5 filmových lokalit Trenčínského kraje

24. 7. 2023 Katka B.
5 filmových lokalit Trenčínského kraje

Zapojte se v rámci letní akce Československé filmové léto do soutěže, luštěte tajenky, nakupujte s cashbackem a poznávejte s Yvetou a Xavere krásy Česka a Slovenska. Kdo jsou Yveta a Xaver a jak můžete soutěžit, se dozvíte zde.

1. Trenčín

Město Trenčín je historické město nacházející se na západním Slovensku. Leží v Trenčínském kraji na břehu řeky Váh. Je jedno z nejstarších měst na Slovensku a má bohatou historii, která sahá až do starověku.

Jedním z nejvýznamnějších symbolů Trenčína je Trenčínský hrad, který leží na vápencovém bradle nad městem a poskytuje nádherný výhled na okolní krajinu. Hrad je známý Matúšovou věží, která je jednou z nejstarších a největších hradních věží na Slovensku.

Kromě hradu je Trenčín bohatý i na další historické památky. Mezi nejvýznamnější patří Staré Město s úzkými uličkami a historickými budovami, jako je barokní kostel svatého Františka Xaverského. Kromě jiného se v okolí města nachází i turistické a cyklistické trasy, a dokonce se dá sjíždět i řeka Váh.

Dobré restaurace

Po prohlídce hradu a města oběma našim cestovatelům vyhládlo. V Trenčíně je množství skvělých restaurací, z kterých si každý vybere to svoje:

 • Koliba U Dobrého pastiera je místo, kde si vychutnáte tradiční slovenskou kuchyni
 • La Casa Trenčín je zase známá italská restaurace
 • Bistro & Vinotéka Prešporok zase nabízí bohatý výběr vín a jídel
 • Pokud preferujete zdravou a veganskou stravu, je tu pro vás Pohoda Bistro
 • Přímo pod Trenčínským hradej se nachází restaurace la Strada, která kromě jiného nabízí i speciality z mořských plodů

Co dělat, když prší

Trenčínský hrad můžete navštívit za každého počasí. Jestli se ale nechcete trmácet do kopce a výhledy na zamlženou krajinu nejsou nic pro vás, Trenčín je město plné muzeí. Přímo pod hradem je například Katův dům, který mapuje historii tohoto nemilého řemesla ve středověku. Můžete také navštívit Muzeum vitráží a pohádek, kde se mezi pohádkovými postavičkami dozvíte i množství zajímavostí z historie vitráží. Galerie M. A. Bazovského se pyšní bohatou sbírkou obrazů od Martina Benky.

Filmy

Hlavní Staré Město se objevilo ve filmu Tango pro medvědy, Trenčínský hrad zase můžete vidět v muzikálu Smolaři. Třináctiletí je film režiséra Andreje Lettricha, který se proslavil hlavně filmem Červené víno, který je dalším na seznamu snímků, které se v Trenčíněě natáčely.

2. Beckov

Beckov je malebná obec v Trenčínském kraji na západním Slovensku. Leží přibližně 15 km jižně od města Trenčín a je známé především díky svému majestátnímu hradu.

Obec Beckov je situovaná v údolí řeky Váh a je obklopená nádhernou přírodou a kopcovitým terénem. Okolí obce nabízí možnosti procházek, turistiky a rekreace.

Hlavní turistickou atrakcí obce je hrad Beckov, který se tyčí na vápencovém bradle nad obcí. Je významnou historickou památkou a je považovaný za jeden z nejkrásnějších hradů na Slovensku. Jeho původ se datuje do 13. století a nabízí fascinující pohled na středověkou architekturu a panoramatický výhled na okolí.

Kromě hradu Beckov je v obci i kostel svatého Jana Křtitele, který je barokní památkou se zajímavou architekturou. U kostela se nachází i klášter řádu premonstrátů, který je důležitou součástí místní historie.

V obci Beckov se organizují různé události a festivaly, které přitahují návštevníky. Mezi nejznámnějí patří Beckovský hradní kalendář, který je každoročně plný rytířských turnajů, historických ukázek a kulturních akcí.

Dobré restaurace

Na dobré jídlo či pití můžete těchto vyhlášených podniků:

 • Hotel pod Hradem, kde si vychutnáte jídla z čerstvých místních surovin
 • Vinotéka Karpatská Perla vás zase pohostí nejlepším slovenským vínem
 • Pivnica u Ludvíka je pro změnu tradiční slovenskou hospodou, kterou byste neměli vynechat
 • příjemná kavárna s jednoduchým občerstvením je zasé Café Knajpa

Filmy

Kamarádi Xaver a Yveta pátrali po tom, jaké filmy se na hradě Beckov natáčely. I když je to zřícenina, moc jich nebylo. Webové portály ale napověděly, které to byly. Informace, že se na Beckovském hradě natáčel i film Largo Winch II překvapila hlavně Yvetu. Kromě jiného je Beckov známý i tím, že se tady natáčel známý film od Juraje Jakubiska, Bathory. Ten zde natáčel i film Radúz a Mahulena.

