5 filmů pro letošní Halloween na HBOmax

Přemýšlíte nad tím, jak si užít pohodový Halloween? Co takhle strávit ho na gauči pod dekou sledováním dobrého filmu?

25. 10. 2023 Katka B.
5 filmů pro letošní Halloween na HBOmax

Zkoušku z historie Halloweenu už máte úspěšně za sebou a já věřím, že informace, které jste se během ní dozvěděli, budete dále šířit do světa. Od této namáhavé činnosti si můžete odpočinout u nějakého dobrého filmu. Halloween je vhodný ke shlédnutí těch strašidelnějších a hororovějších. Rozhodla jsem se proto, že pro vás vyberu 5 filmů, které jsou podle mého skromného názoru zárukou skvěle stráveného večera.

Ve výběru naleznete klasiku i dokument. Sama se na hororové filmy příliš nedívám, skromně přiznávám, že ani zážitky z Oravského hradu (o kterých si možná někdy povíme) mě nenaučily nebát se a i když vím, že se dívám na film, který byl natočen ve studiích v Americe, můj spánek podobnými filmy dost trpí. Proto prosím buďte k tomuto výběru shovívaví.

Náš tip: Pokud hledáte originální dárek, darujte svým blízkým a přátelům měsíční předplatné na HBOmax, které se vyplatí i díky cashbacku s Plnou Peněženkou.

1. Insidious

Insidious je jediným hororem, který jsem dobrovolně shlédla hned několikrát. Mám ráda, když vás filmy trochu potrápí a musíte při nich o něco hlouběji přemýšlet. Moji přátelé by teď určitě něco namítli, ale ani jeden z nich zde není, aby mi protiřečil.

První díl této série jsem viděla ještě se sestrami a pamatuji si, že po shlédnutí první části jsem se po dobu celého měsíce každý večer vyhýbala pohledu do zrcadla. Bez nátlaku přiznávám, že jsem se docela bála. Bude to ale mojí bujnou představivostí, která je navíc i velmi živá.

První dva díly této série mapují příběh manželského páru, jehož syn se jednoho dne prostě neprobudil. Můžeme mluvit o jakémsi komatu, ve kterém tento chlapec putuje mezi duchy. Díky tomu, že se ocitl v astrálních světech, chlapce i jeho rodiče začnou pronásledovat démoni. Aby rodiče svému synovi pomohli, jsou nuceni najmout si paranormální vyšetřovatele.

V současnosti má film hned několik pokračování. Po originálním Insidious následuje Insidious: Kapitola druhá a hned na to i Kapitola třetí. Série dále pokračuje Posledním klíčem a Červenými dveřmi. V ostatních filmech se mění hlavní protagonisté i duchové, ale pointa zůstává stejná.

Mně se nejvíc líbily první dvě části, ale pokud patříte k těm, kteří si chtějí sérii dohlédnout bez ohledu na to, jak kvalitní je, o halloweenský program máte rozhodně postaráno.

Insidious

Insidious

 • Rok vydání: 2010
 • Počet filmů: 5
 • Hodnocení na IMDb: 6.8/10
 • Hodnocení na ČSFD: 74 %

Nakup s cashbackem

2. Lesní duch

Lesní duch je dalším z filmů tohoto žánru, který jsem viděla ne jednou, ale hned třikrát. Docela dobrá bilance na člověka, který nemá hororové filmy příliš v oblibě, co myslíte?

Samotný obsah děje asi nikoho nepřekvapí. Mladá Mia se rozhodne, že jednou provždy skoncuje se svou závislostí a aby se jí to podařilo, přijde s nápadem strávit několik dní na chatě daleko v lesích, kde bude komplikované dostat se k jakýmkoli zásobám drog. O pomoc požádá svého bratra a několik dalších kamarádů.

Co by to bylo za horor, kdyby v něm nebyl nějaký ten rituál. V tomto je hned několik. Během prvního rituálu Mia spálí všechny své zásoby a před všemi slíbí, že s drogami jednou provždy skončila. V chatě později zjistí, že sklep je přeměněn na rituální místo s množstvím rituálních předmětů, jako jsou například vycpaná zvířata nebo stará kniha.

Ano, tušíte správně. Neexistuje větší zábava, než se smíchem předčítat slova, kterým nikdo nerozumí a o kterých nemáte ani ponětí, co všechno mohou způsobit. Právě tento zdánlivě vtipný moment je spouštěčem zbytku děje samotného filmu, na jehož konci Miin bratr stojí před nepříliš jednoduchou volbou.

Možná by někdo tento film označil za ne až tak strašidelný, ale od doby, kdy jsem ho viděla poprvé, mají moje procházky v lesích docela jiný nádech. Naštěstí však nemám ve zvyku předčítat z tajemně vypadajících knih.

Doporučit bych mohla i Lesního ducha z roku 1981. Všichni přece víme, že horory s datem, které začíná číslicemi 1 a 9, mají něco do sebe.

