Kam na prodloužený víkend: 8 nedoceněných evropských měst

15. 9. 2022 (aktualizace 23. 8. 2024) Anežka
8 nedoceněných evropských měst

Tak zvané eurovíkendy jsou formou cestování, která je u nás velmi oblíbená. Víkendové výjezdy do nejrůznějších evropských měst plné památek, ochutnávání místních specialit a nakupování suvenýrů jsou perfektním způsobem, jak využít volna během státních svátků nebo vybrat poslední dny dovolené. Pokud ale patříte k těm, kteří neradi jdou s davem a objevují raději méně „provařená“ místa, přečtěte si naše tipy na 8 nedoceněných evropských měst, kde si užijete skvělý prodloužený víkend.

TIP: S cashbackem Plné Peněženky nakoupíte výhodněji. Rezervujte ubytování, pořiďte si zájezd a mnoho dalšího. Za každý nákup přes Plnou Peněženku vám vrátíme až 25 % z ceny zpět. Zjistěte, jak funguje cashback.

 

1. EDINBURGH 

Edinburgh

Chcete-li navštívit Velkou Británii, nemusíte se omezovat pouze na všemi známý Londýn. Pokud byste si rádi užili víkend plný procházek tajemnými uličkami, nasávání historické atmosféry a objevování legendami opředených míst, vyrazte do hlavního města Skotska. Město, kde se zrodily příběhy o Harrym Potterovi, Ivanhoeovi nebo Sherlocku Holmesovi v sobě má kouzlo, jaké v předních evropských metropolích nezažijete.

Jak si užít Edinburgh

Genius loci, kterým toto historické město oplývá, vás zde dožene na každém kroku, takže vám nebude vadit ani deštivější počasí, jež se zde drží celoročně. Na obou stranách edinburghského údolí tak budete moci celý víkend obdivovat skotské památky, viktoriánskou architekturu i přírodní krásy této magické země. Na svých toulkách po městě se rozhodně vydejte po The Royal Mile (Královské míli), která propojuje Edinburghský hrad a Holyroodské opatství a palác a navíc na ní najdete muzeum skotské whisky. Pokud byste se raději vyhnuli zalidněným ulicím, projděte se malými tajemnými uličkami zvanými „closes“. O necelou míli dál si pak určitě vylezte na Arthur´s seat (Arturovo sedlo), abyste se pokochali výhledem na město. Pokud vám zrovna vyjde počasí, můžete si užít den na pláži Portobello beach.

Nezapomeňte také, že právě Edinburgh je městem, kde vznikly příběhy o Harrym Potterovi. Každého fanouška tak potěší návštěva kaváren Elephant House nebo The Spoon, kde J. K. Rowlingová psala, hrobu Toma Riddlea na Greyfriars Kirkyard nebo Příčné ulice (Victoria street).

Skotské scones

Jak se dobře najíst

Návštěva Skotska by nebyla kompletní, kdybyste neochutnali místní speciality. K snídani si rozhodně pochutnáte na skotských koláčcích scones (výborné mají v kavárně Wellington coffee) nebo na tradiční vydatné skotské snídani. Dospěláci pak určitě musí vyzkoušet místní pivo a samozřejmě skotskou whisky.

Doprava

Do Edinburghu z Prahy létají přímé lety aerolinek easyJet, s jedním přestupem a levněji ale můžete letět s KLM, s cashbackem pak s Lufthansou. Z letiště se do centra dostanete do půl hodinky, a to tramvají (ta je dražší) či doubledeckerem. Abyste se po městě nemuseli pohybovat jen po svých, doporučujeme kupovat si denní jízdenky za 4,00 £ (jednorázová vás přijde na 1,50 £).

Tip: Pokud narazíte na možnost zakoupit si turistickou kartu Edinburgh Pass, rozmyslete si, zda se vám taková koupě vyplatí. Do mnoha edinburgských památek, jako je Národní muzeum, botanická zahrada nebo třeba Národní galerie, se totiž podíváte zadarmo.

2. DUBLIN

Dublin

Hlavní město Irska je pravděpodobně nejvíce známé pro divoké zelené oslavy dne svatého Patrika a pivo Guinness. Nenechte se však zmýlit – přestože si v Dublinu rozhodně můžete užít skvělou party, nabízí toto město mnohem víc.

Jak si užít Dublin

I když toho tohle pulzující město má, co se týče historických památek, opravdu hodně co nabídnout, vaše kroky by rozhodně měly zamířit především na prohlídku do palírny Jameson a pivovaru Guinness. Zaplatíte sice 17–23 eur, rozhodně to ale bude stát za to. 

Krásnou georgiánskou architekturu si užijete při obhlídce katedrály sv. Patrika, Dublinského hradu nebo nádherné knihovny na univerzitě Trinity college. Za pohled stojí i Dublinská jehla, jejíž vrchol se v silném větru vychyluje až o 1,5 metru, Ha´penny bridge nebo bývalá věznice Kilmainhan Gaol. Nezapomeňte se také zajít podívat na barevné dveře domků na Merrion square, které údajně sloužily k tomu, aby opilci vracející se v noci z pubu poznali, kde bydlí :-).