3. Čachtice

Obec Čachtice je místem bohatým na historii a legendy. Je oblíbeným cílem turistů, kteří se zajímají o historii, architekturu a kulturu. Návštěva hradu Čachice a objevování jeho temné historie je nezapomenutelným zážitkem pro ty, kteří mají zájem o současnou i dávnou historii Slovenska.

Je to místo jako stvořené pro naše dva cestovatele. Místní hrad, který se tyčí na kopci na vesnicí, je známý hlavně díky tomu, že ho kdysi vlastnil rod Bathoryovců, který se proslavil díky Alžbětě Bathory, přezdívané jako Krvavá grófka. Věděli jste o tom, že kvůli jejím vražedným činům, během kterých umučila k smrti až 650 obětí, se zapsala do Guinessovy knihy rekordů jako největší masová vražedkyně?

Hrad je místo, který byste v obci neměli vynechat. Kromě toho se tu nachází také kostel svatého Michala Archanděla, který vás zaujme svojí architekturou.

Dobré restaurace

I v této obci a jejím okolí se dá najít několik zajímavých a dobrých míst, kde se můžete posilnit před další cestou:

 • jedinečnou atmosféru v historickém prosředí zažijetev Kúrii Čachtice
 • v blízkosti hrade se nachází i restaurace Pod lipami
 • ve vedlejší obci Dolná Súča zase najdete restauraci Pivnica Na kopci

Filmy

Protože Čachtice jsou známé právě díky (nebo bohužel) Krvavé grófce, Jakubiskova Bathory se natáčela i v těchto prostorách, i když hrad je už víc ruinou. Hrad se objevil i ve filmech Tajemný hrad v Karpatech a ve známém americkém filmu Dračí srdce.

4. Bojnice

Xaverova a Yvetina cesta po zajímavých místech ještě stále nekončí. Tento výlet je méně o turistice, ale víc o poznávání historických míst. Další zastávkou je totiž obec Bojnice, která je známá díky svému zámku.

Ten byl původně postavený jako dřevěný hrádek, díky několika revolučním přestavbám se z něho ale stal zámek, který dnes láká tisíce návštěvníků ročně a Bojnický zámek tak patří k nejkrásnějším a nejnavštěvovanějším památkám na Slovensku. Xaver se proto divil, že tu Yveta ještě nikdy nebyla. Neváhal proto ani minutu a vydali se na cestu.

Bojnice jsou kromě hradu známé i svou ZOO, která je jednou z nejstarších, jaké se na Slovensku nachází. Dokonce s přibližně 42 hektary je i jednou z největších. V současnosti v ní našlo domov přibližně 350 živočichů.

Dobré restaurace

Na dobré jídlo můžete zajít i sem:

 • v historickém hotelu Belassi je restaurace, která nabízí nejen tradiční slovenskou kuchyni
 • tradičním slovenským podnikem je například Koliba U dobrého pastiera
 • v centru Bojnic zase najdete Pivnici Koliba, která jeznámá svojí specializací na grilovaná jídla

Co dělat, když prší

V případě, že vás zastihne déšť, nemusíte zoufat. Bojnický zámek se dá navštívit za každého počasí. Kromě něj ale můžete navštívit i Muzeum pravěku. Pokud byste měli historie dost, zajděte si na Escape Room nebo Únikové hry Mysterium.

Filmy

Asi nejznámějším filmovým počinem, který se v prostorách bojnického zámku natáčel, je italský seriál, který jsme v dětství zbožňovali snad všichni. Ano, Fantagiro se natáčelo i na Slovensku! Kromě toho se zde odehrával i příběh Šíleně smutné princenzy, ale i Johančino tajemství.

5. Okolí Trenčína

Trenčínský kraj je bohatý na kulturu, přírodu i historii. Xaverovi se tady zalíbilo a rád by zůstal mnohem déle, ale protože se s Yvetou musí přesunout za dalším programem, rozhodl se s vámi podělit se svým seznamem míst, které podle něj stojí za návštěvu.

 • Muzeum M. R. Štefánika v jeho rodné obci, Košariskách
 • Sklářský skanzen Sklený sen ve Valaské Bělé
 • v Brozdzanech zase můžete navštívit zříceninu Letohrádku Babylon
 • pokud byste měli hradů málo, zaujmout by vás mohla i zřícenina hradu Lednice
 • vynechat byste rozhodně neměli Štefánikovu mohylu na Bradle
 • vyšlápnout si můžete i na Oselný vrch

Filmy

Nejen Trenčín a okolní hrady lákali filmaře. Příroda je též zaujala. V několika snímcích můžete spatřit i Strážovské vrchy, které se taktéž na Xaverově seznamu nacházejí. Ze známých filmů, které se v tomto kraji natáčeli zmíníme ješte i Slunce v síti nebo kultovní Perinbabu.

Katka B.

Autor Katka B.

 

Na Oravě dobře, na Oravě zdravě – přesně tohle často slyšíme z úst naší kolegyně Katky. Je vášnivou milovnicí historie a literatury, a proto se nemůžeme divit, že už prošlapala několikery tenisky jakožto lektorka na Oravském hradě. Kromě toho má ráda dobré pivo a kvalitní hudbu – na koncert Martina Garrixe je ochotná vycestovat i stovky kliometrů. Doma jí tedy často nenajdete a nepokoušejte se o to hlavně v pátek večer.