Recenze Smartpress II. - Originální české kuchařky a další výjimečné knihy

Ve volných chvílích jsme přečetli knihy z internetového knihkupectví SmartPress.cz. Jak se Jitce a Janě líbily a zda by je doporučily ostatním kamarádkám, se dozvíte v dnešní recenzi.

15. 2. 2020
Recenze Smartpress II. - Originální české kuchařky a další výjimečné knihy

Celkové hodnocení

Počet hvězdiček: 5,0 / 5

Knižní svět nemine nikoho z nás - minimálně ve škole. Je známým faktem, že pravidelné čtení knih pomáhá k rozšiřování slovní zásoby, je to také prevence proti Alzheimerově chorobě. Na stránkách Plné Peněženky najdete internetové knihkupectví SmartPress.cz, u kterého budete moci ušetřit s cashbackem. Dnes pro vás máme recenzi několika knih právě z tohoto e-shopu, a to nejen pro volné chvíle pro relaxaci, ale také pro inspiraci při vaření zdravého jídla.

Návrat domů

 • Cena: 399 Kč
 • Autor: Blanka Vun Kannon
 • Vazba: Pevná
 • Počet stran: 224
 • Formát: 170 x 240 mm
 • Jitky hodnocení: 5
 • Stránka produktu: Návrat domů

 

Jitka se nejdříve pustila do knihy s názvem Návrat domů. Jak se jí líbila?

“Jsou knihy, které si přečtete jen jednou a pak je odložíte a zapomenete na ně. Ale jsou i knihy, ke kterým se budete rády vracet. Takovou knihou je kniha Návrat domů od Blanky Vun Kannon. Kniha má podtitul “Jak být šťastná a plná sil v 21. století”. Ačkoli je primárně psána pro ženy, myslím, že i muži si z ní mohou mnohé odnést. Ten, kdo ale od této knihy očekává návod na instantní štěstí nebo na rychlé řešení svých problémů bez toho, aniž by přiložil ruku k dílu, bude asi zklamán. 

“Pokud chcete něco ve svém životě změnit, musíte přistoupit k činu. Jen čtením se nic zásadního nezmění.” 

A to je přesně to, co by si čtenářka (případně i čtenář) měla(měl) uvědomit především. V dnešní době jsme pod velkým tlakem, stresujeme se s množstvím věcí, které za to nestojí, ubližujeme sami sobě tím, že nedokážeme naslouchat svému nitru, jsme přetížené, unavené, vyhořelé. Práce, kterou děláme, nás netěší, a přes všechny vymoženosti, které máme k dispozici, máme pocit, že nic nestíháme, neumíme odpočívat. Jsme ztracené a nedokážeme z tohoto bludného kruhu najít cestu ven. I sama autorka si tím prošla. Také zažila syndrom vyhoření a následně hledala cestu, jak najít cestu zpět do normálu. 

Autorka vám pomůže objevit, co vás vyčerpává a co naopak nabíjí, proč vytřídit nepotřebné věci, proč naslouchat své intuici, jak moc je důležité si najít čas nejen na akci, ale i na odpočinek a mnoho dalšího. Přečtěte si knihu Návrat domů, vyzkoušejte si cvičení, kterých je kniha plná a zjistíte, že máte velkou moc ovlivnit svůj život, aby byl přesně takový, jaký ho chcete mít.

A co říci závěrem? Kniha se četla velmi dobře. Navíc je vytištěna na kvalitním papíře a hezky svázaná. Jak obsah, tak forma u mě získala 5 hvězd.”

 

Šance pro ženu 40+

 • Cena: 499 Kč
 • Autor: Ivana Stenzlová
 • Formát: 210 x 220 mm  
 • Počet stran: 264
 • Vazba: pevná
 • Jitky hodnocení: 5
 • Stránka produktu: Šance pro ženu 40+

 

Jitka dále přečetla i knížku Šance pro ženu 40+:

“No nevím, zda se to stalo náhodou, ale po knize jsem sáhla v předvečer svých 40. narozenin. V té souvislosti mě napadla notoricky známá hláška z nejmenovaného českého filmu, “...prohlédni si..., ať víš do čeho jdeš”. A tak jsem se zvědavostí začala listovat knihou a pustila se do čtení, ať tedy vím, co mě po té čtyřicítce čeká.

