Recenze střešního boxu z FILSONstore.cz

Sháníte-li střešní box na auto, pak je tato recenze určená právě vám. Kolegyně Jitka řešila dilema, jak vybrat střešní box a jakou velikost zvolit. Nakonec vše vyřešila velmi elegantně.

3. 7. 2021
Recenze střešního boxu z FILSONstore.cz

Celkové hodnocení

Počet hvězdiček: 5,0 / 5

 

Léto je čas dovolených a cestování, a proto je dnešní recenze ideální pro ty z vás, co cestují autem a řeší pořízení střešního boxu neboli tzv. rakve na auto. Kolegyně Jitka jeden takový box pořídila v e-shopu FILSONstore.cz. FILSONstore.cz nabízí široký sortiment autodoplňků – a mimo jiné i pestrou paletu střešních boxů v různých velikostech a od různých výrobců. 

 

Jak vybrat střešní box?

Nabídka střešních boxů na FILSONstore.cz je opravdu velmi široká, takže výběr toho správného dá chvíli zabrat. Objem autoboxů se pohybuje od 220 do 450 litrů, takže si každý může vybrat box přesně podle svých potřeb. Pokud si nedovedete představit, jak bude konkrétní box vypadat právě na vašem autě, může vám napovědět konfigurátor, díky kterému si můžete udělat obrázek o velikosti boxu i jak bude ladit s vaším vozem.

Je dobré si ujasnit, na co box budete používat – zda jen v létě při cestě na dovolenou – pak pravděpodobně zvolíte praktičtější kratší boxy, které se snadno otevírají, nebo i v zimě. V tom případě se poohlédněte po delších boxech, které jsou uzpůsobené pro přepravu lyží, snowboardů i bot. Ideální je společně s boxem vybírat i vhodné příčníky. Pokud příčníky již máte, je nutné zohlednit, zda je vámi vybraný box možný na vaše příčníky namontovat.

Přiznávám se, že jsem v nabídce boxů tápala. Hledala jsem box s celoročním využitím, ale neměla jsem úplně jasné, jak velký by měl být. Takže předtím, než jsem si pořídila svůj vlastní, rozhodla jsem si box vypůjčit. A to Střešní box Thule Pacific 500 - objem 290l. Box je úzký, což je výhoda, pokud jedete na letní dovolenou a chcete na střechu auta umístit ještě třeba kolo. Za mě je to určitě ideální box, pokud cestujete jen ve 2. Jenže jak se ukázalo, na rodinnou dovolenou s sebou bereme víc věcí, než je tento box (a kufr kombíku) schopný pojmout, takže jsem se začala poohlížet po nějakém větším, který využije velikost střechy a ideálně takovém, který by měl otevírání na obě strany. Měřím jen 164 cm, takže možnost otevřít box na obě strany byla pro mě nutnou podmínkou.

Rozhodla jsem se proto hledat boxy s větším objemem vhodné pro celoroční použití. A tak jsem objevila střešní box Aroso Deutschland München 580. Přiznávám, že mě zaujal na první pohled jak svým aerodynamickým tvarem, tak i barvou (skvělé, bude mi ladit s autem) :-D. Navíc je dostatečně dlouhý i široký, aby se do něj v létě bez problémů poskládal kempingový nábytek a při cestách v zimě i lyže. Tento box je totiž vhodný na letní i zimní použití a díky vyššímu extra tvarovanému víku se dají bezproblémově přidat třeba i lyžařské boty.

 

Střešní box Aroso München s objemem 460 l

Recenze Filsonstore.cz: Střešní box Aroso München 580

 • Běžná cena: 9 999 Kč
 • Cena v akci: 5 999 Kč
 • Oboustranné otevírání
 • Dvojitý centrální zámek
 • Nosnost: 75 kg
 • Montáž na aero oválné tyče
 • Letní i zimní využití
 • Šířka × Výška × Délka: 89 × 39,5 × 198,5 cm
 • Hmotnost: 19 kg
 • Barva: Matný černý strukturovaný karbon
 • Hodnocení Jitky: ★★★★★
 • Stránka produktu: Střešní box Aroso Deutschland München 580 - objem 460l

 

Dodání 

Recenze Filsonstore.cz: Střešní box Aroso München 580Box jsem objednala v pátek a hned v pondělí mi ho kurýr GLS přivezl. Krabice byla obrovská, ale lehká, takže ve 2 lidech nebyl problém krabici kamkoli odnést. Společně s boxem také přišel dárek v podobě čističe střešních boxů. V zámku boxu byly 2 klíče – červené, což je skvělé, protože je rozhodně nepřehlédnete (a nezapomenete je vyndat ze zámku).  

 

Montáž

Recenze Filsonstore.cz: Střešní box Aroso München 580Aroso Deutschland München 58 se dodává předsestavený, takže se nemusíte starat o složitou montáž. Stačí jen box za pomoci upevňovacího kitu přidělat na střechu auta a můžete vyrazit na cesty.

Po vyndání boxu z krabice jsem lehce znejistěla. Na spodní části boxu jsem zvenčí neviděla žádné otvory pro přichycení k příčníkům. Nicméně po otevření boxu se veškeré moje obavy rozptýlily. Uvnitř boxu se nacházely všechny části upínacího systému včetně praktického obrázkového návodu – a také zde byly patrné otvory, které pro uchycení slouží (jak je vidět na obrázku).Recenze Filsonstore.cz: Střešní box Aroso München 580

Upínací systém Aroso Smart Kit je vhodný pro upevnění střešního boxu Aroso na tyče příčníků (čtyřhranných i oválných) až do šířky 90 mm – což je můj případ.

