5 tatranských filmových lokalit

10. 7. 2023 Slovenský tým
5 tatranských filmových lokalit

Zapojte se v rámci letní akce Československé filmové léto do soutěže, luštěte tajenky, nakupujte s cashbackem a poznávejte s Yvetou a Xaverem krásy Česka a Slovenska. Kdo jsou Yveta a Xaver a jak můžete soutěžit se dozvíte zde.

S Plnou Peněženkou se nakupuje lépe

Cestovatelské léto Xavera a Yvety pokračuje dále. Láska k horám Xaverovi nedala jinak, a tak další výlet s Yvetou naplánoval také ve znamení horské turistiky. Už v Roháčích se jí moc líbilo, takže hory zkrátka nemohl vynechat ani tento týden. Filmů, které se v této oblasti natáčely, je navíc požehnaně. Trasa jejich dalšího výletu byla tedy jasná – vydali se do slavných Vysokých Tater!

Hory, které zná snad úplně každý, toho nabízí požehnaně a Yveta se nemohla dočkat, až tyto majestátní kopce konečně uvidí na vlastní oči. Aby se vyhnula zaškatulkování mezi naivní Čechy, kteří sílu hor pravidelně podceňují, vybavila se pořádnými pohorkami a outdoorovým oblečením a mohla vyrazit. Nemohla si pak své nové vybavení vynachválit a všem doporučuje, aby následovali jejího příkladu.

Společně s našimi cestovateli se do Tater vydáme i my a představíme vám místa, která byste na svých cestách neměli minout ani vy. Až se do hor sami vydáte, jistě nám dáte za pravdu.

1. Poprad 

Ikonické fotky města, na nichž se v pozadí tyčí do nebes špičaté vrcholky vysokých Tater, vám napoví, že Poprad je místo, které se pyšní jedním z nejkrásnějších výhledů, které na Slovensku najdete. Xaver se proto rozhodl, že jejich výlet začne právě zde.

Z Popradu vede mnoho turistických tras, na ty se však Xaver nezaměřil a místo toho vzal Yvetu na procházku pěkným historickým centrem. Ukázal jí především kostel sv. Egídia postavený už ve 13. století a zabloudili i do Podtatranského muzea, kde si prohlédli, jak se v tomto regionu žije. Svoji návštěvu pak zakončili v místním aquaparku.

Dobré restaurace

V restauraci Dobré časy nejdříve společně s Yvetou ochutnali piva z různých pivovarů a potom se zastavili na dobrou pizzu v Utopii. Místní jim kromě toho doporučili také minipivovar Tatras, jež sídlí v jednom z domů, kde popíjeli měšťané už v 18. století.

Filmy 

Město Poprad se objevilo v jednom z nejznámějších českých seriálů, který dnes považujeme za klasiku – v dílu nazvaném Tatranské pastorále zde major Zeman řešil jeden ze svých 30 případů. Natáčel se tu i film Rozhovor s nepřítelem či Orlie pierko. V okolí Popradu se dokonce natáčely i některé scény z české klasiky Noc na Karlštejně.

2. Štrbské pleso 

Štrbské pleso je malebné horské pleso nacházející se v nadmořské výšce 1 346 m, čímž se řadí mezi nejvýše položená plesa v Tatrách (a se svou rozlohou i mezi největší). Obklopuje ho nádherná alpská scenérie, nad níž se tyčí majestátní štíty Vysokých Tater.

Jezero je oblíbenou turistickou destinací, která láká návštěvníky během celého roku. V létě si lidé přicházejí užít úžasné přírodní krásy, chodí na pěší túry či horskou cyklistiku po okolních chodnících nebo jednoduše relaxují u jezera (ale pozor, koupání je tu zakázané!). Je zde navíc možné pronajmout si člun či chytat ryby, a tak jezero Xaver s Yvetou prozkoumali právě z paluby malého člunu. Následně ještě vyzkoušeli místní cyklotrasy.

Dobré restaurace

Po náročném dni bylo potřeba doplnit síly, a tak se naši cestovatelé vydali hledat něco dobrého k snědku. Místní jim jich doporučili hned několik:

  • Restaurace Furkota nabízí jídlo s krásným panoramatickým výhledem.
  • Nedaleko Štrbského plesa se nachází i restaurace Zbojnická koliba, která je zařízená v tradičním slovenském stylu.
  • V restauraci Toliar si můžete kromě domácích jídel vybrat i z mezinárodní kuchyně.

Filmy 

Zajímavostí je, že kvůli filmu Náčelník Velký hrad ze 70. let na Štrbském plese postavili srub, aby zakryli skokanský mostík. Pleso se objevilo i ve filmech jako Román pro ženy, Román pro muže nebo Šťastný nový rok.

3. Tatranská Javorina 

Tatranská Javorina je tichou a poklidnou obcí. Zkrátka ideálním místem pro ty, kteří rádi objevují krásy přírody Vysokých Tater. Je skvělým východiskovým bodem pro túry do okolních horských oblastí. V okolí obce najdete mnoho turistických chodníků a atrakcí.

