Recenze Průvodce vesmírem - VR simulátor blízkého i vzdáleného kosmu

Je to tu. Virtuální realita vesmíru snadno dostupná tady a teď. V Plné Peněžence jsme vyzkoušeli VR aplikaci Průvodce vesmírem. Přečtěte si v recenzi, co k tomu říká náš kolega Petr.

7. 3. 2020
Recenze Průvodce vesmírem - VR simulátor blízkého i vzdáleného kosmu

Celkové hodnocení

Počet hvězdiček: 5,0 / 5

Virtuální realita. Vesmír. Zažijte oboje najednou a z místa, kde právě jste, uvidíte planety, hvězdy, souhvězdí a další vesmírné objekty. Autoři projektu Průvodce vesmírem zpracovali data z NASA a vytvořili tak skutečný obraz vesmíru, který si prohlédnete buď jako virtuální realitu (VR), nebo jako interaktivní encyklopedii s 3D vizualizacemi, či obrázkovou knihu.

 

Průvodce vesmírem

  • cena: 749 Kč
  • sada obsahuje:
    • Interaktivní encyklopedie vesmíru pro smartphony a počítače - Solar System Scope
    • Virtuální brýle s kosmickou VR aplikací
    • Plnobarevná obrázková kniha o vesmíru
    • Plakát na stěnu
  • Naše hodnocení: 5 z 5
  • Stránka produktu: Průvodce vesmírem 4 v 1

 

 

Co všechno nabízí VR simulátor blízkého i vzdáleného kosmu?

Napsal: Jan Píšala

Kdo by se nechtěl proletět vesmírem? Skutečnou příležitost, tedy alespoň v nejbližší budoucnosti, však dostane pouze hrstka pozemšťanů. Ostatní se musejí spokojit se svou představivostí – anebo třeba s nejrůznějšími simulátory. Patří k nim také interaktivní souprava „Průvodce vesmírem“, jež nabízí mnohé: od digitálního planetária zobrazujícího denní i noční oblohu při pohledu ze Země přes simulátor Sluneční soustavy až po kosmickou virtuální realitu. Za poměrně ambiciózním, již dekádu trvajícím projektem stojí tým evropských vývojářů sdružených pod hlavičkou společnosti Inove. Jak velkou část kosmu se jim za zmíněnou dobu podařilo obsáhnout a jak moc věrně? 

Pro mobil i počítač 

Začněme u „technikálií“. Hlavní tahák avizované soupravy představuje sada aplikací, které si můžete instalovat do chytrých telefonů i počítačů. Jednak jde o „Solar System Scope“ neboli interaktivní encyklopedii vesmíru, v totožném provedení pro smartphony, tablety i stolní počítače, a dále o aplikaci pro virtuální realitu „Solar System Scope VR“, z principu určenou pro chytré telefony v kombinaci s přibalenými papírovými brýlemi. Kromě toho tvoří součást soupravy kniha o kosmu a plakát s přehledem objektů Sluneční soustavy. Jak už bylo řečeno, interaktivní encyklopedie vesmíru nabízí na počítači i v chytrém telefonu stejné možnosti a grafické provedení. Můžete si vybrat mezi simulátorem naší soustavy, přičemž pozice těles odpovídají skutečnosti podle zvoleného času, a simulátorem noční, respektive denní oblohy při pohledu ze Země. 

