Recenze Ladybio II - Menstruační kalíšek LUNACUP

S e-shopem Ladybio.cz se naše čtenářky již měly možnost seznámit při uvedení první recenze jejich produktů. Je to obchod, kterému záleží nejen na nás, ale také na přírodě a jak se k ní chováme. Každou chvíli ze všech stran slýcháme, jak jsme k ní necitlivý a ruku na srdce, vždy používáme to co je pro nás nejlepší v souladu s přírodou? Ani bych neřekla, jelikož v dnešní uspěchané době se jednorázové produkty zdají být  pro nás mnohem výhodnější, ale po prozkoumání máme možnost zjistit, že opak může být pravdou. My jsme si tentokrát posvítili na menstruační kalíšky. Někdo se může ušklíbnout, jiný zavřít tuhle stránku, ale co si budeme povídat, menstruace patří k běžným záležitostem každé ženy častěji, než by si přála ;)

26. 1. 2019
Recenze Ladybio II - Menstruační kalíšek LUNACUP

Celkové hodnocení

Počet hvězdiček: 5,0 / 5

S e-shopem Ladybio.cz se naše čtenářky již měly možnost seznámit při uvedení první recenze jejich produktů. Je to obchod, kterému záleží nejen na nás, ale také na přírodě a jak se k ní chováme. Každou chvíli ze všech stran slýcháme, jak jsme k ní necitlivý a ruku na srdce, vždy používáme to co je pro nás nejlepší v souladu s přírodou? Ani bych neřekla, jelikož v dnešní uspěchané době se jednorázové produkty zdají být  pro nás mnohem výhodnější, ale po prozkoumání máme možnost zjistit, že opak může být pravdou.

My jsme si tentokrát posvítili na menstruační kalíšky.

Někdo se může ušklíbnout, jiný zavřít tuhle stránku, ale co si budeme povídat, menstruace patří k běžným záležitostem každé ženy častěji, než by si přála, tak proč se na ně nepodívat zblízka ;) 

Co to vlastně je a něco málo z historie

 

Jako první jsme hodnotili jak je to s cenou, pro koho jsou kalíšky vhodné a jakou mají životnost. Přeci jen pořizovací cena se může zdát oproti tamponům či vložkám dost vysoká. Ono to však tak není právě z důvodu, že obojí zmíněné je právě jednorázový produkt a kalíšek má životnost 5 - 15 let, podle toho, jak se o něj staráte. Z toho důvodu vás opravdu přijde na zlomek ceny a už při spodní hranici životnosti ušetříte! Měsíční náklady v průběhu užívání 5 let vás totiž vyjdou na necelých 10 Kč!

Kalíšky Lunacup se nabízejí ve dvou velikostech. Menší pro ženy do 30 let které ještě nerodily vaginálně a větší pro ženy nad 30 let a po porodu. Pokud si však nejste jisti, doporučujeme vaši objednávku konzultovat s podporou Ladybio.cz

Věděli jste,, že 1. menstruační kalíšek (nebo spíše sáček), spatřil světlo světa již v roce 1860? Takže se nejedná o žádnou vymoženost moderní doby jak si mnozí z nás můžou myslet, ale o produkt, který svými kořeny sahá až do historie :)

Zajímavé je, že v průběhu druhé světové války byla jeho výroba zakázána z důvodu nedostatku gumy a na trh se vrátil až v roce 1950 Avšak až do roku 1987 moc velký úspěch u žen neměl a k dostání byla pouze jedna značka. V roce 2006 však nastal opravdový zlom a vybírat si můžeme z více značek.  

Takže dámy, nejedná se o žádnou novinku, ale o produkt jehož vývoj za více než 150 let hodně pokročil a byl vyvinut k dokonalosti!

Pojďme se podívat, jak produkt hodnotíme my.

Menstruační kalíšek Fialový velký  • Cena: 495 Kč
  • Barva: Fialová, růžová bílá
  • Materiál: hypoalergenní silikon platinové kvality
  • Objem kalíšku: 30 ml z toho 20 ml využitelný objem
  • Životnost: 5 - 15 let
  • Značka: LUNACUP
  • Součást balení: látkový sáček
  • Vhodný pro ženy ve věku nad 30 let, nebo po porodu
  • Naše hodnocení: 5 z 5
  • Detail produktu: LadyBio 

Vždy mě fascinovala myšlenka na to, jak se menstruační kalíšek používá. Už v minulosti jsem slyšela o tom, že je ekologický a zdraví nezávadný, ale neuměla jsem si představit jak bych ho mohla používat. Měla jsem pocit, že když bude plný krve tak se jím celá poleju, nebo ze mě při cvičení či větším pohybu vypadne. Nic z těchto představ se nenaplnilo a ani nejsou reálné. Protože jsem při testování kalíšku vážně nechápala, čeho jsem se celou tu dobu obávala.

