Recenze Penzo: parťák pro všechny kutily

Naše kolegyně Iveta zhodnotila pomocníka, který by neměl chybět snad v žádné domácnosti. Přečtěte si, jak aku vrtací šroubovák z e-shopu Penzo dopadl.

18. 9. 2021 Iveta J.
Recenze Penzo: parťák pro všechny kutily

Celkové hodnocení

Počet hvězdiček: 5,0 / 5

 

Dnešní recenze je tak trochu netradiční. Člověk by řekl, že dílenské nářadí budou chtít zkoušet a hodnotit hlavně muži. Ovšem v našem týmu se najdou ženy, které si poradí se vším, tedy i s aku vrtacím šrouborákem, který z e-shopu Penzo.cz vyzkoušela a svoje dojmy a postřehy pro nás sepsala kolegyně Iveta. Přečtěte si, jak to celé probíhalo a dopadlo.

 

Vrtací aku šroubovák značky Total

Recenze Penzo: Aku vrtací šroubovák Total

 

Jsem ráda, že jsem měla možnost napsat recenzi na tento aku šroubovák. Jsem sice ženská a navíc blondýna, žádný profi řemeslník, který potřebuje vše „the best“, ale jsem zvyklá si věci okolo domu a zahrady dělat sama. Sice mám doma chlapa řemeslníka, ale ten neví, kde mu hlava stojí a ve volném čase na to prostě nemá morál a já se mu ani nedivím. Nečekejte tedy žádné odborné výrazy. Bude to jen čistě popis toho, jak se mi za tu krátkou dobu s tímto šikovným pomocníkem pro obyčejného kutila či kutilku dělá.

Recenze Penzo: Aku vrtací šroubovák Total

Doma sice už jednu akučku mám, ale dokolečka měnit bity za vrták a naopak, už mě přestávalo bavit. Rozhodla jsem se tedy poohlédnout po druhém aku šroubováku. Když se tedy naskytla šance dostat do ruky tento šroubovák, neváhala jsem. 

 

Zvonek – balíček – hurá na rozbalování

Z balíku jsem vyndala epesní textilní tašku, ve které byla bytelná kartonová krabice. Uvnitř už samotný aku šroubovák Total TIWLI2001 a taška na uchovávání. To ve mně evokovalo první přání, kéž by šel dokoupit kufr. Bohužel – nelze. Taška je pro mě u takového nářadí dost nepraktická. I když má v horní části drátěnou výztuhu, není to to pravé ořechové. Pokud si do ní přidám sadu bitů a vrtáků do dřeva a do zdi, budu se v ní přehrabovat a všechno se to o sebe bude třít. A i když vypadá pevně, časem se předpokládám, prošoupe. Kufry člověk hodí na sebe, vše má uvnitř své místo, nic se nemusí odnikud lovit. Ale co naplat, dá se s tím žít. Nejde přece o obal, ale hlavně o to, co je v něm. Nemohla jsem se dočkat toho, až ho vyzkouším. 

Na první pohled mě překvapilo štíhlé tělo a nízká váha. I když má tělo úzké, rukojeť je bytelná, takže se velmi dobře drží. Působí sice plastovým dojmem, ale úchop je velmi dobře a plasticky pogumován, takže proč ne. Alespoň bude snadnější údržba. Navíc je skvěle vyvážený. V porovnání s mým stávajícím aku šroubovákem je ergonomie na daleko lepší úrovni.

Recenze Penzo: Aku vrtací šroubovák Total

Začala jsem hledat nabíječku na baterii, ale našla jsem jen takového malého cvrčka, ze kterého jsem měla celkem obavy. Samotná nabíječka je totiž výrazně menší, než samotná baterie. Její váha je pro mě nezvyklých 155 g. Perfektně však sedla na baterii, a to, že je takto lehká a malá, je pro mě velký benefit. A co si budeme povídat, je to benefit i pro švy na tašce.

