5 tipů na vánoční trhy v Evropě

Říjen je za námi, a přestože podle kalendáře je ještě podzim, většina z nás už s blížícím se listopadem myslí na Vánoce. Vždyť je třeba včas nakoupit výzdobu nebo nový vánoční stromeček, o dárcích nemluvě. O Vánocích se sice říká, že jsou nejkrásnějším obdobím v roce, ale všichni víme, že mohou být také velmi stresující.

18. 11. 2023 Katka B.
5 tipů na vánoční trhy v Evropě

Vánoční trhy jsou tu především proto, aby nám připomněly, o čem toto období je. O hezkých chvílích, zážitcích, ale především o čase stráveném s blízkými. Výlet na pěkné místo, a navíc do cizí země, nabízí vše výše uvedené. Vybrali jsme 5 míst, které se dlouhodobě umísťují na předních místech v žebříčku nejlepších a nejkrásnějších vánočních trhů v Evropě, ne-li na světě.

Historie vánočních trhů v kostce

První zmínky o vánočních trzích pocházejí ze středověku, kdy mnoho obchodníků nabízelo vánoční zboží od tradičních ozdob a vánočních stromků až po dárky a potraviny. Tyto trhy byly původně spojeny s adventem a byly místem, kde si lidé mohli nakoupit potřeby pro sváteční období.

Vánoční trhy se postupně staly nedílnou součástí vánočních oslav po celé Evropě. Každý trh měl svá specifika a tradice, které závisely na místní kultuře a zvycích. Trhy nabízely nejen zboží, ale také vánoční zábavu a občerstvení, například tradiční jídlo a pití.

Úplně první vánoční trhy se konaly na území dnešního Rakouska a Německa. První písemné zmínky o vánočních trzích pocházejí z Vídně, kde se konaly již v roce 1294, z Frankurtu a Drážďan.

Tyto země jsou tradičně považovány za kolébku moderních Vánoc. Z Německa pochází například tradice vánočních stromečků a v rakouském Oberndorfu se nachází kaple Tichá noc, která připomíná tuto píseň a její autory.

1. Drážďany

Hlavní město německé spolkové země Sasko má bohatou historii sahající až do středověku. Město bylo založeno ve 12. století jako tržní a obchodní centrum.

V 16. a 17. století, za vlády saských kurfiřtů, se Drážďany staly centrem renesanční a barokní architektury. Významnými příklady tohoto období jsou slavná budova Zwingeru a komplex katedrály Hofkirche. Město dosáhlo vrcholu svého významu v 18. století. Toto období je také považováno za jeho zlatý věk.  

Dnešní Drážďany jsou proslulé svými historickými památkami, jako je právě Zwinger, Semperova opera a zrestaurované kostely a paláce. Město se stalo významným kulturním a turistickým centrem, které přitahuje návštěvníky ze všech koutů světa.

Vánoční trhy v Drážďanech

Drážďanské vánoční trhy patří k nejznámějším a nejtradičnějším na světě. Tyto trhy jsou proslulé svou atmosférou, tradičními výrobky a vánoční výzdobou. Návštěvníci se mohou těšit na několik trhů, které poskytují jedinečný pohled na vánoční kulturu a tradice.

Striezelmarkt je nejstarší vánoční trh v Drážďanech a jeden z nejstarších v Německu. Trh se nachází v historickém centru města a nabízí široký sortiment vánočních ozdob, řemeslných výrobků, tradičních jídel a nápojů. Charakteristickým symbolem trhu je obří vánoční koláč „Striezel“, který dal trhu jeho jméno.

Augustmarkt na starém tržišti se zaměřuje na tradiční a ručně vyráběné produkty. Návštěvníci zde najdou ručně vyráběné ozdoby, keramiku, hračky a další jedinečné dárky.

Vánoční trh Neumarkt se koná v blízkosti Frauenkirche (ženského kostela) a nabízí pestrý výběr vánočních dárků, tradičních jídel a nápojů.

Vánoční trhy v Drážďanech začínají 29. listopadu a končí 24. prosince 2023.

2. Štrasburk

Štrasburk byl původně osídlen Kelty a až později se stal součástí Římské říše. Ve středověku se stal významným obchodním centrem a svobodným císařským městem Svaté říše římské. Město hrálo důležitou roli v oblasti obchodu, politiky a kultury.

