Protivirová ochrana i slow fashion móda z nanovláken

Nanotechnologie hýbou světem a v oblasti módy to není výjimkou. Kdo by totiž neocenil efektivní roušku, která skvěle padne, tričko, které nepropotí nebo antialergické lůžkoviny? Nanotechnologie tedy zlepšují kvalitu našeho každodenního života a v nanoSPACE jsou navíc šetrné k přírodě.

19. 2. 2022 Marek
Recenze nanoSPACE

Celkové hodnocení

Počet hvězdiček: 4,5 / 5

Čím dál častěji slýchám, že je v nanotechnologiích a nanomateriálech velká budoucnost. Chtěl jsem se o tom přesvědčit na vlastní kůži, a proto jsem se rozhodl vyzkoušet výrobky z českého e-shopu nanoSPACE. Má volba padla na nanoroušku z nanovlákna s aktivním stříbrem a minimalistické tričko bez potisku. 

Při výběru velikosti jsem se spolehl na doporučení prodejce a musím uznat, že navržená možnost mi perfektně sedla. Platilo to jak o pánském tričku, tak i o nanorouškách. Ty jsem pořídil v modrém vyhotovení pro sebe a v červené, o číslo menší variantě, i pro manželku. 

Recenze nanoSPACE pánské tričko baleníProdukty dorazily v praktické a reprezentativně působící krabičce, která velikostí odpovídala obsahu, což je poslední dobou téměř nezvyk. Čím dál častěji totiž narážím na nešvar, že e-shopy balí i malé výrobky do velkých krabic, v nichž je pak řada vycpávek a těsnícího materiálu produkujícího jen odpad – nanoSPACE jde v tomto směru jinou cestou a je vidět, že udržitelnost nebere na lehkou váhu.

Bílé minimalistické pánské tričko LUKAS - nanoSPACE by LADA

Recenze nanoSPACE pánské triko bíléZe všeho nejraději nosím jednobarevná trička bez nápisu a jednou z mých nejoblíbenějších barev je bílá. Takových triček je v kamenných obchodech i v e-shopech sice nepřeberné množství, ale vybrat takové, se kterým budu spokojený, není úplně snadný úkol.

U konfekčních značek bývá problém s tím, že oblečení rychle ztrácí původní kvalitu nebo na bílé barvě zůstávají skvrny. Poslední dobou se objevuje řada obchodů s nabídkou oblečení bez potisku. U nich mám zase problém s tím, že jsem ještě nenarazil na střih trička, který by mi úplně sedl.

Nenápadný, ale elegantní kousek, ve kterém zůstanete svěží

Recenze nanoSPACE pánské triko bíléTričko z nanovlákna mi dodalo úplně novou a veskrze pozitivní zkušenost. Kousek z dílny módní návrhářky Lady Vyvialové působí nenápadně, minimalisticky, a přesto elegantně. Je dobře kombinovatelný s džínovými kalhotami či jakýmkoliv oblečením do města. 

Tričko mi posloužilo i při lehce fyzicky náročnějších aktivitách s dětmi na hřišti. V tom je dle mého názoru jeho nejsilnější stránka. Dokáže od pokožky rychle odvést pot i udržet tepelný komfort. Současně tričko pohlcuje pach a nezůstávají na něm nechvalně pověstné koláče potu. 

Nápaditě na mě zapůsobil spodek trika se zaobleným střihem. Zatímco po stranách je triko o něco kratší, zepředu a zezadu je naopak delší. Triko má klasický kulatý límec. Nosí se příjemně, je lehké a skladné a padlo mi tak akorát. Neměl jsem pocit, že by mě někde příliš škrtilo, nebo by naopak v některých místech bylo příliš volné, což na mé štíhlejší postavě nevypadá dobře. Při praní nanoroušky v pračce jsem se držel doporučené nižší teploty a po vyprání tričko vypadalo stále jako nové. 

Slow fashion

Tričko z nanovlákna reprezentuje tzv. slow fashion. Jde o módní směr propojující koncepty ekologické, etické a fair trade produkty. Vznikl jako reakce na nadbytečný konzum fast fashion retězců, kdy oděvní návrháři, výrobci, obchodníci i spotřebitelé přistupují k oděvům s uvědoměním, jaké dopady má jejich výroba a distribuce na pracovníky, společnost a ekosystém.

Nezastírám, že cena výrobku je výrazně vyšší než u triček vyráběných z běžně používaných materiálů, což někoho může odradit. Nicméně, jak jsem zmínil výše, oblečení z nanovlákna má oproti „normálu“ spoustu výhod a stojí za to ho vyzkoušet. Rovněž může posloužit jako dárek pro někoho, koho chcete překvapit novinkou, které patří budoucnost. Kvůli vyšší ceně jej hodnotím 4 hvězdami z 5.

