Historie Mezinárodního dne žen

Mezinárodní den žen je už za dveřmi! Tento svátek slavíme již více než 110 let, tak pojďte společně s námi objevit zajímavosti o jeho historii. Máme pro vás tipy na e-shopy, kde nakoupíte krásná překvapení pro vaše drahé polovičky.

28. 2. 2024 Katka B.
Historie MDŽ

Mezinárodní den žen je jedním z nejvýznamnějších dat v kalendáři, který upozorňuje na boj za rovnost pohlaví a slaví úspěchy žen ve všech oblastech života. Jaká je historie tohoto svátku?

Začátky ve 20. století

Mezinárodní den žen má své kořeny v sociální a politické snaze žen o rovnost s opačným pohlavím. Začátky se datují do začátku 20. století, kdy v roce 1908 v New Yorku více než 15 000 žen demonstrovalo za lepší pracovní podmínky, lepší platy a právo volit. Tento početný pochod byl organizován Americkou socialistickou stranou.

Později, v srpnu 1910, se uskutečnila Mezinárodní socialistická konference žen v Kodani, kde byla navržena myšlenka zřídit Mezinárodní den žen. Návrh byl podpořen a od roku 1911 se každoročně tento svátek slaví 8. března. Poprvé se tak stalo v Rakousku, Dánsku, Německu a Švýcarsku.

Mezinárodní den žen v dějinách

Během 20. století se Mezinárodní den žen stal symbolem různých politických a sociálních hnutí. V obdobích první a druhé světové války se stal důležitým symbolem solidarity žen v boji za mír a lidská práva. Během studené války byl dnem, kdy byla pozornost zaměřena na znevýhodnění žen v socialistických zemích.

V 70. a 80. letech 20. století nabral Mezinárodní den žen nový význam. Stal se dnem, kdy se veřejně mluvilo o genderové nerovnosti a vyjadřovala se snaha o změnu. Feministická hnutí po celém světě využívala tento den ke zvýšení povědomí o tématech, jako jsou např. reprodukční práva, násilí páchané na ženách a pracovní práva.

Dnešní oslavy a výzvy

Dnes se Mezinárodní den žen slaví ve více než 100 zemích po celém světě. Je to důležitá příležitost ke zdůraznění úspěchů žen v politice, kultuře, ekonomice a společnosti jako celku. Navzdory mnoha úspěchům zůstávají nezdolané mnohé problémy, jako jsou například rozdíly v platech, nedostatečná zastoupení žen ve vedení, genderové stereotypy a násilí páchané na ženách.

Mezinárodní den žen nás však vybízí k pokračování v boji za rovnost pohlaví a k podpoře žen ve všech jejich úsilích. Je to den na oslavu minulých úspěchů, ale zároveň i na závazek pracovat na lepší budoucnosti pro všechny ženy na světě.

Když si připomínáme historii Mezinárodního dne žen, uvědomujeme si, že jeho význam neustále roste. Je to den, který nám připomíná, že boj za rovnost pohlaví není jednorázovým úsilím, ale trvalou snahou o spravedlivější a inkluzivnější společnost pro všechny.

8. březen s dárkem

Pokud žijete v obklopení úžasných žen, určitě si říkáte, že byste je chtěli v jejich sváteční den potěšit dárkem. Ať už půjde o čokoládu, kvítek nebo parfém, možností je mnoho. Inspirujte se výběrem z našich e-shopů s cashbackem, kde nakoupíte ideální překvapení k MDŽ.

E-shopy, kde nakoupíte krásné dárky k MDŽ

Katka B.

Autor Katka B.

 

Na Oravě dobře, na Oravě zdravě – přesně tohle často slyšíme z úst naší kolegyně Katky. Je vášnivou milovnicí historie a literatury, a proto se nemůžeme divit, že už prošlapala několikery tenisky jakožto lektorka na Oravském hradě. Kromě toho má ráda dobré pivo a kvalitní hudbu – na koncert Martina Garrixe je ochotná vycestovat i stovky kliometrů. Doma jí tedy často nenajdete a nepokoušejte se o to hlavně v pátek večer.