Zahrady v okolí Pražského hradu

2. 6. 2021 Blanka

Milý Zápisníčku,

občas si říkám, že není špatné prohlédnout si své rodné město očima turisty. Zabrouzdat do míst, která jsou na první pohled skrytá, nebo zcela mimo obvyklou trasu, kterou člověk absolvuje cestou do školy, či do práce. A tak se zrodila myšlenka procházky po zahradách Pražského hradu a jeho okolí. 

Vrtbovská zahrada

Vrtbovská zahrada je jednou z nejkrásnějších a nejvýznamnějších barokních zahrad v Praze. Byla založena roku 1720 a sochařskou výzdobu vytvořil Matyáš Bernard Braun.
Je to nádherné místo uzavřené před rušnou hlavní silnicí s úžasným výhledem na Pražský hrad a kostel svatého Mikuláše. Pokud se návštěvník trefí do času kvetoucích růží, jako se to povedlo mě, bude zážitek dokonalý.
V zahradě se konají výstavy, společenské akce, garden party a je také oblíbeným romantickým svatebním místem.
Abych se mohla pokochat krásami Vrtbovské zahrady, musela jsem zaplatit vstupné a trefit se do otevírací doby. Určitě to ale stálo za to!
Veškeré informace jsou k nalezní na webových stránkách: Vrtbovská zahrada.

Vrtbovská zahrada

Valdštejnská zahrada

Valdštejnská zahrada je volně přístupná v čase od 7:30 do 17:30, a to od začátku dubna do konce října. Je to jedna z nejvýraznějších staveb raného baroka, založená v letech 1623-30. Uvnitř krásného areálu, který je součástí Valdštejnského paláce (sídla senátu České republiky) jsem se prošla po písčitých cestičkách mezi přesně střiženými živými ploty a bublajícími fontánkami. Obdivovala jsem krásnou sochařskou výzdobu, kterou původně vytvořil Adrian de Vries (sochař císaře Rudolfa II.). Bohužel dnes jsou zde k vidění pouze kopie soch vytvořené začátkem minulého století. Ty původní totiž byly uloupeny švédskými vojsky v roce 1648.

Na jižní stěně zahrady je vytvořena unikátní umělá krápníková stěna s grottami (jeskyněmi) a na východní straně stojí obdivuhodná sala terrena, jejíž strop je zdoben nádhernými freskami.
V letní sezóně se zde konají koncerty pod širým nebem, nebo výstavy.

Valdštejnská zahrada

Zahrada Na Valech

Tato zahrada patří ke komplexu jižních zahrad Pražského hradu. Vznikla, jak název napovídá, na původním valu mezi zasypanými příkopy Pražského hradu a to již kolem roku 1550. Pokud se někdo chystá navštívit Pražský hrad, tuto zahradu by neměl vynechat.
Cesta sem vede mimo jiné přímo ze III. nádvoří Pražského hradu tzv. Býčím schodištěm. Z hlavní vyhlídkové terasy se otevírá nádherný výhled na Prahu.

Zahrada Na Valech

Královská zahrada

Královská zahrada byla založena v renesančním slohu, ale postupem času do ní přibylo mnoho dalších prvků. Král Ferdinand I. ji nechal vystavět na místě původních středověkých vinic roku 1534.
V areálu zahrady stojí například Letohrádek královny Anny (vystavěný pro Annu Jagellonskou), Oranžerie (původní skleník založený za vlády Rudolfa II. byl nahrazen novou moderní stavbou), Míčovna (vybudovanou v letech 1568-1569), Prezidentský domek, či zpívající fontána. Z vyhlídky je nádherný pohled na katedrálu sv.Víta zase z trochu jiné strany, než je obvyklé.

Královská zahrada

Jízdárna Pražského hradu a Lumbeho zahrada

Zahrada v areálu jízdárny poskytuje krásný výhled na katedrálu sv. Víta a severní část opevnění Pražského hradu. Je zde také příjemná kavárna, kde se dá posedět a chvíli si odpočinout.
Samotná jízdárna je barokní stavba z roku 1694 a v současnosti je využívaná jako výstavní síň.
Na areál jízdárny navazuje Lumbeho zahrada, která je ale veřejnosti normálně nepřístupná. Její brány se otevírají jen při zvláštních příležitostech. Lumbeho zahrada je totiž tzv. produkční zahrada. Zde se pěstují všechny rostliny používané na výzdobu Pražského hradu při protokolárních akcích. Mimo jiné je zde i velký včelín, který pro prezidenta Masaryka navrhnul Josip Plečnik a který je stále plně funkční. 

Jízdárna Pražského hradu

Přístupnost

Většina veřejnosti přístupných zahrad patřících k Pražskému hradu je otevřena v období od 1.4. do 31.10. čase od 10 do 18 hod.
Vstup je volný, neplatí se žádné poplatky.

P.S Výlet po pražských zahradách není procházka na jeden den. Je jich totiž mnohem více, než je popsáno v tomto článku. Pokud si chce zvědavý turista opravdu vychutnat všechna zákoutí těchto unikátních míst, musí si vyčlenit více času. Jestliže ale má jen ten jeden den, je dobré se připravit dopředu a vybrat si ty nejzajímavější zahrady, jako jsem to při své procházce udělala já.

Blanka

Autor Blanka

Blanka má nejvíce nacestováno po České republice a Slovensku. Plánování výletů je její oblíbenou činností a občas jí musí zbytek rodiny trochu krotit, aby byl čas i na odpočinek. Její zahraniční cesty se většinou týkají rodinných dovolených, plánovaných pro dva dospělé, tři děti a poslední dva roky i pro jednoho chlupatého psa.