Recenze vodní dýmky aneb orient až domů

Ať jste kuřák, či nikoliv, jistě vás někdy lákalo vyzkoušet voňavou kuřáckou alternativu, jejíž kouření je spíše společenskou událostí než doplňováním nikotinu v těle. Také vás jako naši kolegyni Šárku láká tento kousek orientu vyzkoušet, ale nejste si jistí, jestli obsluhu dýmky zvládnete? Šárka to vyzkoušela za vás a vychytala všechny mouchy.

18. 2. 2023
vodní dýmka

Celkové hodnocení

Počet hvězdiček: 4,0 / 5

Na vodní dýmku ráda chodím s přáteli a už nějakou dobu přemýšlíme s partnerem, že si ji pořídíme domů. Tato příležitost pro testování se tedy velice hodila. Začali jsme na e-shopu vybírat tu nejlepší, ale protože jsme oba nezkušení dýmkoví uživatelé, kteří vždy využívali služby shishabarů, nevěděli jsme si s výběrem zezačátku rady.

Jak si vybrat tu správnou

Začali jsme proto načítat nejrůznější články, abychom zjistili, co si vlastně jakožto začátečnícivodní dýmka domů pořídit. Podle našich průzkumů je důležité, aby nebyla korunka (to je ta hlava nahoře, kam se dává tabák) příliš malá – pak by se do ní vešlo málo tabáku a doba kouření by se tím zkrátila. Důležitá je také celková výška dýmky. Moc vysoká dýmka se roztahává ztěžka a trvá to příliš dlouho, nízká zase nic nevydrží. Pro začátečníka je tedy ideální střední velikost.

Na e-shopu jsme si tedy ve filtru nastavili výšku do 60 cm a hledali jsme vodní dýmku v celku (abychom měli všechno zabalené pěkně pospolu a nemuseli nic dokupovat). Po nastavení těchto filtrů jsme pak už vybírali podle designu.

Kdyz jsme si konečně vybrali, nemohli jsme se dočkat, až vodnice přijde. Zboží přišlo hezky zabalené a v pořádku, takže jsme vybalili různé komponenty a vše podle obrázku složili – bylo to opravdu jednoduché. Pak jsme zašli do trafiky a pořídili ovocný tabák a samozapalovací uhlíky. Těšili jsme se na klidný společný večer s vodnicí.

vodní dýmka

Naše první pokusy

Když byl čas vodní dýmku otestovat, začali jsme ji s přítelem připravovat k použití. Přestože předtím přítel nakoukal různá YouTube videa o tom, jak se to dělá, nedařilo se nám hned zezačátku dýmku roztahat, tabák nám padal do vody a při nasávání ucpával hadičku. Naše první pokusy trvaly přes hodinu, a přesto se nám dýmku roztahat nepodařilo.

Poptali jsme se tedy kamaráda, který vodní dýmku má již déle, a ten nám poradil upravit množství vody a tabáku. To ovšem také bohužel nepomohlo.

Nakonec jsme po důkladném hledání na internetu zjistili, že korunka pro dýmku Dum magnumkorunka 2 je jiná než klasické korunky. Pro začátečníky, jako jsme my, je vhodné do této korunky vložit sítko, které je na to přímo určené. Díky němu nebude propadávat tabák do vázy s vodou. 

Toto sítko jsme v e-shopu nenašli, a tak jsme ho zakoupili v jiném obchodě. A když už jsme v tom byli, pořídili jsme navíc i štětku na čištění těla dýmky, která je potřeba na údržbu po každém použití. 

Pokus č. 2 vyšel o poznání lépe

Když bylo vše připraveno, zahájili jsme druhý pokus zprovoznění vodní dýmky, a ten dopadl výtečně. Vše fungovalo, jak mělo, nic nikam nepadalo ani se nezadrhávalo a já jsem si večer s vodnicí opravdu užila. Druhý den mě neškrábalo v krku, nebyla jsem zahlenená ani se mi nemotala hlava, Šárka s vodnicícož jsem po prvním pokusu, kdy jsme dýmku připravili špatně, zažívala.

Další pokusy se opět nesly ve znamení vychytávání drobných chybek při přípravě. Například nám dýmka zase přestala tahat a tabák se rychle pálil. Zjistili jsme, že pokud je na dýmce difuzér, musí dosahovat voda pouze těsně nad něj, ne více. Pak je totiž ve váze málo místa pro kouř a vy nic nevyfouknete.

Také jsme museli vychytat množství tabáku v dýmce (je potřeba použít jen 10–15 g, aby se nezačal nahoře připalovat), teplotu vody (je třeba opravdu studená, můžete klidně použít i led, čímž se docílí svěžejšího kouře) nebo nažhavenost uhlíků (je dobré opravdu počkat, až budou dokonale nažhavené).

Jak je to s těmi uhlíky?

Uhlíky ve vodní dýmce jsou obecně docela věda. Rychlozápalné jsou rozžhavené velmi rychle, ale zase intenzivněji hoří. Klasické uhlíky rozpálíte za 10–15 minut, ale déle vydrží a tolik nepálí tabák. 

My jsme do dýmky dávali 3 uhlíky, což vždy stačilo na to, abychom mohli ve dvou kouřit něco přes hodinu. Při přiložení uhlíků je dobré počkat tak 5–6 minut, než se tabák zahřeje, a pak už můžete v poklidu kouřit dál.

vodní dýmka

Vodní dýmka – DUM, Magnum Blue

  • Obsah balení: váza, korunka náustek, hadice, diffusor, těsnění pro korunku, HMS
  • Umožňuje připojení další hadice
  • Čištění: vodou a speciální štětkou
  • Nedoporučuje se čistit čisticími prostředky

2 940,00 Kč

Nakup s cashbackem

Zhodnocení dýmky

Když přijdete na všechny fígle, které je k jejímu úspěšnému používání potřeba znát, jde to opravdu dobře. vodní dýmkaPoužíváme ji každý víkend a vždy se těšíme, až si ji zapálíme u kvalitního filmu a prožijeme příjemný poklidný večer. Jako celek navíc vypadá moc pěkně a je hezkým designovým kouskem do bytu. Oceňuji i fakt, že je z kvalitního materiálu a jen tak se mi nerozbije.

Malou výtku mám k odkládacímu kolu na uhlíky, které mi připadá spíše jako designový kousek, a tak k odklepávání uhlíků používáme malý kastrůlek. Přemýšlíme, že si možná dokoupíme podnos bytelnější, protože mít vedle dýmky kastrůlek plný popela není nejpraktičtejší :-).

Ocenila bych také, kdyby k dýmce byly připojené nějaké instrukce. Přestože jsem se na e-shopu dočetla, že k ní není potřeba nic přikoupit a že je vhodná i pro úplné začátečníky, my jsme doma museli docela studovat, než jsme na vše přišli. Když už ale všechno konečně umíme, je večer s vodní dýmkou bezvaným zážitkem. Jsem ráda, že jsem si mohla tento produkt otestovat a určitě ho doporučuji.

Hodnocení vodní dýmky

  • pěkný design
  • funkčnost
  • kvalita provedení
  • absence návodu
  • pouze dekorativní kolo na odklepávání uhlíků

Počet hvězdiček: 4,0 / 5

Nakup s cashbackem

Jak vznikají naše recenze

Zajímá vás, jak vznikají recenze Plné Peněženky? Přečtete si o tom v našem speciálním článku.