Norsko – příroda v zimě

4. 1. 2022 Adéla

Milý Zápisníčku,

Z původního nápadu zaletět si v zimě na pár dní někam do tepla, se nakonec vyklubal výlet do ještě větší zimy na severu Evropy, a to do jihovýchodního Norska. Takže jsme se s přáteli mezi zimními svátky sebrali a vyrazili probádat norská města.

Z Wroclawi do Sandefjordu

Nejlevnější letenka byla tou dobou nabízena z Wroclawi, města v jihozápadním Polsku, tak jsme tedy vzali auto a vyrazili z Prahy vstříc polské krajině. Ve Wroclawi jsme ještě měli trochu času a mohli si tak projít pěkné náměstíčko ozdobené ve vánočním duchu. Pak už nás čekal přesun na letiště, odkud jsme letěli rovnou do norského města Sandefjord. Ačkoliv je letiště nazýváno Oslo Sandefjord, od Osla je letiště vzdálené ještě slušných 120 km. 

Wroclaw

Půjčení auta

Naše auto jsme nechali v Polsku a v Norsku si půjčili místní. Pokud chceš zdejší místa co nejlépe a nejsnadněji probádat, určitě se bez auta neobejdeš. Doporučuji připlatit si za pojištění, jelikož z pokuty v Norsku by se Ti protočily panenky o dost víc, než z pokuty v Česku. A co Ti budu povídat, když navíc dostaneš nápad jezdit v Norsku půjčeným autem po ledovce, máš v ceně i adrenalinový zážitek. 

Norsko

Nicméně zimní období tu má své zvláštní kouzlo a chvílemi jsem se cítila jak v pohádce. Nádherná krajina pokrytá čistým sněhem – tady se člověk nemusí bát sníh „ochutnat“ – nechává pozorovateli prostor pro představivost a podněcuje v něm chuť vrátit se na místo znovu, až bude bez zimního pláště. Aneb, jak praví jedno norské pořekadlo: „Každé počasí je pěkné, jen je nutné být vhodně oblečen“.

Oslo

Oslo, jež je hlavním městem Norska, se se svojí rozlohou 454 km² řadí mezi nejrozlehlejší velkoměsta Evropy. Název města ve starogermánštině znamená Louka bohů, což vysvětluje krásnou zeleň, jíž je celé město v létě obklopené. Oslo vedle mnoha památek, moderních staveb a muzeí nabízí také krásnou přírodu, klidné a čisté ulice a přístavy, které městu dodávají tu správnou atmosféru.

Norská jezera

Mezi místa, na která jsme se zajeli díky našemu zapůjčenému motorovému kamarádovi podívat, patří bez výjimky i jedno z největších jezer Norska Tyrifjorden. Jezero Tyrifjorden s plochou 137 km² je pátým největším jezerem této krásné severské země a najdeš ho v kraji zvaném Viken, nacházejícím se ve východním Norsku. 

Norsko

Kromě jezera Tyrifjorden, které jsme navštívili my, stojí za prozkoumání také další významná jezera, jako například Røsvatnet, Femund, Randsfjorden, Snåsavatnet nebo Tunnsjøen, která se do jednoho pyšní rozlohou přes 100 km².

Norsko

Od jezera Tyrifjorden jsme pak zamířili do obce Kviteseid v Telemarku. Tady jsme se rozhodli, že si ještě na skok zajedeme k jezeru Bannack, které se nachází mezi obcemi Kviteseid a Tokke. Jezero Bannack už má o něco menší rozměry, než jezera, o kterých jsme se bavili doteď, a sice 26,4 km². To ale jezeru rozhodně na kráse neubírá :). Poblíž Telemarku jsme si pronajali jednu roztomilou malou chatku s terasou uprostřed přírody a užívali si poslední chvíle našeho krátkého dobrodružství.

Oslo

P. S.: Ne nadarmo se říká, že na severu je sice blaze, ale poněkud draze. Nutno podotknout, že před návštěvou Norska, jež je současně i třetí nejdražší zemí Evropy, je třeba svoji peněženku předem připravit na to, že bude o pár kilo lehčí. Jako malý příklad uvedu naši útratu v Norsku, konkrétně v Oslu, kde jsme za jedno malé pivo v běžném baru zaplatili přibližně 150 Kč. A protože je to už 4 roky zpátky, možná si k tomu raději připočti pár korun navíc. Co se ovšem musí Norsku nechat, je fakt, že vložených peněz nebudeš litovat :).

Adéla

Autor Adéla

Adéla je vášnivou cestovatelkou a jejím hnacím motorem je kromě cestování také jídlo. Ačkoli při cestování preferuje objevování nových destinací, jsou místa, na která nedá dopustit a navštíví je klidně víckrát. Nejvíce procestovanou má především Evropu, ale na jídlo si odskočila i na Jamajku. Upřednostňuje cestování low-cost a nejčastěji ušetří na letenkách a na ubytování.