Atraktivnosti města Most

1. 9. 2021 Adéla

Most

Milý Zápisníčku, 

tentokrát moje cestovatelské kroky nebyly vedeny mojí oblibou v ochutnávání krajových specialit (jak tomu často bývá), ale čirou zvědavostí, jak běží život ve městě Most, které nedávno proslavil stejnojmenný seriál České televize  – Most. Seriál se natáčel převážně v reálném prostředí Mostu, a to například v hotelu Cascade, na Autodromu, v restauraci Severka nebo v kostele Nanebevzetí Panny Marie.

Na kostel Nanebevzetí Panny Marie, známý ze sedmdesátých let minulého století, jsem se šla podívat zblízka. Je to totiž rarita. V roce 1975 došlo k jeho přemístění o asi 841 metrů z důvodu těžby uhlí a srovnání starého Mostu se zemí. Kostel byl úspěšně přestěhován a nyní ho můžeš najít v Kostelní ulici v nově vystavěném Mostě. Přesun kostela je dokonce zaznamenán ve zlaté knize Guinessových rekordů tisíciletí. Jeho záchrana stála opravdu za to, kostel je považován za skvost pozdní gotiky, interiér je zdobený scénami ze Starého a Nového zákona.

Most

Moje další kroky vedly na hrad Hněvín, který je dominantou města a stojí na stejnojmenném kopci v nadmořské výšce 399 m. Historie hradu sahá až do 9. století. Součástí komplexu je i vyhlídková věž sloužící jako rozhledna, ze které se nabízí krásný pohled na České středohoří a Krušné hory z ptačí perspektivy.

Most

V současné době jsou prostory hradu volně přístupné. Slouží jako hotel, restaurace nebo již zmíněná vyhlídková věž, najdeš tady i hvězdárnu a dílnu alchymisty Edwarda Kelleyho. Na nádvoří hradu se pořádají divadelní představení. Co se týče dostupnosti, bez problému se sem dostaneš autem, autobusem (na zastávku Zahražany a odtud po svých podle ukazatelů), na kole nebo pěšky. 

Most

V nedalekém altánku s občerstvením jsem si dala skvělou kávu a zmrzlinu a přitom jsem si mohla prohlédnout celé město z výšky. Kolem celého hradu jsou totiž hradby, ze kterých je úžasný pohled na město i do širokého okolí. 

Od září 2020 je v blízkosti města zpřístupněné nové jezero Most, které vzniklo po zatopení bývalého Dolu Ležáky, kde se těžilo do 90. let hnědé uhlí. Postupně se z nevábně vypadající jámy stalo jezero s průzračně čistou vodou. Vznikla zde moderní rekreační zóna s občerstvením a s lehátky, podél celého jezera vede cesta vhodná na procházky, cyklistiku nebo bruslení.

Most

Město Most nabízí ale i další zajímavá místa, která stojí za návštěvu. Například takové Uhelné safari – to na každém rohu nenajdeme – kde je k vidění celý cyklus povrchového dobývání uhlí. Dále v Mostě můžeme najít nejstarší dochovanou stavbu v Mostě - Kostel sv. Ducha. Jednou z památek secesního slohu, která městu zůstala, je i areál Kasárna Most (budovy se vyznačují originalitou svého vzhledu). 

P.S.: Pěkná místa vhodná na výlet jsou ale i v okrese Most a na ty by byla škoda zapomenout :). Protože o nich ještě nepadla zmínka, tak tady jich můžeš pár najít (je to ale jen zlomek toho, co vše je možné v okrese Mostu navštívit):
•    Albrechtický vodopád – Horní Jiřetín
•    Zřícenina Starý Žeberk – Horní Jiřetín
•    Zámek Jezeří – Horní Jiřetín
•    Rozhledna Jeřabina – Nová Ves v Horách
•    Selský dvůr Braňany – Braňany
•    Zámek Korozluky – Korozluky
•    Arboretum, Geopark a dětské hřiště – Nová Ves v Horách
•    Rozhledna na Růžovém vrchu – Hora Svaté Kateřiny
•    Kostel svatého Jana Křtitele – Český Jiřetín
 

Adéla

Autor Adéla

Adéla je vášnivou cestovatelkou a jejím hnacím motorem je kromě cestování také jídlo. Ačkoli při cestování preferuje objevování nových destinací, jsou místa, na která nedá dopustit a navštíví je klidně víckrát. Nejvíce procestovanou má především Evropu, ale na jídlo si odskočila i na Jamajku. Upřednostňuje cestování low-cost a nejčastěji ušetří na letenkách a na ubytování.