13 věcí, které vám přinesou štěstí i v pátek třináctého

12. 11. 2020
13 věcí, které vám přinesou štěstí i v pátek třináctého

Paraskavedekatriafobie. Přesně tak – pa-ras-ka-ve-de-kat-ria-fo-bie. Nebo česky strach z pátku třináctého. Hodně z nás má problém už jen s vyslovením toho slova, o to komplikovanější je vysvětlit, co přesně znamená. Pod strachem z třináctého dne v měsíci, který připadne na pátek, si každý z nás představí něco jiného. Jedni si dávají pozor na to, kterou novou vstanou z postele, jiní sledují trajektorii každé kočky na ulici. Odkdy tedy tento den považujeme za nešťastný? A co nám pomůže zabezpečit si štěstí? To se dozvíte v tomto článku.

První pátek třináctého

V mnohých letadlech nenajdete řadu sedadel číslo 13, toto číslo chybí i na dveřích hotelových pokojů, sabaty čarodějnic se uskutečňovaly jen v tomto počtu… Počátkem zmíněných rituálů je prý pátek třináctého roku 1307. 13. října tohoto roku za vlády francouzského krále Filipa IV. uvěznili velmistra Řádu templářů a mnoho dalších vysoce postavených rytířů. Následně je mučili a po vynuceném přiznání byli odsouzeni na smrt. Od toho dne jejich následovníci, ale i všichni obyčejní lidé, považují tento den za nešťastný a ďábelský.

13 věcí, které vám přinesou štěstí

Nejen od 14. století se lidé snaží proti všemu zlému bojovat. Zbraně jsou opravdu různorodé a přestože je většina pověr iracionálních, přetrvávají po mnohé generace. V tomto článku vám přinášíme 13 věcí, které už staletí používáme jako ochranu před neštěstím, ale i jako způsob přitáhnutí si většího štěstí a radosti.

 

1. Maneki Neko – japonská kočka štěstí

 

Hodně z nás tuto ozdobu znají hlavně z filmů nebo z výkladů asijských restaurací. Tato kočka s typicky červeným obojkem prý skrývá moc přitáhnout do vašeho života bohatství a štěstí. Není se tedy čemu divit, že japonští obchodníci její sílu používají už od 19. století.

 

2. Vonné svíčky

 

U vonných tyčinek jde vlastně o druh kadidla, který svojí historií sahá tisíc let nazpět až do starých védských textů. I dnes jsou tyto tyčinky populární nejen díky omamné vůni, ale také pro jejich magické účinky při zbavování se negativních energií.

 

3. Zajíc

 

Naši prapředci věřili v sílu zaječí tlapky a tento amulet nosili s sebou v kapse nebo jako přívěšek. Zadní levé zaječí tlapce připisovali magickou moc už před mnohými lety a v jejich sílu uvěřil i uznávaný fyzik Niels Bohr. Dnes se ale už tak jednoduše ke skutečné tlapce zajíce nedostaneme, nahradit tuto tradici ale mohou jiné předměty zobrazující toto zvířátko. Uznejte – zajíci se přece jen jedna tlapka navíc hodí víc než nám.

 

4. Čtyřlístek

 

Už jako malé děti jsme se v trávě snažili najít čtyřlístek, který jsme si usušili v knize nebo ho nosili v peněžence. Nikdo z nás nepochyboval o tom, že přináší štěstí. Jestli se vám ale nechce trávit hodiny hledáním v trávě, můžete si pomoct na internetu. Čtyřlístek vám může posloužit i jako módní doplněk.

 

5. Lapač snů

 

Lapač snů patří je indiánský amulet. Pověšený kdekoli v ložnici odhání zlé sny. Ty lapač zachytí v síti, kdežto dobré sny sklouznou po peříčku zpátky do duše spícího. Indiáni věří, že každý předmět, osoba i zvíře je prostoupeno duchovní energií, která kolem nás krouží v kruzích. To proto má i lapač snů podobu kruhu, nicméně každá součást lapače má svůj význam. V přeneseném smyslu je to tedy zároveň i symbol štěstí. A co tak ho nekupovat hotový, ale zkusit si ho vyrobit a mít tak k tomu i radost z tvoření?

 

6. Kniha Štěstí

 

Už po staletí se světoznámí filozofové, ale i obyčejní lidé, zamýšlejí nad původem a významem štěstí. Jejich myšlenky zaznamenává beletrie i odborná literatura. Souhrn známých citátů o štěstí najdete v této knize, která vám může ukázat, jak ho přitáhnout do svého života.

 

7. Podkova

 

Protože se koně někdy považovali za nebeská zvířata, stejně posvátně se přistupovalo i k ochraně jejich noh. Na nich nosili podkovy, které se časem vyvinuly ve známý magnet na štěstí. Od člověka dokáží odvrátit neštěstí, měli byste je nosit stále u sebe, ideálně ve formě malého přívěšku.

 

8. Feng Šuej

 

Feng Šuej je čínské umění, které se zabývá správným prouděním energie. V našich knihkupectvích najdete množství literatury, která vám pomůže zvelebit svůj příbytek tak, aby se vám v něm žilo pohodlně a šťastně.

 

9. Prasátko

 

I toto roztomilé zvířátko přináší štěstí. Je považované za symbol spokojenosti, hojnosti a bohatství. I ve starověké Číně věřili v jeho sílu a prasátko se dokonce nachází v jejich horoskopu. Rok, který připadne na rok prasete, je považovaný za úrodný a šťastný. Prasátko v naší kultuře zase znamená bohatství. Proto je spojení pokladničky a prasátka opravdu zaručenou cestou za štěstím.

 

10. Knoflík

 

Zaměstnání kominíka vzniklo v Evropě už ve středověku. V naší kultuře je kominík považovaný za symbol štěstí. Určitě mnozí z vás znají pověru, že když se dotknete knoflíku na kabátě kominíka, splní se vám jakékoliv přání. Další legenda říká, že dotknout se třemi prsty kominíka nebo vytržení tří štětin ze štětky kominíka vám taktéž přinese hromadu štěstí a bohatství.

A 3 věci, které si za peníze nekoupíme

11. Dobré přátele

Dobré přátelství se obvykle začíná budovat na stejných názorech a hodnotách. Po čase se ale může stát, že se svými přáteli nebudete souhlasit na 100 %. O to ale jde. Skutečné přátelství nám pomáhá v toleranci a učí nás být lepšími lidmi i podle mnohých výzkumů. A každý dobrý člověk je přece šťastný, no ne?

 

12. Objetí

Nejeden vědecký výzkum tvrdí, že už dvacet sekund v objetí začne v lidském těle vyplavovat hormon lásky – oxytocin. Ten potlačuje smutek, úzkost, depresi a dodává sílu. Objetí tedy léčí, zbavuje nás stresu a zároveň posiluje imunitu. Obyčejné objetí vám tedy může pomoci k cestě za šťastnějšími zítřky.

 

13. Úsměv

Úsměv je nejkrásnějším módním doplňkem, kterým se můžeme ozdobit. Vědci dokonce přišli na to, že smích prohlubuje délku života a úsměv nás dělá atraktivnějšími. Spojuje nás s lidmi, je nakažlivý a odežene všechno zlé. Jde tedy o zaručenou cestu ke štěstí a úspěchu i v pátek třináctého.