Designová pratelná nanorouška nanoSPACE

Recenze nanoSPACE nanorouška červenáK tričku jsem měl ještě možnost vyzkoušet opakovaně použitelnou a pratelnou nanoroušku značky nanoSPACE. Vybral jsem si modrou variantu a velikost L, která je doporučena mužům. Manželka vyzkoušela červenou variantu a ženám doporučenou velikost M. 

Tvarem rouška připomíná spíše klasický respirátor než běžnou jednorázovou roušku. Ostatně s respirátorem je srovnatelná i co se týče stupně ochrany před viry. Materiál, ze kterého je rouška, má testovaný záchyt FFP2. Laboratorní zkoušce jsem roušku nepodrobil a nezbývá mi tedy než věřit výrobci :). 

 

Slušivý obranář před viry

Recenze nanoSPACE nanorouška baleníCo ale posoudit můžu, je komfort, který mi elegantní ochrana před respiračními nemocemi poskytla. Rouška je lehká a příjemná na dotek. Nenese stopy žádného „syntetického“ pachu, naopak voní jako čerstvě vyprané prádlo. Aby tomu tak bylo neustále a vy ji mohli opakovaně používat, musíte o ni samozřejmě pečovat. To je vlastně úplně jednoduché. Nanoroušku stačí vložit do pračky společně s dalším oblečením.

Rouška z nanovlákna od nanoSPACE je použitelná zcela samostatně, aniž by se do ní musel vkládat nějaký výměnný filtr. Je příjemná na dotek a pokrývá nejohroženější části obličeje. Utěsnit se dá posuvným klipem. Na nose i v oblasti kolem pusy mi sedla téměř dokonale, což zdaleka není samozřejmá vlastnost všech roušek či respirátorů. Během dvouleté zkušenosti s pandemií jsem měl zkušenost s řadou roušek i respirátorů, které jsem musel nenávratně odložit, protože mě nepříjemně škrtily, nebo naopak byly příliš volné. To se mi stalo i u nanoroušky od jiného výrobce. Až díky nanoSPACE jsem tak zase začal důvěřovat tomu, že pratelné roušky z nanomateriálu má smysl zařadit do šuplíku módních doplňků. Nano roušky ode mě získaly hodnocení 5 hvězd.

Něco málo o e-shopu

NanoSPACE je český rodinný e-shop, který se zaměřuje na výrobu i prodej výrobků s nanovlákennou membránou. Jeho sortiment původně cílil především na alergiky a astmatiky. Po nástupu koronavirové epidemie se nabídka e-shopu, skládající se zejména z ložního prádla, rozrostla o řadu nanovlákenných materiálů, jež zabraňují šíření nebezpečného viru. Nanovlákenné roušky a šátky od nanoSPACE si získaly popularitu v Česku i v zahraničí. Nejnovějším přírůstkem v nabídce nanoSPACE je antibakteriální oblečení od českých značek a návrhářů. V e-shopu si tak můžete pořídit první módní kousky vyrobené na principu slow fashion, a to pro ženy i pro muže.

Bílé minimalistické pánské tričko LUKAS - nanoSPACE by LADA

Bílé minimalistické pánské tričko LUKAS - nanoSPACE by LADA

 • Velikost: S–XXL
 • Barvy: bílá, černá, modrá
 • Vlastnosti: antibakteriální částice stříbra, UV filtr, termoregulace, eliminace zápachu
 • Vyrobeno na principu slow fashion
 • Hodnocení Marka: ★★★★★

1 999,00 Kč

Nakup s cashbackem

Designová pratelná nanorouška nanoSPACE modrá

Designová pratelná nanorouška nanoSPACE modrá

 • Velikost: S–L
 • Materiál: 100% polyester, polypropylen a PA6, Coolmax®
 • FFP2 záchyt materiálu
 • Hodnocení Marka: ★★★★★

449,00 Kč

Nakup s cashbackem

Designová pratelná nanorouška nanoSPACE červená

Designová pratelná nanorouška nanoSPACE červená

 • Velikost: S–L
 • Materiál: 100% polyester, polypropylen a PA6, Coolmax®
 • FFP2 záchyt materiálu
 • Hodnocení Marka: ★★★★★

299,00 Kč

Nakup s cashbackem

Celkové shrnutí

 • minimalistický, přesto elegantní vzhled
 • antibakteriální a antivirová ochrana
 • odolnost vůči praní
 • vyšší cena

Počet hvězdiček: 4,5 / 5

Nakup s cashbackem

Marek

Autor Marek

Marek je v práci nejčastěji zavalen čísly a tabulkami. Aby se mu z nich nezavařila hlava a aby z věčného vysedávání u počítače nezakrněl, snaží se být ve volném čase fyzicky aktivní. Nejraději potrápí své svaly běháním nebo podniká procházky s rodinou do přírody i do města. Je mezi námi jedním z těch odvážnějších a zvládat stres se nejraději učí při koupání v ledové vodě. Garstronomii nejvíce ocení v Asii nebo středomoří, do pusy by naopak nikdy nevzal koprovku.