V krabici jsem našla ještě náhradní baterii, krabičku s několika vruty a šrouby, včetně 4 středních vrtáků, a 6 základních bitů, magnetického držáku na bity. Nakonec jsem z krabice vylovila český manuál. Chyběl zde háček pro zavěšení za pás, ale jelikož ho stejně nepoužívám, dlouho jsem si s tím hlavu nelámala.

 

Pár čísel na úvod

 • Hmotnost včetně baterie – 1 310 g
 • Hmotnost bez baterie – 925 g
 • Výkon baterie – 20 V / 2 Ah
 • Max kroutící moment – 45 Nm
 • Otáčky při 1. stupni – 0-400
 • Otáčky při 2. stupni – 0-1500
 • Sklíčidlo – 0,8-10 mm
 • 15 úrovní momentového utahování
 • Nabití na 80 % cca za 50 minut
 • Nabití na 100 % cca za 75 minut
 • Bez příklepu

 

A teď už ukaž, jak se umíš otáčet

Za pár dní se mi naskytla příležitost jej vyzkoušet. Vzala jsem si na práci rovnou bity z dodaného příslušenství. Hned na začátku mně nesedlo utahování sklíčidla. Jsem zvyklá na utahování jednou rukou, zde tomu však je krapet jinak. Nemá „zarážky“, kterými jde sklíčidlo utáhnout až na konec, ale má plynulý chod, takže jsem si nebyla jistá, zda mám dobře dotáhnuto. Ale ok, půjde jen o zvyk. Vadilo mi však to, že musím sklíčidlo utahovat oběma rukama (držet konec a ještě samostatnou korunku). Co mi opravdu nesedlo, je jeho plastový povrch. Nemám u něj pocit pevného sevření, prokluzuje mi při utahování pod rukama a s mokrýma rukama to bude nejspíš ještě horší. Zrovna zde bych opravdu uvítala alespoň částečné pogumování.

Čelisti sklíčidla jsou pevné a dobře drží. Mohly by mít sice o něco málo větší rozvor, protože občas potřebuji upnout 13mm vrták, ale to naštěstí jen zcela výjimečně a na to mohu použít druhý aku šroubovák.

Recenze Penzo: Aku vrtací šroubovák Total

Zaskočilo mě, jak je neuvěřitelně tichá. Myslím, že bude ideálním pomocníkem kutilů v panelácích a bytovkách. Sousedi si tedy ušetří násady smetáků. Regulace otáček je krásně plynulá. Tím, že má úzké a dlouhé tělo, se vejdu do míst, do kterých se se stávajícím aku šroubovákem nevejdu, což beru jako obrovské plus, protože si můžu vrtnout díru blíž k rohu. Paráda. 

Krásně padne do ruky. Opravdu. Je skvěle vyvážená a manipulace s ní je snadná a ani má rachitická zápěstí nenaříkají. Nízká váha mi je také velmi příjemná. Hodnoty otáček sice mluví jasně, ale já osobně v nich takový rozdíl nevidím. I na jedničku má slušné točky. Nastavování momentu je plynulé. 

Co jsem hodně ocenila, je to, že při odkládání je velmi, ale opravdu velmi stabilní. Má totiž plochou, tím pádem širší baterii, díky níž odložím vrtačku i na nerovném povrchu a nemusím se bát, že mi spadne. Možná to neocení ti, kteří si ji poctivě věší za pásek, ale pro mě, která háček nepoužívá je to velké plus.

Přídavné světlo je ostré a i když na povrchu působí trošku rozptýleně, pomáhá s orientací při vrtání. 

Baterie je opravdu silná a má lepší výdrž než u druhého aku šroubováku, který má jen 14,4V baterii. Další plus. 