Kniha je rozdělena na dvě části. Teoretickou a praktickou. A protože v praktické části knihy je množství zajímavých receptů doplněných lákavými fotografiemi, teorie šla stranou a já se pustila se vší vervou do studování receptů. Asi ne náhodou byl první recept, který mi padl do oka, Detoxikační salát (pro začátek roku celkem symbolické) a hned o pár stránek dál Probiotický dort. Praktická část obsahuje celkem 50 originálních receptů, které jsou jednoduché na přípravu a navíc i dobře chutnají. Zatím jsem nestihla vyzkoušet všechny, ale musím říct, že vše, co jsem doteď vyzkoušela, chutnalo výborně!

Ale bych se vrátila zpět k první části knihy - teoretické. Trochu jsem se obávala nudného čtení, o to víc jsem byla překvapená, že žádná nudná teorie se nekoná. Ačkoliv se podle názvu knihy může zdát, že je primárně určená pro ženy "po čtyřicítce", není tomu tak. 

Autorka v teoretické části knihy popisuje, jak si udržet optimální váhu (a co si budeme povídat, tohle řeší ženy bez ohledu na věk), jakým způsobem nás ovlivňuje průmyslově vyráběná strava i jak se vyrovnat s výkyvy nálad a dalšími projevy hormonální nerovnováhy za pomoci správné výživy, pohybu, bylin a technik inspirovaných tradiční čínskou medicínou. Objasňuje, proč je ve středním věku mnohem těžší zhubnout, proč diety nefungují tak, jak bychom si přály, proč dochází k jojo efektu, ale zároveň nabízí i řešení, jak se z tohoto bludného kruhu dostat ven. 

Takže ať už je vám 40+, více nebo méně, tahle kniha stojí nejen za přečtení, ale rozhodně i za vyzkoušení receptů a doporučení zde uvedených.”

 

BioAbecedář

 • Cena: 699 Kč
 • Autor: Hanka Zemanová
 • Vydání: druhé, aktualizované
 • Formát: 210 x 220 mm 
 • Vazba: pevná  
 • Provedení: celobarevné  
 • Počet stran: 432
 • Janino hodnocení: 5
 • Stránka produktu: BioAbecedář

Jana se pustila do čtení bible zdravých potravin. Co zajímavého se dozvěděla?

“Na knihu BioAbecedář Hanky Zemanové jsem se těšila. Je to má bible a jsem neskutečně ráda, že ji mám. Část knihy tvoří recepty, ale i kdyby v ní žádné nebyly, stále by to byla moje top knížka. S takto kompletní, informacemi nabitou knihou, jsem se dosud ještě nesetkala.

Mimo již zmíněných receptů zde najdete průvodce nakupováním s informacemi a tipy jak, kde a co nakupovat a na co si dát pozor. Velmi zajímavé jsou kapitoly o tucích a sladidlech.

Nejobsáhlejší částí knihy je encyklopedická část, ve které najdete snad všechny zdravé potraviny, které na trhu jsou.

Můžete si zde přečíst něco o historii těchto potravin, jejich účinky, co obsahují, jak je připravit, pro koho jsou vhodné a pro koho nikoliv, ale i zajímavosti a tipy na nákup těchto potravin.

Nádherné jsou i fotografie, ze kterých je vidět ta opravdovost. Budí důvěru, a je očividné, že to, o čem Hanka Zemanová píše je pravda a vychází to vše z její vlastní zkušenosti a životního stylu, kterým žije. Určitě bych tuto knihu doporučila každému, kdo se zajímá o zdravou stravu i jako pomocníka při nákupech.”
 

Nová biokuchařka

 • Cena: 599 Kč
 • Autor: Hanka Zemanová
 • Formát: 210 x 220 mm 
 • Vazba: pevná  
 • Provedení: celobarevné  
 • Počet stran: 336
 • Janino hodnocení: 5
 • Stránka produktu: Nová biokuchařka

 

A co Jana a kuchařka z nakladatelství SmartPress?

“Když jsem poprvé otevřela Novou biokuchařku od Hanky Zemanové, byla jsem zklamaná. Nemám totiž ráda kuchařky, které nejsou plné receptů. Polovina této knihy je věnovaná povídání a rozhovorům o ekofarmách, fairtrade potravinách, biopotravinách, raw, veganství, bezlepkové dietě a tak dále. 

I přesto jsem knize dala šanci. Prvně jsem se samozřejmě vrhla na recepty, ale pak jsem se začetla i do onoho pro mě “nudného povídání” a musela jsem svůj prvotní názor přehodnotit. Z této oblasti už vím opravdu mnoho, ale přesto jsem v článcích našla dost “aha momentů” a objevila něco nového. Musím uznat, že oproti mému prvotnímu očekávání se jedná o zajímavé čtení a je určitě dobře, že jej Hanka Zemanová takto hezky do knihy zakomponovala. Myslím, že mnoho lidí si nedokáže představit, kolik práce stojí za “ekofarmou” a že bio by nemělo být bráno jen jako nějaká “móda”, ale chápat biopotraviny jako běžnou součást zdravého stravování. Vždyť dříve bylo vlastně všechno bio. Až s nástupem všemožné chemie jsme z “normální” zeleniny, ovoce, obilovin apod. pěstovaných bez postřiků udělali něco, co potřebuje mít speciální nálepku, kontroly a certifikáty. 