Lesní duch

Lesní duch

 • Rok vydání: 2013
 • Hodnocení na IMDb: 7.5/10
 • Hodnocení na ČSFD: 58,9 %

Nakup s cashbackem

3. Evil Dead

Novinka, která do kin zavítala letos. Dalo by se říct, že jde o jakýsi remake výše zmíněného Lesního ducha. V tomto případě se však z lesů přesouváme do panelákové džungle a to konkrétně do známého LA.

Ve filmu vystupují dvě sestry. Beth, která neustále někam cestuje a Ellie, která má už tři děti. Obě se nějakou chvíli neviděly, a jak už to v podobných filmech bývá, setkání se sice povede, ale nemůže se obejít bez komplikací.

V tomto případě je problémem jakási stará kniha (znovu), jejíž nalezení probudí prastaré démony. Stará písnička, která však nikdy neomrzí a její použití může pokaždé přinést něco originálního.

Během filmu se vám bude zdát, že narážíte na podobnosti z jiných hororových filmů, přičemž některé z nich lze přiřadit ke kultovním klasikám. Odkazy na Poltergeista 3, Osvícení či dokonce Vetřelce. Film tedy na hororovou scénu nepřináší žádnou bombastickou novinku, ale „skryté“ odkazy na jiné filmy pro vás mohou být alespoň inspirací pro další filmový večer.

Poměrně jednoduchý příběh, který však nijak neurazí a u filmu si, pokud už nic jiného, alespoň odpočinete.

Evil Dead

Evil Dead

 • Rok vydání: 2023
 • Minutáž: 97 minut
 • Hodnocení na IMDb: 6.6/10
 • Hodnocení na ČSFD: 66,1 %

Nakup s cashbackem

4. Zločin století

Přiznávám, dokument asi není něco, co by člověk čekal v podobně laděném článku. Já mám však dokumenty ráda a tento mi přišel docela zajímavý.

Zločin století představuje příběh opiátového šílenství ve Spojených státech Amerických. Má dvě části, OxyContin a Fentanyl, ve kterých popisuje, jak vláda a korporace „bojují“ proti opiátům.

První část této mini dokumentární série se zaměřuje na firmu Purdue Pharma a jistou rodinu Sacklerů, kteří pracovali na rozšíření OxyContinu. Tato část ukazuje, jak OxyContin a jeho používání vnímali samotní prodejci a co si o tom myslí tvůrci dokumentu.

Druhá část zase ukazuje marketing Fentanylu. V době, kdy opiáty zabíjely více než 40 lidí denně, se společnosti snažily přesvědčit lékaře, aby tento lék tlačili do popředí. Odhaluje plán na oklamání pojišťoven, ale i to, jak vládní orgány před tímto problémem zavíraly oči.

Zločin století

Zločin století

 • Rok vydání: 2023
 • Počet sérií: 1
 • Počet částí: 2
 • Hodnocení na IMDb: 8.1/10
 • Hodnocení na ČSFD: 83 %

Nakup s cashbackem

5. Scooby-Doo!

Tento výběr zakončím klasikou, protože nad tu zkrátka není. Pokud jste o Scooby-Doo ještě neslyšeli, je pravděpodobné, že jste se narodili včera, případně žijete na místech, kam nedosáhne internetový signál.

Na příbězích psa Scoobyho a jeho čtyř teenagerských kamarádech jsem vyrůstala. Dodnes si pamatuji, jak jsem filmovou verzi sledovala pokaždé, když ji dávali v televizi a znala jsem ji nazpaměť.

Na HBO MAX naleznete hned několik částí tohoto ikonického kresleného amerického seriálu mladých vyšetřovatelů strašidelných záhad. Jedna část má v průměru 22 minut, což znamená, že se Scoobym můžete strávit celý halloweenský večer. Zřejmě se nebudete bát, ale určitě se skvěle zasmějete a vrátíte se do dětských let.

Scooby-Doo!

Scooby-Doo!

 • Rok vydání: od 1969
 • Minutáž: 22 minut
 • Počet epizod: 25
 • Hodnocení na IMDb: 7.9/10
 • Hodnocení na ČSFD: 76 %

Nakup s cashbackem

Katka B.

Autor Katka B.

 

Na Oravě dobře, na Oravě zdravě – přesně tohle často slyšíme z úst naší kolegyně Katky. Je vášnivou milovnicí historie a literatury, a proto se nemůžeme divit, že už prošlapala několikery tenisky jakožto lektorka na Oravském hradě. Kromě toho má ráda dobré pivo a kvalitní hudbu – na koncert Martina Garrixe je ochotná vycestovat i stovky kliometrů. Doma jí tedy často nenajdete a nepokoušejte se o to hlavně v pátek večer.

HBO Max logo

O HBO Max

Sledujte ty nejlepší příběhy od Warner Bros., HBO, DC, Cartoon Network a z dalších produkcí na jednom místě kdykoliv se vám zachce.

Podobné články