Slunce, planety, měsíce… 

Začněme u simulátoru Sluneční soustavy, do nějž se aplikace po spuštění přepíná automaticky. Má líbivou, přesto realistickou grafiku s aktuálními texturami těles a přehledné popisky. Od začátku tak přesně víte, kde se nacházíte i které objekty máte v dohledu. Ztvárnění dozajista okouzlí obzvlášť děti, nezklame ovšem ani protřelé znalce kosmu, kteří textury jednotlivých těles prozkoumají zevrubněji. Mezi objekty nechybějí ty nejpodstatnější, tedy Slunce a jeho oběžnice i s některými měsíci, trpasličí planety a hlavní pás asteroidů. Autorům slouží ke cti, že nabízejí dvě možnosti zobrazení: V případě toho „realistického“ se všechna tělesa kromě Slunce promění v zářící body, což mnohem lépe vystihuje skutečné poměry velikostí. Tajemství vesmíru vystihuje skutečné poměry velikostí. Při „velkém“ zobrazení pak objekty narostou natolik, aby byla snadno čitelná jejich textura i tvar. Zkušenější uživatelé nicméně mohou zažít i pocit zklamání – nikoliv z provedení, nýbrž z rozsahu simulátoru. Například u obřích planet totiž chybějí jejich menší měsíce, a model tak občas působí poněkud okleštěně. Na druhou stranu lze zobrazit aktuální pozice či oběžné dráhy některých známějších komet a celé řady kosmických sond, operujících v blízkosti naší planety i hluboko ve Sluneční soustavě. 

Cesta prostorem a časem

Kromě toho si lze nechat na pozadí vykreslit i stálice a spojnice souhvězdí včetně popisků, pozice objektů tzv. Messierova katalogu nebo třeba mřížku, jež slouží jako přehledné a srozumitelné měřítko vzdáleností. Díky tomu všemu je navigace uvnitř modelu velmi intuitivní. K přibližování a oddalování slouží scrollování kolečkem myši či prosté zoomování obrazu dvojicí prstů u dotykových zařízení. Kliknutím nebo dotykem vyberete objekt zájmu a po dvojkliku se automaticky přesunete do jeho blízkosti. Potom s ním můžete velmi snadno otáčet všemi směry a dokonale si jej prohlédnout. Případné nejasnosti, jak se simulátorem pracovat, snadno překonáte s přiloženou tištěnou příručkou. Podobně jednoduše se lze pohybovat i napříč časem. Prostřednictvím lišty k tomu určené můžete zvolit libovolné datum, eventuálně nechat čas zrychleně plynout do budoucnosti či minulosti, s odpovídajícími pohyby těles. Stejně tak je však možné ručně „tahat“ objekty po jejich oběžných dráhách a sledovat, jak se v návaznosti na to mění čas… U velkých těles, jako je Slunce či planety, nechybí možnost nechat si přehledně zobrazit v řezu jejich vnitřní uspořádání. Další informace pak vyčtete ze záložky „Encyklopedie“, nabízející o každém objektu kratší přehledový text. 

Na průzkum Galaxie… 

Nemusíte se ovšem omezovat pouze na naši soustavu. Lze se vydat i mnohem dál od Slunce, do vzdálenosti desítek tisíc světelných roků, a prozkoumat tak celou Galaxii z nadhledu. A co víc, řadu ze sta tisíc zobrazených stálic i vícenásobných hvězdných systémů zpracovali autoři v modelu v podobě 3D objektů, k nimž si můžete zaletět a prohlédnout si je zblízka. V kombinaci se zrychleným časem lze pak také sledovat, jak kolem sebe obíhají zářící složky dvojhvězd či trojhvězd. Zklamaní nebudou ani protřelí znalci vesmíru, kteří prozkoumají textury jednotlivých těles zevrubněji.

… a zpět pod hvězdné nebe 

Z prostředí simulátoru Sluneční soustavy zbývá pouze krůček pod denní či noční oblohu, kdy vás systém přenese zpět na zemský povrch a ukáže vám, kde se daný objekt na nebi zrovna nachází – škoda jen, že se autorům nepodařilo realističtěji zpracovat například okolní krajinu a horizont. Tuto část aplikace můžete použít coby jednoduché planetárium, s jehož pomocí v závislosti na zvoleném čase zjistíte, jaké stálice, souhvězdí či planety se zrovna vyskytují nad obzorem. A samozřejmě lze udělat i opačný skok, tedy vydat se ze Země zpět do vesmíru a rychle doletět k vybranému objektu. 