Xaver a Yveta si však chtěli od turistiky odpočinout, a tak v této obci navštívili zámeček Hohenlohe, který nechal vystavět stejnojmenný pruský kníže. Měl odtud krásný výhled například na Belianske Tatry a nechal sem přestěhovat podstatnou část štajerského lesnického personálu.

V dnešní době se zámeček využívá k reprezentačním účelům a je pod správou Kanceláře prezidenta Slovenské republiky, každý čtvrtek se tady ale konají komentované prohlídky a na jednu z nich se Xaverovi a Yvetě podařilo dostat.

Dokonce pak stihli i přehlídku dřevěného kostela sv. Anny, který je jedním z nejznámějších tatranských kostelíků. Není proto divu, že se objevuje snad na každé tamější pohlednici.

Dobré restaurace

Na dobré jídlo byste rozhodně měli zajít do Goralskej krčmy, která se nachází v nedaleké obci Ždiar. Slovenskou kuchyni si tak můžete vychutnat v domáckém prostředí.

Filmy

Tato malebná obec, kterou na Slovensku znají snad všichni, se objevila v československé klasice Medená veža. Některé z domečků se objevily i ve snímku Orlie pierko či mysteriozním thrilleru o mladých manželech, Důvěrný nepřítel

4. Lomnický štít

Lomnický štít je významným symbolem Vysokých Tater a nabízí jedinečný zážitek z výstupu na vrchol a výhledu na tuto nádhernou horskou krajinu. Výstup na Lomničák je vhodný hlavně pro ty, kdo mají rádi adrenalin a horolezectví.

Xaver s Yvetou už sice nějaké ferraty vyzkoušeli, ale oba znají své limity, a tak usoudili, že turistiku na Lomnický štít si nechají na jindy. Namísto toho se na vrchol vyvezli lanovkou, která je jednou z nejdelších na světě. Výhled z vyhlídkové plošiny stál opravdu za to!

Dobré restaurace

Na vrcholu Lomnického štítu pochopitelně nenajdete moc restaurací, nachází se ta ale Kaviareň DEDO, kde si můžete dát kávu a nějakou dobrotu a kochat se výhledem na vrcholky hor.

Filmy

Kvůli svojí lokalitě sice nemá Lomnický štít na seznamu moc filmů, v několika málo se však přesto objevil. Natáčeli tu například filmy jako Únos nebo Horká krev.

5. Vysoké Tatry 

Vysoké Tatry jsou nejvyšší vrchy v Karpatech a jedno z nejkrásnějších a nejoblíbenějších turistických míst ve střední Evropě. Nabízejí nádhernou přírodu, vrcholy, jezera a spoustu outdoorových aktivit.

Xaver s Yvetou zde doporučují navštívit i Zelené pleso, které je jedním z nejkrásnějších vysokohorských ples ve Vysokých Tatrách. Skalnaté pleso je zas známé svojí čistou vodou a také stojí za návštěvu. Vynechat byste podle nich neměli ani jednu z nejkrásnějších a nejdelších jeskyní ve Vysokých Tatrách, Beliansku jeskyni.

Filmy 

Kromě už zmíněných filmů Xaver a Yveta zjistili, že v oblasti Vysokých Tater se natáčely i klasiky, které jsou na našem území velmi oblíbené. Jde například o Tři oříšky pro Popelku, Byl jednou jeden král či Vlak do stanice Nebe.

Co dělat, když prší?

Pokud prší a počasí nevychází, turistika v takovém případě nepřipadá v úvahu. Xaver ale Vysoké Tatry zná poměrně dobře, a tak ví o několika místech a zajímavých aktivitách, které se dají v okolí podnikat i za deště.

Doporučuje navštívit wellness (například v hotelu Borovica nebo v hotelu Solisko). Určitě byste podle něho neměli ale vynechat ani Botanickou zahradu v Tatranskej Lomnici. Pokud máte rádi historii, měli byste zajít i do nedalekého města Kežmarok, kde se nachází městský hrad.

slovenský tým PP

Autor Slovenský tým

Slovenský tým se skládá z jednoho gentlemana Petra, který pracuje v obklíčení šarmantních slečen – Alžbět a Katky. Tuto trojici nespojuje jen silné pracovní nasazení, ale i geografická příslušnost, protože všichni pocházejí ze středního Slovenska – o slovenštině se s nimi tedy nehádejte :-). Peťo se nejčastěji vyskytuje v Banské Bystrici, Zvoleně či v Bratislavě a už díky názvům těchto míst musíte usoudit, že preferuje hokej spíše než fotbal. Katka se podle všudypřítomné Google statistiky nejčastěji nachází na Oravě, v nedaleké vesnici u Oravského Podzámku. Není s podivem, že jakožto fanoušek literatury a historie strávila mnoho let jako lektorka na Oravském hradě. Alžbět zase překypuje naklonností ke krásám Liptova, přestože stejně dlouho počítala tašky na střeše Oravského hradu.