Ale zpět ke knize. Dá se říct, že se jedná o kuchařku pro všechny. Najdeme tam jak vejce, mléko, maso, tak i tofu, tempeh či seitan. 

Moc se mi líbí, jak jsou k jednotlivým receptům přidány i další rady, tipy a informace. A samozřejmě nesmím opomenout fotografie … Ty jsou z mého pohledu tak hezky udělané a inspirující, že dostávám chuť i na obyčejnou zeleninu v páře. Mám moc ráda takový ten chalupářský vintage styl.

Podtrženo, sečteno, Nová biokuchařka by vám rozhodně doma neměla chybět!”

 

Pokud se chcete o knize dozvědět víc, prohlédněte si krátké video.

 

 

 

Zeleninová kuchařka: Z farmy přímo na váš stůl

 • Cena: 399 Kč
 • Autor: Petr Klíma
 • Formát: 172 x 240 mm 
 • Vazba: pevná vazba, celobarevné fotografie ke každému receptu  
 • Počet stran: 208
 • Janino hodnocení: 5
 • Stránka produktu: Zeleninová kuchařka

Kuchařek není nikdy dost, a Jana to ví. Domů si na recenzi vzala i kuchařku, díky které může vařit zdravě od rána do večera:

“Zeleninová kuchařka s podtitulem “Z farmy přímo na váš stůl” je dílem Petra Klímy, šéfkuchaře restaurace Country Life, a je naprosto úžasná. Opravdu nepřeháním. Pokud směřujete ke zdravějšímu stylu stravování a chcete omezit maso, mléko, lepek a cukr, tak tato kniha je určena právě vám.

Použité suroviny jsou běžně dostupné a většinou se jedná o “skutečné” základní potraviny - zelenina, ovoce, obilniny, luštěniny,... Kuchařka je navíc rozdělena na vaření podle ročních období, takže můžete používat sezónní potraviny.

U každého receptu jsou praktické ikonky, které vám hned napoví, zda jde o jídlo bez lepku či cukru. 

Receptů z této knihy jsem už vyzkoušela asi dvě desítky a ani jeden nezklamal. Ačkoli mnou vytvořené pokrmy nevypadaly tak hezky jako na fotografiích, chuťově všechny stály za to!

Pokud se nebojíte začít v kuchyni používat jáhly, pohanku, tuřín, kopřivy, tempeh, tofu a další méně obvyklé potraviny, tuto kuchařku rozhodně musíte zařadit do své knihovny!

 

Něco málo o SmartPress.cz

Nedávno jsme vám přinesli recenzi Tradináře, Outdoorové kuchařky a dalších knih z tohoto e-shopu. Dnes jsme se k tomuto obchodu vrátili, protože se nám kromě jeho knih líbí i duše obchodu jako takového. SmartPress.cz totiž prodává originální české kuchařky a další zajímavou literaturu, která by ve vaší knihovničce určitě neměla chybět. Toto online knihkupectví najdete i na Instagramu či Facebooku. Při sledování sociálních sítí SmartPress.cz se dozvíte o slevách a soutěžích o knihy mezi prvními, proto je neváhejte sledovat. Na facebookovém profilu tohoto obchodu se také můžete podívat na krátká videa, díky kterým se dozvíte více o obsahu kuchařek a dalších prodávaných knih, takže stát se fanouškem těchto stránek rozhodně stojí za to.

Autorka knihy Šance pro ženu 40+, Ivana Stenzlová, v Sama doma

Máte rády tento pořad z režie České televize? Pak se určitě podívejte na díl, kde byla hostem spisovatelka jedné z dnes recenzovaných knih, Ivana Stenzlová. Z videa, jehož odkaz pro vás přikládáme, se dozvíte, jak si doma uvařit tu nejlepší kaši nebo výbornou květákovou polévku.

SmartPress.cz podporuje dobrou věc

Toto internetové knihkupectví podporuje i projekty jako Nadační fond Inka a Dětem rodinu a péči. Abyste se dozvěděli všechny informace, které by vás ohledně tohoto e-shopu mohly zajímat, přihlaste se k odběru na SmartPress.cz a o autogramiádách, slevách, dnech otevřených dveří a novinkách se dozvíte jako první.