

Cuppingové skóre 

Cupping bychom mohli přeložit jako „šálkování“ a jedná se o proces degustace kávy, který se drží přísnými pravidly a hodnotí několik kategorií testované kávy, jako je vůně, chuť kyselost, uniformita a další. Za každou kategorii je káva bodovaná a součet těchto bodů se nazývá „cuppingové skóre“. Pokud káva dosáhla 80 bodů a více, můžeme ji považovat za kávu výběrovou.

Zrnková káva Nicaragua 100% Arabica

 • Cena: 349 Kč
 • Hmotnost balení: 500 g
 • Kávovar: espresso, filtr
 • Zpracování: naturální (označováno také jako suché)
 • Stupeň pražení: 3
 • Cuppingové skóre: 87 = výběrová káva
 • Hodnocení Vendy: ★★★★★
 • Stránka produktu: Zrnková káva Nicaragua

Stupeň pražení této kávy je 3, takže na stupnici kyselost–hořkost bude spíše vlevo. Již v názvu se dočteme, že pochází z Nikaraguy, konkrétně z regionu Matagalpa. Jedná se o odrůdu Catuaí, Caturra a byla sklizena na farmě zvané Finca Aurora, která leží 1200–1400 m. n. m.

Chutí by vám měla připomenout mléčnou čokoládu s tóny hrušek a medu. Po tom, co jsem ji vyzkoušela, musím říct, že je tato káva opravdu lahodná, má silnou výraznou až lehce nahořklou chuť (asi také záleží na množství použitých zrn). Rozhodně ji mohu s klidným svědomím zařadit mezi mé oblíbence, a to nejen kvůli chuti, ale i díky nádherné silné vůni, kterou ucítíte ihned po otevření balení.

Zrnková káva Indonesia 100% Arabica

 • Cena: 619 Kč
 • Hmotnost balení: 1 kg
 • Kávovar: espresso, filtr
 • Zpracování: wet hulled honey
 • Stupeň pražení: 3
 • Cuppingové skóre: 85,5 = výběrová káva
 • Hodnocení Vendy: ★★★★
 • Stránka produktu: Zrnková káva Indonesia

Tato káva pochází z Indonésie z regionu Kerinci, Sumatra a jedná se o odrůdu Andung Sari, Sigarar Utang. Je zpracovávána zajímavou metodou Wet hulled honey, což je kombinace mokré a suché metody ve spojení s medovým zpracováním. Chutí by měla připomínat citrusové plody s javorovým sirupem, mangem a broskví. Stupeň jejího pražení je také 3, což má opět indikovat spíše kyselejší chuť. 

U tohoto druhu kávy jsme se s přítelem neshodli. Na můj vkus byla káva příliš silná, možná až lehce nakyslé chuti, nicméně má krásnou silnou vůni. Naopak přítel ji označil za zajímavou a chuťově nejlepší – stala se jeho oblíbeným ranním povzbuzovačem.

Zrnková káva Brazil 100% Arabica

 • Cena: 549 Kč
 • Hmotnost balení: 1 kg
 • Kávovar: espresso, filtr
 • Zpracování: naturální
 • Stupeň pražení: 2
 • Cuppingové skóre: 82,5 = výběrová káva
 • Hodnocení Vendy: ★★★★★
 • Stránka produktu: Zrnková káva Brazil

Kdo by neměl chuť šálek dobré brazilské kávy? Káva z brazilské oblasti Minas Gerais je směsí různých odrůd zrn vysoké kvality, která byla sklizena mezi lety 2020 a 2021.

Její chuť má být intenzivní, čokoládová a příjemně sladká – taková chuť vynikne například při espresso přípravě. Za sebe musím říct, že tento druh kávy se stal ihned mým favoritem. Káva krásně voní, když otevřete její balení, okamžitě vám provoní celý byt. Její chuti nelze vůbec nic vytknout, je jemná ale přitom výrazná a opravdu i lehce nasládlá. Kávu jsem dala ochutnat i svým přátelům, kteří mé nadšení sdíleli a ještě ten den si tento druh také objednali.

Celkové hodnocení Vendy

Pokud bych měla hodnotit chuť všech vyzkoušených druhů kávy z e-shopu Upraženo.cz, dala bych 4 hvězdy z 5. Nicméně musím přihlédnout i k e-shopu samotnému. Na něm se mi velmi líbí jeho přehlednost i dostupnost zajímavých informací o nabízených produktech, rychlost doručení objednávky a celkově zákaznický servis. Na stránkách obchodu naleznete telefonní číslo i emailovou adresu, kam můžete zavolat či napsat v případě, že potřebujete poradit. Mé celkové hodnocení je tedy plný počet, a to pět hvězd. Nyní jsem kávou opravdu zásobená, ale určitě zatím objednám alespoň degustační balíček kávy, který e-shop také nabízí.