V případě, že jste zvyklá při menstruaci na tampony, kalíšek se (navzdory svému tvaru) zavádí podobným způsobem. Jeho výhoda je, že pohodlně a bezproblémově přilne ke stěnám pochvy, takže se nemusíte obávat toho, že by došlo ke znečištění vašeho oblečení krví. Doporučuji však s prvním seznámením kalíšku nečekat až se menstruace dostaví. Naopak doporučuji vyzkoušet kalíšek dříve, aby jste si nacvičila jeho zavádění. Není to sice nic světoborného, na což po čase přijdete, ale znáte to ;)

Menstruační kalíšek svým tvarem připomíná malý zvonek, který je vyroben z lékařského silikonu. Je to hygienická pomůcka, která se zavádí během menstruačního cyklu do pochvy a sbírá krev při menstruaci. Je tedy alternativou již známých vložek, či tamponů. První argument, kteří mají jistě na paměti všichni milovníci přírody, je jeho ekologický charakter. Je to pravda, životnost takového kalíšku je až 5 - 15 let. Z ekonomického, ale i praktického pohledu je investice do takového kalíšku velmi výhodná. Při používání kalíšku v délce 10 let, by vás náklady vyšly 4,80 Kč měsíčně. V porovnání s tampóny nebo vložkami se jedná o příjemné odlehčení nejen vaší peněženky ale i životního prostředí.

Jako první krok je třeba vybrat vhodný menstruační kalíšek. Já si vybrala sadu, kde obal, ve kterém kalíšek dostanete, slouží k sterilizaci po jeho použití. Přesný postup je znázorněn na jeho zadní straně. Do obalu stačí když dáte spolu s kalíškem 3 lžíce vody a můžete ho vyvařit pohodlně v mikrovlnce. Také je součástí balení i látkový sáček, do kterého můžete po skončení cyklu kalíšek uschovat, případně sbalit na cesty.

Jelikož jsem si nebyla jistá, který kalíšek objednat, kontaktovala jsem telefonicky podporu e - shopu Ladybio. Paní Renata mi na základě mého věku (do 30) a pohybu během dne, doporučia menší kalíšek, který mi bude vyhovovat a poskytne mi ochranu po celou dobu menstruace. Vzhledem k tomu, že jsem ještě nerodila (případně pro ženy, které rodily například císařským řezem), mi doporučili kalíšek, který je pro mě nejvhodnější.

Kalíšky se liší velikostí a při jejich výběru je třeba přihlížet k tomu, zda jste v minulosti již rodily, případně zda cvičíte a posilujete tím poševní svalstvo. V případě, že si nevíte rady, co by bylo pro vás nejlepší řešení v kombinaci s cenou, určitě se můžete obrátit na e-shop Ladybio.cz, který vděčně poradil i vám.

První argumentem proč vyměnit menstruační kalíšek za vložky, nebo tampony je nepříjemný zápach. Věděli jste, že menstruační krev nemá žádný specifický zápach? Ten vzniká při rozkladu krve ve vložce či tampónu, aby mohli absorbovat její větší množství.

Menstruační kalíšek po zavedení drží tam kde má a absolutně nemáte pocit, že by se ve vás pohyboval. Při jakémkoliv pohybu ani nebudete vnímat, že ho máte. Perfektně se přizpůsobí tělu a je zdravotně nezávadný. Nejen pro tuto výhodu se menstruační kalíšky těší stále větší oblibě. Výrobce udává, že kalíšek můžete měnit až po 12 hodinách. Byla jsem zvědavá, jak to bude v noci. Ráda si pokud to jde trochu přispím, co když proteču? Pro jistotu jsem si raději vzala slipovou vložku. Ráno mě však čekalo milé překvapení. Vůbec totiž nebyla potřeba.

Pokud cestujete a nacházíte se na místě, kde nemáte v kabince umyvadlo s tekoucí vodou, nemusíte to tudíž vůbec řešit. Opětovně odpadá další výměna vložky či tampónu.

Negativa jsem opravdu nenašla. I když se člověk ocitne někde například na benzínce, nebo na letním festivalu, není problém s čištění kalíšku. Stačí když u sebe nosíte láhev s vodou, a pokud ne, výměna v pohodě počká ;)

Po každém cyklu, menstruační kalíšek vyvařte a uschovejte jej do látkového sáčku. Kalíšek můžete použít tak i příště bez jakýchkoliv obav, zda je použití nehygienické, případně zda na něm nezůstaly nějaké bakterie.

Na stránkách Ladibio najdete spousty produktů na čištění a sterilizaci kalíšků. Každý kalíšek je dodáván s praktickým bavlněným sáčkem. Pokud kalíšek sterilizujete ve vařící vodě, můžete přidat čisticí prostředek na kalíšky. A jestli si budete chtít práci usnadnit a zrychlit, pořiďte si sterilizační vajíčko nebo kelímek. Obojí je navržené k čištění a sterilizaci v mikrovlnné troubě.

Správné čištění vás chrání před problémy a kalíšku prodlužuje životnost.