Došlo na nabíjení a já si říkala, jak dlouho tenhle cvrček bude baterii dobíjet. Z jedné čárky na 80 % se baterka dobila cca za 50 minut. Na 100% kapacitě byla přibližně za hodinu a čtvrt. Pro mé využití tedy plně dostačující rychlost dobíjení. Pokud bych ji začala vytěžovat více, asi bych pouvažovala o přikoupení samotné vysokorychlostní nabíječky Total TFCLI2001E, nebo ještě silnější, 4Ah baterie, ale to je zase otázka, co by na to říkala převodovka. Pro to mé vrtání je kapacita i rychlost dobíjení naprosto postačující. 

Při nabíjení se zdroj lehce zahřívá, ale nic hrozného. Baterie zůstává chladná.

Recenze Penzo: Aku vrtací šroubovák Total

 

Závěrečné shrnutí

Jde o plnohodnotný aku šroubovák, který ocení i daleko větší pracant, než jsem já. Za mě hodnotím poctivými 5 hvězdičkami a jsem ráda, že mi tento stroj přistál v dílně. Rozhodně nebude zahálet a věřím, že to bude i držák, jak je u této značky standardem. Navíc lze přikoupit široká škála zcela kompatibilního příslušenství. Osobně jsem si vyhlídla rázový utahovák Total TIWLI2001, který mi je víc než sympatický a doufám, že mi třeba o Vánocích přistane pod stromečkem.

Výhody

 • skvěle vyvážená
 • velmi tichý chod
 • silná 20V baterie
 • úzké tělo, které se dostane do malých prostor
 • perfektní stabilita při odložení
 • možnost dokoupení kompatibilního příslušenství

Nevýhody:

 • plastový povrch utahování sklíčidla
 • nemožnost dokoupení kufru

 

Něco málo o e-shopu Penzo.cz

Máte zahradu a neustále ji vylepšujete? Pak v Penzu hledejte v sekci Zahrada. Najdete v ní třeba grily, sauny, ventilátory, skleníky, terasy, zahradní nábytek, pergoly a spoustu dalšího vybavení a doplňků. 

Nejen nářadí do dílny, ale i další potřeby, jako je osvětlení, vysavače, regály, vozíky či třeba žebříky. To vše a mnohem víc naleznete v kategorii Nářadí. 

Bazény si pro svou oblíbenost vysloužily vlastní kategorii, kde kromě samotných bazénů najdete i potřebnou bazénovou chemii, čerpadla, filtraci, schůdky do bazénu a mnoho dalších potřeb, které byste mohli potřebovat. 

V kategorii Sport se logicky skrývá sportovní vybavení na mnoho sportovních aktivit. Například na vodu, fitness, gymnastiku, také běh či míčové hry… tím výčet rozhodně nekončí, zmiňme ještě, že tu jsou i oblíbené koloběžky, houpací sítě, trampolíny a tak bychom mohli pokračovat.

Svou vlastní sekci mají elektrospotřebiče zejména ty pro domácí využití, dále v e-shopu Penzo pořídíte nábytek, hračky, kočárky, dětské autosedačky, chodítka, kojenecké potřeby a i přehršel druhů dekorací do domu či bytu, na párty i svatbu.

V e-shopu Penzo si prostě každý najde to své. Kategorie e-shopu jsou přehledně řazeny, hned se tedy zorientujete v celé šíři nabídky.

Iveta J.

Autor Iveta J.

Iveta je v našem týmu tak trochu jako paní Kolombová. Málokdo ji kdy viděl, zato svou práci dělá na výbornou. A víme, že je to ženská, a ještě k tomu fešná blondýna, s chlapem v těle, co má páru. Říká o sobě, že si nejvíc odpočine u fyzické práce. Když může nasadí pracovní rukavice a jde něco kutit nebo se hrabat v zahradě. K tomu má dvě malé děti, které ji dost zaměstnávají. Za celý den se nezastaví a nuda je pro ni sprosté slovo. Bývaly doby, kdy i v dešti, mrazu jezdila na motorce z Kutné Hory do Prahy.