Klenot pobřeží Costa Brava – Lloret de Mar

22. 9. 2021 Adéla

Milý Zápisníčku,

v celé Evropě existuje jen jedno místo, na kterém jsem byla tolikrát, že i kdybych se postavila na hlavu, nepřijdu na to, kolikrát to bylo.
Párkrát jsem se to snažila spočítat, ale protože moje první návštěva této destinace proběhla už v mých třech letech, jsou to opravdu velké počty. Jedná se o místo, které má pro mě a moji rodinu jakési mystické kouzlo. A proč jsem si vybrala právě Lloret de Mar? Dnes je to totiž přesně 10 let od doby, kdy jsem tu byla naposledy. 

Lloret de Mar

Lloret de Mar

Tohle příjemné katalánské městečko najdeš na zmiňovaném pobřeží Costa Brava. Nachází se mezi městy Blanes a Tossa de Mar, která rozhodně doporučuji také navštívit. V minulosti bylo Lloret de Mar tichým rybářským městečkem a postupem času se proměnilo v největší katalánské turistické středisko na Costa Brava.

Lloret de Mar

I přesto, že se jedná o velmi rušné místo (spousta lidí sem jezdí především za zábavou), právě tady jsem objevila jakousi „svatyni klidu“, která mi poskytla útočiště vždy, kdy jsem k ní dorazila. Na tuto „svatyni“ narazíš, když půjdeš podél pobřeží s mořem po levé straně, jako by ses snažil dostat z města ven. To se potom napojíš na kamennou cestu, která Tě už bezpečně dovede na místo, o němž tolik básním :). Výhoda tohoto útočiště je, že nikdy nebylo přeplněné turisty a pokud se tam někdo zdržoval, tak ne moc dlouho. Kamenná „pohovka“ pod palmami s výhledem na moře ve mně zanechala dodnes blažené pocity klidu a ráda na ni vzpomínám. Opravdu mě nenapadá vhodnější pobyt pro čtení knížky nebo poslech mořské hudby :). 

Lloret de Mar

Jako dominantu nedalekého města Blanes a vlastně i celého pobřeží Costa Brava považuji gotický kamenný hrad Sant Joan (Castillo de Sant Joan), který se nejčastěji objevuje na všech propagačních fotografiích a suvenýrech z města. Pohled na něj mě nikdy neomrzel, možná proto, že působí tolik majestátně, sebevědomě a stabilně. Hrad je umístěn na skalnatém kopci, takže je krásně vidět i z dálky. Jeho základy byly na těchto místech položeny v 11. století především díky strategicky výhodné poloze.

Lloret de Mar

Další památkou, která mi zůstala v paměti, je farní kostel Sant Romà (Iglesia de San Román de Lloret) - jeho návštěvu si nenechá ujít žádný návštěvník Lloret de Mar :). Kostel je postaven v secesním stylu a jeho architektem byl Bonaventura Conil i Montobbio. Kostel Sant Romà připoutá pohledy kolemjdoucích nádhernými barvami svých kopulí a svým vzhledem velmi připomíná mozaiku. Kostel najdeš v příjemné části městečka, můžeš u něho posedět a rozjímat na přilehlých lavičkách pod korunami stromů. Výhodou je jeho umístění v centru města blízko pláže, restaurací a palmové promenády.

Lloret de Mar

Lloret de Mar – okolní města 

Tossa de Mar

Tossa de Mar stojí na svém místě již od 8. století před naším letopočtem. Město tu založili kolonizátoři z Benátek. Stalo se oporou římského impéria. V 15.století se v Tosse usídlil šlechtický rod Torresů de la Maresme. V tomto období byl vybudován velkolepý hrad, který byl ale bohužel v roce 1749 při protihabsburském povstání poničen. Dnes Tossa slaví svůj úspěch jako turisticky vyhledávaná oblast a pozůstatky hradu jsou jedním z cílů turistů. V Tosse je také nádherná pláž a jestli chceš trochu soukromí, můžeš zvolit plážičku stranou od hlavní pláže, pod skalním útesem, kterým se dá proplavat přímo do moře :).

lloret de Mar

Blanes 

Blanes je nejjižnějším letoviskem pobřeží Costa Brava. Blanes se pyšní dominantou hradu Sant Joan, o kterém se zmiňuji jen o pár řádek výše :). Poblíže hradu se nachází i botanická zahrada s řadou tropických a subtropických rostlin a mnoho dalších zajímavostí. Určitě by byla škoda město Blanes opomenout – je například jediným místem, kde zastavuje místní vlak jedoucí většinu času podél moře – všechna ostatní místa jsou dostupná pouze po silnici. 

lloret de Mar

P. S.: Co rozhodně nesmím vynechat, je zmínka o výborném tradičním španělském jídle, které se nejmenuje jinak než - paella. Paellu jsem si nenechala ujít snad při žádné ze svých návštěv Španělska. Pokrm původem z Valencie se skládá většinou z rýže, plodů moře, koření a zeleniny. Pro přípravu paelly se používá speciální rovná nízká pánev s uchy. 
 

Adéla

Autor Adéla

Adéla je vášnivou cestovatelkou a jejím hnacím motorem je kromě cestování také jídlo. Ačkoli při cestování preferuje objevování nových destinací, jsou místa, na která nedá dopustit a navštíví je klidně víckrát. Nejvíce procestovanou má především Evropu, ale na jídlo si odskočila i na Jamajku. Upřednostňuje cestování low-cost a nejčastěji ušetří na letenkách a na ubytování.