Recenze Upraženo: zrnková káva z Beskyd

TIP: Způsoby přípravy kávy

Každý z nás preferuje jiný druh přípravy kávy. Pokud si chcete doma užít šálek kávy jako z kavárny, máte mnoho možností, jak toho docílit:

 • Kávovar (pressovač): Jistě jeden z nejjednodušších způsobů, jak si rychle připravit výbornou kávu. Jedinou vaší starostí bude koupě kvalitní kávy a možná taky cena kávovaru. Kvalitní kávovary totiž nejsou zrovna nejlevnější záležitostí.
 • French press: Příprava pomocí této konvičky se stlačovacím sítkem mně osobně vyhovuje nejvíce. Příprava kávy v této konvičce patří už mnoho desetiletí k nejoblíbenějším postupům. French press se obsluhuje velmi jednoduše, nepotřebujete ani elektrickou energii, ani papírový filtr, konvička se navíc snadno myje. Protože stlačovací sítko na rozdíl od papírového filtru neodfiltruje oleje obsažené v kávě, má takto připravená káva plnou chuť.
 • Moka konvička: Pokud se chcete co nejvíce přiblížit chuti espressa, vyzkoušejte tuto nenápadnou konvičku. Funguje na principu tlaku vodní páry. Ten vhání vyextrahovanou kávu do horní části konvičky, ze které poputuje do vašeho šálku.
 • Překapávač–Dripper: Jak napovídá název, v překapávači neboli dripperu si připravíte filtrovanou, tedy překapávanou kávu přes papírový filtr. Tento plastový, porcelánový, měděný či skleněný jakoby „hrníček s podšálkem“ postavíte na nádobu, vložíte mezi ně filtr a za chvilku máte v nádobě super kávu bez lógru, který zůstal v šálku.
 • Aeropress: Podobně jako u french pressu funguje aeropress na principu stlačení a filtrace, tentokrát však pomocí filtračního papíru a vzduchu. Aeropress vaši kávu připraví rychle a snadno a její chuť bude ještě výraznější.
 • Chemex: Vázička připomínající kádinku z chemické laboratoře vám připraví perfektní překapávanou kávu. Do jejího hrdla stačí vložit filtrační papírek a namletou kávu, zalít horkou vodou a vychutnat si čistou kávu bez zákalu.
 • Džezva: Milovníci klasiky a turecké kávy s džezvou nešlápnou vedle! Tato velmi stará metoda přípravy kávy spočívá ve speciální nádobce, ve které uvaříte kávičku přímo na plotně. Od této kávy se neodděluje lógr a její chuť je tak velmi výrazná.

Recenze Upraženo: zrnková káva

Něco málo o e-shopu Upraženo

Pražená káva Upraženo je produktem mladého týmu z Beskyd, který rád experimentuje a zkouší nové věci. Láska ke kávě je definuje a dělají všechno pro to, abyste měli kouřící šálek voňavé kávičky, kdykoliv dostanete chuť. Kávová zrna proto hledají po celém světě, pak je pečlivě kontrolují, připravují k pražení a nakonec denně v malých dávkách sami praží. Kávu vám následně ručně zabalí do uzavíratelných sáčků, díky nimž vám vydrží krásně čerstvá a voňavá.

Kávová zrna z Brazílie, Peru, Indonésie a dalších zemí si můžete objednat podle vlastní spotřeby v malých i velkých baleních. Pokud si však stále nejste jisti, co vám bude chutnat nejvíc, můžete vyzkoušet degustační balíček, kde za zvýhodněnou cenu svoji favoritku jistě objevíte.

Nemáte, v čem si kávu připravit? Vyberte si na Upraženo z nabídky příslušenství na její přípravu, jako je french press nebo moka konvička. Pokud vlastníte kávovar na kapsle a zrnkovou kávu nevyužijete, má Upraženo řešení i pro vás a nabízí všechny možné typy kapslí Dolce Gusto nebo Nespresso.

Na své si přijdou i ti, jimž káva tolik nevoní. Ti si mohou vybrat z nabídky sáčkových i sypaných čajů. Nemůže chybět ani výběr sladkostí, které jsou ke kávičce či čaji skoro nutností.

Vendy

Autor Vendy

Vendy je rodačka z Českých Budějovic a jako správná patriotka má nejradši budějovické pivo. Někdy trochu z donucení, ale většinou moc ráda, chodí na procházky se svou fenkou, aby ji nechala vyběhat a unavila ji. Často ale unaví ona ji, má totiž energií sršícího Jack Russell teriéra. Vášnivě ráda nakupuje, baví ji Tarantinovy filmy, hudební festivaly a koncerty rockové hudby, doteď vzpomíná na koncert Lucie v opeře, který ji jako náctiletou naprosto uchvátil.