Krásná příroda okolo Kerska

11. 1. 2022 Blanka

Milý Zápisníčku,

už to budou skoro dva roky, co se svět začal potýkat s pandemií koronaviru. V tu dobu, jsme si zvykli jezdit více na kole a hledali jsme nová místa, kam bychom se mohli vypravit s celou rodinou.
Důvodem proč jsme si vybrali Kersko a jeho okolí, bylo mimo krásné přírody i malé převýšení na trase. Chtěli jsme ujet vzdálenost, která bude zajímavá pro velké děti, ale zvládne jí i naše nejmladší (tenkrát 6 let). Celý okruh po různých naučných a cyklo stezkách nakonec vyšel na cca 20 km. 

Kersko

Kersko

Kersko je známé především díky spisovateli Bohumilu Hrabalovi, který zde žil a do zdejší přírody zasadil děj filmu Slavnosti sněženek. Celou oblastí prochází i NS Bohumila Hrabala, která začíná u slavné pivnice Hájenka. My jsme se ale ze začátku drželi na červené turistické trase a na NS se napojili až ke konci našeho výletu. 

Kersko

Jezero Sadská

První větší zastávku jsme si udělali u jezera Sadská. Tato bývalá pískovna je ideální na koupání. Travnatá pláž pomalu přechází do písčité a vstup do vody je krásně pozvolný. Místo obklopuje borovicový les, kde se dá případně schovat před sluníčkem. Využili jsme i milé místní občerstvení.

Sadská

Písečný přesyp u Píst

Borovicový les nás doprovázel i na cestě k další zastávce. Místy se pevná cesta náhle proměnila v „pískoviště“ plné šišek a na kole se dalo jen těžko projet 😊. Ale zvládli jsme to, nikdo se v písku nevysekal a dostali jsme se až k písečnému přesypu u obce Písty. 

Písty

Tento písečný přesyp neboli pohyblivá duna pochází už z období čtvrtohor a je jednou z posledních v Polabí. Místní raritou je skutečnost, že zde žije mravkolev, kterého většina dětí zná z knížek Ondřeje Sekory. Toto území bylo vyhlášeno za evropsky významnou lokalitu Natura 2000.

Labe

Cyklostezka podél Labe

V tuto chvíli jsme se odpojili z červené turistické trasy a po cyklostezce podél Labe se vraceli zpět směr Kersko, kde jsme se na poslední úsek našeho výletu napojili na NS Bohumila Hrabala. Dojeli jsme k místnímu menhiru a výlet ukončili u dřevěných koček, které označují odbočku z hlavní silnice k Hrabalově chatě.

Kersko

P.S. Věděl jsi, milý Zápisníčku, že cesty mezi domky v Kersku jsou označeny jako „aleje“ s určitým číslem? Odtud je známá věta z filmu Slavnosti sněženek „To zas bude v álejích nablito“.
 

Blanka

Autor Blanka

Blanka má nejvíce nacestováno po České republice a Slovensku. Plánování výletů je její oblíbenou činností a občas jí musí zbytek rodiny trochu krotit, aby byl čas i na odpočinek. Její zahraniční cesty se většinou týkají rodinných dovolených, plánovaných pro dva dospělé, tři děti a poslední dva roky i pro jednoho chlupatého psa.