Důležitým symbolem města je katedrála Notre-Dame, jejíž stavba začala ve 12. století a trvala několik set let. Katedrála je mistrovským dílem gotické architektury a je proslulá svými věžemi a zdobenými portály.

V 17. století se Štrasburk stal součástí Francie. V průběhu dějin bylo město součástí několika konfliktů a změn politického uspořádání, ale vždy si zachovalo svůj význam jako kulturní a politické centrum Alsaska. Dnes je Štrasburk známý tím, že zde sídlí Evropský parlament. Zachovalo si svůj historický ráz a je známé svou architekturou, kulturní rozmanitostí a historickými památkami. Město je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO a díky své bohaté historii a jedinečné atmosféře je oblíbeným turistickým cílem.

Vánoční trhy ve Štrasburku

Vánoční trhy ve Štrasburku jsou známé jako Christkindelsmärik a jsou považovány za jedny z nejstarších a nejkrásnějších vánočních trhů v Evropě. Tyto trhy nabízejí zvláštní vánoční atmosféru a tradice, které lákají návštěvníky z celého světa. Stejně jako v Drážďanech se vánoční trhy konají na několika místech.

Hlavní trh, Christkindelsmärik, se koná na hlavním náměstí před katedrálou Notre-Dame a je jedním z největších a nejrušnějších. Nabízí široký výběr vánočních ozdob, tradičních dárků, ručně vyráběných výrobků a regionálních specialit.

Trhy na náměstí Place Broglie jsou zase proslulé uměleckými řemesly, kvalitními potravinami a místními specialitami, jako je kořeněné víno, pečivo a další pochoutky. Trhy v Palais Rohan se konají v historických prostorách. Trh na náměstí Place du Château je obklopen krásnou architekturou a nabízí široký sortiment vánočních ozdob, vánočních stromků a dalších tradičních výrobků.

Vánoční trhy ve Štrasburku začínají 24. listopadu a končí 24. prosince 2023.

3. Gdaňsk

Gdaňsk byl ve středověku důležitým přístavem a členem Hanzy, obchodního sdružení městských států. Město prosperovalo díky obchodu, zejména s obilím, dřevem a dalšími surovinami.

V nepříliš vzdálené historii města sehrála významnou roli také druhá světová válka. Právě nedaleko odtud totiž konflikt začal. Stejně jako jiná města a městečka v Evropě prošel Gdaňsk mnoha rekonstrukcemi a přestavbami. Přesto si dodnes zachovává svou historickou tvář.

Kromě historických budov a kostelů je město známé také svými muzei, obchody a vynikající kuchyní. Navíc se odtud můžete trajektem vydat například do nedalekých Helsinek.

Vánoční trhy v Gdaňsku

Vánoční trhy v Gdaňsku jsou tradiční a poutavou součástí vánoční sezóny v tomto polském městě. Nabízejí širokou škálu vánočních ozdob, tradičních potravin, ručně vyráběných výrobků a vytvářejí výjimečnou atmosféru pro místní obyvatele i návštěvníky.

Vánoční trhy se jako obvykle konají na několika místech najednou. Regionální speciality nebo ručně vyráběné výrobky najdete na hlavním náměstí Starého města. To lze považovat za hlavní část vánočního trhu.

Moderní výrobky, polské potraviny a cukrovinky hledejte na náměstí Targ Weglowy. Specifické a méně komerční výrobky najdete na trhu v Glówno Miasto, což je historická část města a vánoční trhy jsou zde menší a méně přeplněné.

V minulosti se vánoční trhy konaly také například v Muzeu piva, kde byly k dostání řemeslné výrobky, vánoční ozdoby a místní pivo.

Vánoční trhy v Gdaňsku začínají 17. listopadu a končí 23. prosince 2023.

4. Kodaň

Kodaň byla založena jako obchodní osada ve 12. století a rychle se stala významným obchodním centrem. Byla postavena na pobřeží ostrova Sjælland a brzy se stala sídlem dánských králů. Město se později stalo také členem Hanzy, což mu poskytlo výhody spojené s obchodem se sousedními zeměmi a městy. Obchod a námořní přístavy hrály v jeho rozvoji klíčovou roli.

