Recenze stolních her pro malé i větší děti

Děti jsme nechali hrát zábavné a zároveň naučné stolní hry z papírnictví MFP. Mrkněte, jak si hry stály.

14. 11. 2020
Recenze stolních her pro malé i větší děti

Celkové hodnocení

Počet hvězdiček: 4,6 / 5

Když chcete dětem pořídit hru nebo hračku, není lepší té, která dítě zároveň zabaví a něco ho naučí. Takové jsou hry z papírnictví MFP. Když jsme do rukou dostali stolní hry pro malé děti, ale i ty starší, byli jsme zvědaví, jak se jim budou líbit.

Co je společné pro všechny hry?

Uvnitř krabičky s každou hrou najdete:

 • 28 šestiúhelníkových hracích karet. Provedení karet je kvalitní, karton je pevný, hladký a s kvalitním potiskem. 
 • Textilní sáček, do kterého si můžete kartičky uschovat. Tento černý sáček je vyroben z pevného plátna a doplněný šňůrkou, aby vám z něj kartičky nevypadly.
 • Pravidla hry.
 • Servisní SMS kód, který vám poslouží v případě ztráty jakékoli kartičky. Díky tomuto kódu si můžete vyžádat zaslání ztracené kartičky.  

Stolní hra Sestav Burger

Jako první jsme vyzkoušeli hru s hamburgerem. Hra je podobná pexesu, kdy si musíte pamatovat, kde jste zahlédli jaké ingredience. Skládáte od spodní části housky přes salát, sýr a tak dále přesně podle typu hamburgeru, který jste si na začátku hry zvolili.

Je to rychlá a svižná hra. Pokud jsou hráči dva, tak je možné hrát tak, že má každý hráč hamburgery dva. Tím se hra prodlouží. 

S menšími dětmi se dá tato hra použít třeba i jako zmíněné pexeso a hledat stejné obrázky. Tato hra se líbila nám všem asi nejvíce.

Stolní hra Sestav Burger

Stolní hra Sestav Burger

 • Stolní hra pro trénink paměti a postřehu pro 2–4 hráče
 • Pro děti od 3 let

299,00 Kč

Nakup s cashbackem

Stolní hra Létá, jezdí, plave

Poté jsme se vrhli na Better Go neboli Létá, jezdí, plave. Zde jsou dvě varianty jak tuto hru hrát. Buď jako pexeso (což opět mohou s vámi hrát i malé děti), nebo o něco zábavnější je druhá varianta, kdy jeden z hráčů řekne nahlas např. „létá“, poté oba hráči otočí jednu kartu a pokud je na jeho kartě například letadlo a spoluhráč má loď, tak obě kartičky patří jemu. Pokud je to obráceně, tak patří spoluhráči. Když mají oba něco co lítá, tak si každý nechá svou. A pokud je na obou například auto, nezíská nikdo nic.

U této hry je super, že se může dál různě obměňovat. Například se bude brát v potaz vše, co létá, nebo se musí jednat přímo o letadlo, raketu apod.

Stolní hra Létá, jezdí, plave

Stolní hra Létá, jezdí, plave

 • Stolní hra naučí rozeznávat dopravní prostředky, je určena pro 2 hráče
 • Pro děti od 3 let

299,00 Kč

Nakup s cashbackem

Stolní hra Zlatý ostrov

A poslední je Isle of Gold – Zlatý ostrov. Zde už nejde o naši paměť jako v předchozích dvou hrách, ale o trochu té strategie, při které musíte objevit poklad. I když možná nejde úplně o strategii, ale spíše o náhodu. Neboť i když si můžete předem zvolit kam váš příští krok povede, tak nikdy nevíte co po otočení dílku bude. 

Hra je to hezká nebo alespoň námět a zpracování je super. Co mě ale trošku zklamalo byla délka hry, která je opravdu krátká. Asi by to chtělo více dílků. Nicméně i rychlé krátké hry jsou občas super. Lepší než například pěti hodinové monopoly :).

