Benecko - vzdušné lázně

9. 11. 2021 Blanka

Milý Zápisníčku,

Benecko je jedním z míst, kde jsem trávila volné dny jak v létě, tak i v zimě.
Dnes bych se tedy chtěla vrátit o pár let zpět a zavzpomínat na jeden srpnový a jeden únorový výlet do Krkonoš.

Benecko

Benecko

Benecku se říká také „vzdušné lázně“ a to díky nadmořské výšce, ve které se obec nachází – cca 900 m.n.m.. Často se stává, že pokud je v údolí smog, Benecko si užívá čerstvého vzduchu a sluníčka. Když jsem byla na Benecku v létě, bylo krásné slunečné počasí, zato v zimě jsem zažila sníh, déšť, mlhu, ale nakonec vykouklo i to sluníčko 😊.

Benecko

Hančova Bouda

Tento horský penzion se stal mou srdcovkou v rámci Benecka. Byla jsem v něm ubytovaná s kamarádkami na víkend v létě a v zimě jsem zaskočila s rodinou alespoň na večeři. Je to místo s nelehkou historií, ale uchovalo si svou podobu útulné horské boudy až do dnešních dnů. A mimochodem, výborně tam vaří 😊.

Benecko

Žalý

Rozcestí, ze kterého vede stezka k rozhledně Žalý se nachází v horní části obce Benecko. Já jsem s kamarádkami šla od Hančovy Boudy a tak jsme vyrazily po silnici směrem dolů až ke spodní stanici lanovky Kejnos a nechaly se k rozcestí hezky vyvézt. Asi to není kratší, ale zato dobrodružnější cesta.

Benecko

Na vrcholu hory Žalý se nachází kamenná rozhledna a horská bouda, které nechal postavit hrabě Harrach v roce 1890. Pokud je krásné počasí, je odsud vidět Sněžku a někdy dokonce i Prahu. Na vrchol rozhledny vede celkem 89 schodů, ale ten výhled za tu námahu určitě stojí 😊.

Benecko Žalý

Zábava v létě i v zimě

V centru Benecka je o zábavu postaráno jak dětem, tak i dospělým. Zatímco dospělí mohou hrát bowling, děti se zabaví v krytém lanovém parku. Tam, kde se v zimě lyžuje, v létě se jezdí na horských kárách.

Benecko

Oblíbený tubing není jen zimní zábava – funguje i v létě 😊. A zatímco v létě funguje půjčovna kol a koloběžek, v zimě zase lyží a snowboardů. Benecko se může pochlubit i skvělou stezkou na in-line brusle …. tu bych tedy doporučovala jen v létě 😊.

Benecko

Když v zimě počasí nespolupracuje a na sjezdovky se nedá vyrazit, pořád je možnost udělat si výlet někam do okolí. My jsme se vydali na prohlídku města Vrchlabí a také do zdejšího muzea.

Benecko Vrchlabí

Druhý výlet byl do vesnice Poniklá, kde sídlí firma Rautis, vyrábějící foukané skleněné perličky. Z těchto perliček se tvoří třeba ozdobičky na stromeček. V rámci exkurze jsme postupně prošli celým podnikem, dozvěděli jsme se postup výroby a na konci si děti vyzkoušely výrobu ozdobiček v dílničce.

Benecko

P.S. Z Benecka startuje také tzv. Singltrek, což je síť cyklostezek vedoucích lesem. Každý si může zvolit svou trasu podle obtížnosti a projet se na kole krásnou přírodou. To si myslím, že bude hlavním lákadlem pro moji další návštěvu tohoto místa. 
 

Blanka

Autor Blanka

Blanka má nejvíce nacestováno po České republice a Slovensku. Plánování výletů je její oblíbenou činností a občas jí musí zbytek rodiny trochu krotit, aby byl čas i na odpočinek. Její zahraniční cesty se většinou týkají rodinných dovolených, plánovaných pro dva dospělé, tři děti a poslední dva roky i pro jednoho chlupatého psa.