Období vlády Kristiána IV. bylo pro Kodaň obdobím růstu a rozvoje. Za jeho vlády bylo postaveno mnoho významných staveb, včetně Krymské věže (Kronborg) v Helsingøru.

Dnes je Kodaň moderním a kosmopolitním městem, které se pyšní svou architekturou, kulturní scénou, udržitelností a důležitou rolí v evropském politickém kontextu. Je sídlem mnoha institucí a je považována za jedno z nejšťastnějších míst na světě. Jeho zvláštní kouzlo je dáno kombinací historie, moderního životního stylu a krásného prostředí na pobřeží Baltského moře.

Vánoční trhy v Kodani

Trh na Højbro Plads a Gammel Torv se nachází v centru města a nabízí široký sortiment vánočních dárků a řemeslných výrobků. Trh na Kongens Nytorv je zase proslulý svým působivým vánočním stromem a vánoční výzdobou. Nabízí ručně vyráběné výrobky, občerstvení a tradiční vánoční pochoutky.

V Tivoli Gardens, slavný zábavní park v centru Kodaně, se během vánočních svátků konají také trhy. Návštěvníci zde najdou vánoční výzdobu, atrakce a spoustu možností občerstvení. Trh v Nørrebro nabízí řadu ručně vyráběných výrobků, místních specialit a tradičních dárků. Nachází se na živém a multikulturním náměstí Nørrebro.

Vánoční trhy v Kodani začínají 3. listopadu a končí 21. prosince 2023. Trhy v zahradách Tivoli začínají o něco později, 17. listopadu a končí 31. prosince.

5. Madeira

Ostrov v Atlantském oceánu, zhruba 1000 km od portugalské pevniny. Historie Madeiry sahá až do 15. století, kdy byla objevena a kolonizována Portugalskem. Díky vhodnému klimatu a příznivým podmínkám pro zemědělství se ostrov brzy stal významným centrem pěstování cukrové třtiny a dalších plodin.

Madeira byla také důležitou zastávkou pro lodě směřující do Nového světa v době objevů. Funchal, hlavní město Madeiry, se stal důležitým přístavem pro obchod a výměnu zboží.

V průběhu historie byla Madeira vystavena různým vlivům, včetně nájezdů pirátů a útoků cizích mocností. V 19. a 20. století se ostrovní hospodářství začalo zaměřovat na cestovní ruch a zemědělství, což napomohlo rozvoji regionu.

Dnes je Madeira známá svými malebnými kopci, úchvatnou krajinou, zemědělskými tradicemi a pestrou kulturou. Cestovní ruch hraje klíčovou roli v ekonomice ostrova, který je oblíbeným cílem turistů z celého světa.

Vánoční trhy na Madeiře

Mnozí z nás si nedokážou představit Vánoce bez sněhu. Bílé padající vločky pokrývající zem měkkou peřinou, sáňkování, červené tváře a zima až na kost. Příroda to však zařídila tak, že ne všude je sníh a ne všude je zima. Madeira je ostrovem věčného jara, a tak se tu Vánoce slaví v relativně, pro nás letních teplotách.

Navzdory slunci a plážím jsou všude typické vánoční ozdoby, nechybí ani stánky, kde si můžete koupit nějaké drobnosti nebo třeba dárek pro někoho blízkého. Stejně jako u nás můžete na trzích ochutnat typické jídlo nebo ochutnat světoznámé kvalitní víno z ostrova. Nechybí ani doprovodný program, jehož součástí je řada vystoupení. Konají se zde taneční a hudební vystoupení a také ohňostroj, který se dokonce zapsal do Guinnessovy knihy rekordů.

Vánoční trhy na Madeiře začínají 1. prosince a končí 7. ledna 2024.

Katka B.

Autor Katka B.

 

Na Oravě dobře, na Oravě zdravě – přesně tohle často slyšíme z úst naší kolegyně Katky. Je vášnivou milovnicí historie a literatury, a proto se nemůžeme divit, že už prošlapala několikery tenisky jakožto lektorka na Oravském hradě. Kromě toho má ráda dobré pivo a kvalitní hudbu – na koncert Martina Garrixe je ochotná vycestovat i stovky kliometrů. Doma jí tedy často nenajdete a nepokoušejte se o to hlavně v pátek večer.