Nasaďte si brýle 

Aplikace pro kosmickou virtuální realitu se dá považovat za jakousi zábavnou nástavbu výše popsaného. Pro její plnohodnotné využití potřebujete svižný mobil s polohovými senzory a ideálně s co největším rozlišením displeje – plus skládací papírové VR brýle, tzv. cardboard, do nichž se telefon se spuštěnou aplikací zasadí a které tvoří součást dodávané interaktivní soupravy. Po několika nezbytných nastaveních se opět ocitnete uvnitř Sluneční soustavy, přičemž ztvárnění těles odpovídá první aplikaci, ovšem s jedním podstatným rozdílem: Díky VR brýlím uvidíte okolní vesmír stereoskopicky a navíc se bude obraz vykreslovat tak, jak se budete natáčet v prostoru. I v tomto případě lze samozřejmě putovat od tělesa k tělesu, jen je to bez myši či dotyků poněkud složitější. V zásadě ale vše funguje bez problémů a aplikace vám sama naznačí, jak na to. V nesnázích můžete případně sáhnout po tištěné příručce.

Marsovský rover či ISS 

Z kosmu se lze opět snést se na povrch Země, pod hvězdné nebe, nebo si ve virtuální realitě prohlédnout tři bonusy: Mezinárodní vesmírnou stanici, marsovské vozítko Curiosity či přistávací modul Apolla 11. Pro úplnost dodejme, že mód virtuální reality se dá spustit i v případě, že nemáte k dispozici VR brýle. Pak ovšem nezbývá než držet telefon v ruce před sebou… 

Pro děti i nadšence 

„Průvodce vesmírem“ zkrátka nabízí vše, co slibuje, a dělá to na více než slušné úrovni. Určitě zaboduje u dětí, jež ocení jeho jednoduchost, názornost i atraktivní zpracování. Přihlédneme-li k doplňujícím informacím, má sada také nezanedbatelný edukační potenciál. Na své si však přijdou rovněž „geekové“ se zájmem o astronomii, kteří si prostě chtějí jen tak pohrát a něco se dozvědět o blízkém i vzdáleném kosmu. A budou-li tvůrci svůj produkt hýčkat, pravidelně aktualizovat a přidávat do něj nová tělesa či textury, budou se k němu uživatelé zcela jistě rádi vracet. Pokud naopak patříte mezi zkušené znalce oblohy a hledáte podrobné digitální planetárium, zahrnující obsáhlé katalogy či přesné efemeridy nebeských objektů, poohlédněte se raději po jiných aplikacích.

 

Fakta

Součástí soupravy “Průvodce vesmírem” jsou virtuální 3D brýle, plnobarevná obrázková kniha o vesmíru, plakát na zeď a samozřejmě dárkové karty, které opravňují uživatele ke stažení všech aplikací zcela ZDARMA.

Nyní mají čtenáři našich recenzí jedinečnou příležitost pořídit si kompletní sadu s 10% slevou!

 

Něco málo o společnosti

Za ambiciózním projektem stojí tým vývojářů, nadšenců pro vesmír a jeho poznávání, sdružených pod hlavičkou společnosti Inove. První verze projektu Průvodce vesmírem vznikla už v roce 2011. V prvopočátcích to byla interaktivní encyklopedie s nahlédnutím hlavně do blízkého vesmíru. 

Průvodce byl tak úspěšný, že se autoři rozhodli Průvodce rozšířit o další funkcionality. Díky crowdfundingové kampani vybrali od dárců dostatek peněz na to, aby projekt mohli zpracovat do podoby, jakou má dnes. Uvidíte tak vzdálený vesmír, hvězdy, souhvězdí a nejen to, vše dostatečně zblízka. 

V roce 2019 přibyla další podstatná inovace, kterou je aplikace s virtuální realitou do chytrého telefonu. Část je přístupná zdarma, část je placená. Nicméně placená část je výrazné rozšíření verze zdarma. Zvládnou ji ovládat i děti od 8 let a je to pro ně skvělá příležitost, jak se zábavnou formou něco o vesmíru naučit. Rodiče budou nadšení, že se jejich dítko s mobilem v ruce vzdělává.

Podobné články