Stolní hra Zlatý ostrov

Stolní hra Zlatý ostrov

 • Dobrodružná stolní hra pro 2 hráče
 • Pro děti od 6 let

299,00 Kč

Nakup s cashbackem

Stolní hra Sčítání oveček

Ačkoli je tato hra určená pro děti od 9 let, určitě zabaví i mladší hráče – tedy pokud alespoň trochu umí počítat. V této hře můžete trénovat postřeh, kombinační myšlení, děti si u ní také nenásilným způsobem procvičí násobilku.

Na začátku hry si hráči rozdají karty. Hráči se v co nejkratším čase snaží ze svých karet sestavit a uzavřít ohradu pro ovce a dodržet pravidla, která stanovují, že v každé správně uzavřené ohradě musí být nejméně jedna ovce a jedno vodní koryto. Přitom musí dávat pozor na to, aby žádná neukončená část plotu nezasahovala dovnitř ohrady.  Cílem hry je uzavřít ohradu s ovcemi jako první a získat co nejvíce bodů. Za každou ovci v ohradě je jeden bod. Pokud je v ohradě víc koryt, body se počtem koryt násobí.

Ačkoli se dle pravidel hraje na rychlost, my jsme si pravidla lehce upravili, vypustili rychlost a jen se snažili s kartami uhrát co největší počet bodů v několika po sobě jdoucích kolech.

A co na hru říkaly 8leté děti? Hra je bavila, zkoušely různé způsoby, jak ohradu sestavit, aby získaly více bodů. Přemýšlely (a počítaly), zda se vyplatí obětovat pár ovcí a raději zvolit koryto navíc, aby se výsledek násobil.

Ačkoli samotná hra netrvá moc dlouho, je zábavná. Navíc si děti velmi rychle vytvořily vlastní pravidla a přizpůsobily si hru dle svého. Také je bavilo počítat ovečky.

Jako rodič, který se musí s dětmi učit při distanční výuce jsem tuhle hru opravdu ocenila. Posloužila nám totiž i jako zpestření výuky matematiky.

Stolní hra Sčítání oveček

Stolní hra Sčítání oveček

 • Stolní hra pro trénování postřehu a kombinačního myšlení pro 2–4 hráče
 • Pro děti od 9 let

299,00 Kč

Nakup s cashbackem

Video se stolní hrou Sčítání oveček:

Stolní hra Dračí souboj

V této hře mají hráči za úkol postavit si co nejsilnějšího draka. Hrát mohou až 4 hráči. Na začátku hry si vyberou tělo svého draka a zbývající karty zamíchají, otočí obrázkem dolů a rozmístí po hrací ploše.

Pak postupně otáčí libovolnou kartu tak, aby ji viděli i ostatní (v jednom tahu může otočit pouze jednu kartu). Na každé z karet je nějaká další část draka (hlava, křídla, přední a zadní nohy, ocas a blesky, které drak chrlí). Na kartách jsou hvězdičky, které určují sílu dané části draka. Hráč si může vybrat, zda si otočenou kartičku vezme nebo ji vrátí zpět do hry a počká si na hodnotnější kartičku ve svém příštím tahu. Ve hře pak pokračuje další hráč. 

Pokud si hráč otočí kartu s částí těla, kterou už k drakovi přiloženou má, nelze ji vyměnit a kartu musí vrátit zpátky do hry. Vítězem prvního kola hry a držitelem prvního bodu se stává hráč, který sestaví svého draka jako první.

Následně je možné pokračovat 2. kolem, ve kterém si postupně poskládají draka i ostatní hráči. Poslední hráč, který zůstane ve hře sám, nesmí hru zdržovat a k jeho sestavení musí použít vždy první nalezenou část. Když mají všichni hráči draky sestavené, sečtou si všechny hvězdy z částí svého draka. Vítězem druhého kola a držitelem dalšího bodu se stává hráč s nejsilnějším drakem (tj. s nejvyšším počtem hvězd). Pokud obě kola vyhrál stejný hráč, stává se vítězem a hra končí. Pokud ne, hra pokračuje 3. kolem.