Montážní kit je navržen tak, že ho lze připevnit také na příčníky o šíři 33 mm nebo 34 – 66 mm. Sada obsahuje čtyři upínací třmeny s lanky a utahovacími maticemi. Montáž je velmi snadná a zvládne ji člověk i sám, aniž by musel použít nějaké nářadí. Pomocníka potřebujete jen abyste dostali box na střechu auta.Recenze Filsonstore.cz: Střešní box Aroso München 580

Před samotnou instalací upínacího systému je nutné použít červenou děrovačku a proděravět si otvory v boxu podle šířky nosníků. I jako žena jsem s tím neměla sebemenší problém, protože otvory jsou z vnitřní strany částečně perforované a stačí jen přiložit červený díl na správný otvor a stisknout (nebo bouchnout do něj pěstí) – a otvor je skrz naskrz. 

Recenze Filsonstore.cz: Střešní box Aroso München 580Skrz otvory protáhnete upínací třmen. Hlavičku třmenu zapasujete do černého dílu (do pozice podle šířky vašeho nosníku – viz obrázek), provléknete ven z boxu, obtočíte okolo příčníku, provléknete zpět do boxu a do příslušného otvoru v černém dílu. Následně nasadíte utahovací matici a utahujete a utahujete, dokud upínací třmen pevně neobepne příčník. Vzhledem k tomu, že utahovací matice je ve tvaru kytičky, velmi snadno se s ní manipuluje a není problém vše pevně dotáhnout. Ve 2 lidech měla montáž trvat 20 minut. A to mohu potvrdit. Dala jsem to za 18. :-)

Recenze Filsonstore.cz: Střešní box Aroso München 580V případě, že by se vám povedlo upevňovací kit zničit či ztratit, na webu je možné ho zakoupit i samostatně.

Společně s upínací sadou jsou k dispozici i popruhy, které slouží k zajištění zavazadel (či lyží a snowboardu). Popruhy se dají jednoduše prostrčit pod černý upínací díl – viz obrázek a pak už můžete náklad popruhem stáhnout. Máte tak jistotu, že i v případě, když nebudete mít box plně naložený, vám v něm zavazadla nebudou cestovat. 

Při montáži jsem jsem ocenila oboustranné otevírání (box lze otevírat z obou stran díky speciálnímu mechanismu Double S). I díky němu probíhala montáž hladce a rychle. Navíc je zámek boxu navržen tak, aby umožňoval zamykat obě strany autoboxu pouze jedním klíčem, což také vidím jako velké plus. Odemykání a zamykání jde hladce stejně jako otevírání boxu. Úhel, pod kterým se box otvírá, je velký, takže se bez problémů (i když jste menšího vzrůstu jako já) dostanete ke všemu, co je uvnitř.

 

Provedení

Recenze Filsonstore.cz: Střešní box Aroso München 580Box je na střeše, takže je na čase si k němu říct něco víc. Střešní box Aroso Deutschland München 580 je od renomované německé značky, která je na trhu již od roku 1973 a která patří ke špičce nejen na německém trhu i v dalších zemích západní Evropy. Box je vyroben z vysoce odolného vrstveného UV-stabilizovaného plastu. Povrch je lakovaný vícevrstvým elegantním metalickým černým matným lakem s karbonovou strukturou, takže na první pohled vypadá elegantně. Povrch ale není úplně hladký, takže uvidíme, co to udělá po zdolání prvních kilometrů – zda se zde budou držet nečistoty nebo ne. 

Nosnost boxu je 75 kg, přičemž rozložení zátěže je doporučené ¼ – ½ – ¼ .

Střešní box Aroso München 580 má aerodynamický tvar, který by měl dle popisu výrobce snižovat odpor proudícího vzduchu a tím i spotřebu paliva. S boxem jsem zatím absolvovala první kilometry a musím uznat, že něco na tom asi bude. I při rychlosti nad 100 km v hodině není slyšet žádné výraznější hučení – a co se týká vyšší spotřeby – nepřijde mi, že by se nějak významně zvedla oproti normálu. 

Box podporuje systém City Crash, který zajistí, že i po případné srážce vozidel zůstane box i jeho obsah na střeše auta. Osobně doufám, že tuhle funkci v reálu nikdy neotestuji.

Recenze Filsonstore.cz: Střešní box Aroso München 580

 

Sečteno a podtrženo

Je něco, co bych mohla vytknout?  Když tak o tom přemýšlím, tak mě nic nenapadá. Rychle vyřízená objednávka, jednoduchá montáž, snadné otevírání, inteligentní zámek, možnost celoročního použití, aerodynamický tvar, elegantní vzhled a hlavně – ten prostor! Navíc i cena boxu je více než příznivá. Nemůžu jinak než ohodnotit plným počtem hvězd.

 

Něco málo o e-shopu FILSONstore.cz

FILSONstore.cz je ryze česká firma, které se od počátku své existence na začátku 90. let specializuje na sortiment autodoplňků. Jejich nabídku najdete na mnoha čerpacích stanicích nebo i v běžných supermarketech. Jejich nabídku tvoří značky jako Thule, Valeo, Bosch, Aroso, Castrol, Carlson, Hakr, G3 a desítky dalších.

Od roku 2011 nabízí také vlastní výrobky ze segmentu autokosmetiky, provozních kapalin a motorových olejů. Vlajkovou lodí FILSONstore jsou autoboxy, nosiče kol, lyží a lodí, příčníky, ale pořídíte i další autodoplňky a příslušenství.

V e-shopu najdete také množství článků a aktualit ze světa auto-moto. V létě by vás mohlo zajímat, jak správně používat klimatizaci v autě nebo jak převážet kola.