V posledním kole jde o závěrečný souboj, na který vyzve hráč s nejsilnějším dračím monstrem soupeře s nejrychleji sestaveným drakem. Oba hráči obrátí své karty s draky obrázky dolů, promíchají a rozmístí je náhodně na hrací plochu. Souboj  je na principu pexesa – začíná vyzyvatel, který obrátí dvě libovolné karty a ukáže je protihráči. Pokud se části draka na kartách neshodují, vrátí obě karty zpět obrázky dolů a ve hře pokračuje jeho soupeř. Pokud se shodují, vezme si pár a pokračuje ve hře, dokud se mu daří nacházet páry. Vítězem se stává hráč, který jako první najde 4 páry karet se shodnými dračími částmi.   

I tuto hru jsme si trochu přizůsobili – hráli jsme jen 1. a 2. kolo a soutěžili v tom, kdo nasbírá více bodů. Hra děti bavila, opět měly možnost si procvičit základní počty (při sčítání hvězdiček).

Stolní hra Dračí souboj

Stolní hra Dračí souboj

 • Stolní hra pro trénování paměti a postřehu pro 2–4 hráče
 • Pro děti od 6 let

299,00 Kč

Nakup s cashbackem

Dárkové krabičky

Společně s hrami jsme obdrželi také dárkové krabičky. Pokud potřebujete rychle zabalit menší dárky, které nemají pravidelný tvar, rozhodně sáhněte po těchto krabičkách. Během chvilky máte krabičku složenou, navíc je opatřená mašlí, takže po složení vypadá opravdu skvěle. Jestli vám balení dárků nejde zrovna od ruky, tak tohle je skvělé řešení. Pokud bych měla volit mezi dárkovou krabičkou a dárkovou taškou, rozhodně jsem spíš pro krabičku.

Jako jediný nedostatek vidím to, že jsou zatím dostupné jen v jedné velikosti. Určitě bych je ocenila i větší.

Dárkové krabičky

Dárkové krabičky

 • Velikost: 12 × 12 × 15 cm (š × v × h)
 • Různé barvy a vzory

Nakup s cashbackem

Video o tom, jak se skládá krabička:

Něco o e-shopu MFP.cz

Obchod MFP.cz neboli MFP paper je prodejce i výrobce papírenského zboží. Vyrábí hlavně přání do obálky, pohlednice – vánoční, srdečné, dětské, se zvířaty apod. – balicí papíry, omalovánky a kalendáře. Najdete u nich ale i další papírenský sortiment. Například lepicí pásky, pořadače, sešívačky, nůžky apod. Kromě toho zde obstaráte dětem psací a školní potřeby, jako jsou pastelky, zvýrazňovače, náplně a tuhy. Nejen děti se mohou kreativně „vyřádit“ s barvami na sklo či papír, barevnými křídami a modelínou.

Pořádáte párty, karneval nebo halloween?

V papírnictví MFP žádný problém. Najdete zde balónky, barvy na obličej, girlandy a konfety, lampiony, masky, spreje na vlasy, svíčky tetovací obtisky, ubrousky jiné párty nezbytnosti.

Blog e-shopu MFP

Na blogu e-shopu MFP.cz hledejte tipy na inspiraci pro dárky hlavně pro ty nejmenší nebo zajímavosti, které jste možná netušili. Věděli jste například, co znamená slovo pexeso?

Související slevy a akce

SLEVA 90 %

MFP.cz - Akční zboží až do -90%
MFP.cz logo

3,15 % zpět

Akční zboží až do -90%

Akce končí za:

Akce končí:

NOVINKA

MFP.cz - Novinky
MFP.cz logo

3,15 % zpět

Novinky

Akce končí za:

Akce končí:

Podobné články