Dublin coddle

Jak se dobře najíst

Přestože je spousta tradičních irských pokrmů, které stojí za ochutnání, jako třeba irish stew nebo dublin coddle, v Dublinu si můžete vychutnávat především vynikající nápoje. I když většina z nás příliš neholduje tmavému pivu, udělejte tentokrát výjimku a ochutnejte tzv. stout (silné tmavé pivo s krémovou pěnou) nebo black velvet (stout smíchaný se šampaňským). Kdo zvládne i něco ostřejšího, rozhodně by měl ochutnat whiskey nebo pálenku poitín. Výborná je také irská káva nebo místní cider.

Na pintu dobrého piva si zajděte do čtvrti Temple bar, která je plná místních autentických barů a „pubů“ a kde zažijete tu pravou irskou večerní atmosféru.

Doprava

Do Dublinu se letadlem dostanete za přívětivé ceny, jelikož je místní letiště základnou nízkonákladovky Ryanair, která sem létá i z Prahy. Z letiště se pak do centra dostanete autobusem cca za 45 minut. Pro cestování po městě se vám vyplatí zakoupit kartu DoDublin. Je sice poměrně drahá, zahrnuje ale 48 hodin Hop on Hop off jízdy a 72 hodin volného ježdění po Dublinu.

Tip: Pokud vás ruch velkoměsta omrzí, skočte na vlak a zajeďte si do městečka Howth. Pokud budete mít štěstí, můžete zde pozorovat lachtany.

3. FLORENCIE

Florencie

Milujete Itálii, ale Řím nebo Benátky jsou už ohraná písnička? Vyrazte do kolébky umění a renesance, Florencie. Město na soutoku řek Arno a Mugnone, které bylo domovem Medicejů, Leonarda da Vinci, Michelangela či Botticelliho, vás rozhodně nezklame. (Pokud vás to přeci jen táhne i do dalších částí Itálie, inspirujte se na své cesty v našem článku 10 tipů, jak si užít Itálii).

Jak si užít Florencii

Florencie vás okouzlí hlavně svou architekturou, uměleckými výstavami a galeriemi, kterých je zde opravdu požehnaně – dokonce se říká, že ve Florencii se nachází třetina všech uměleckých pokladů Itálie. Při romantické procházce po městě se zastavte na náměstí Piazza del Duomo, u katedrály Santa Maria del Fione, na mostě ponte Vecchio nebo u Michelangelovy sochy Davida v Národní galerii.

Gelato a pizza

Jak se dobře najíst

Co by to bylo za návštěvu Itálie, kdybyste si nedali vyhlášené gelato? Skvělé mají například v cukrárně Vivoli nebo Grom. Na trzích San Lorenzo a Mercado Centrale si můžete pochutnat na poctivých italských sýrech, uzeninách či lokálních sladkostech, v pouličních stáncích také ochutnejte typickou florentskou delikatesu trippu alla fiorentina. V lepších restauracích pak určitě stojí za ochutnání steak z toskánských krav bistecca alla fiorentina a zapomenout nesmíme ani na poctivou italskou pizzu.

Doprava

Florentské letiště Ameriga Vespucci se nachází přímo ve městě, je ovšem docela maličké. Přestože se sem z Prahy létá, levnější letenky pořídíte, pokud poletíte na letiště v Pise a do Florencie se dopravíte cca za 10 euro vlakem. Jestlilže vás cestování vzduchem neláká, zkuste to autobusem. Společnost FLiXBUS poskytuje poměrně levné jízdenky a ve Florencii budete z Prahy za 17 hodin.

Pro cestování po městě se vám vyplatí pořídit si turistickou kartu Firenze Card+, díky níž budete moci po 72 hodin cestovat všemi autobusy, využívat wifi zdarma a navštěvovat až 72 muzeí a významných florentských památek.

Tip: Pokud si do telefonu stáhnete offline mapy Sygic, nejenže se neztratíte, ale budete mít po ruce i přehledně vyznačeny všechny památky.

4. GDAŇSK

Gdaňsk

Kdo by si myslel, že za skvělými zážitky musí cestovat alespoň na druhou stranu Evropy, je na omylu. Nádherná místa totiž můžeme najít třeba i u našich sousedů. Jestliže jste už ale ve Vídni, Berlíně nebo Budapešti byli mnohokrát a jejich objevování vás neláká, navštivte město, které mnozí nazývají perlou severního Polska. Gdaňsk sice není od našich hranic úplně, co by kamenem dohodil, jeho krásné pláže a unikátní atmosféra však za návštěvu rozhodně stojí.

Jak si užít Gdaňsk

Jedna část milionového trojměstí, která se nachází na pobřeží Baltského moře, pro vás má připravené krásné historické centrum, malebné pláže i výbornou kuchyni. Staré město se svým architektonickým stylem podobá například Amsterdamu a můžete zde obdivovat třeba budovu radnice, Neptunovu fontánu, náměstí Dlugi Targ, pevnost Wisłoujście nebo vojenský areál na poloostrově Westerplatte, kde začala druhá světová válka.

Navštívit samozřejmě můžete i zbylé cípy trojměstí, tedy Sopoty a Gdyni. Dostanete se tam za chviličku tramvají.

Pirohy

Jak se dobře najíst

Pokud zde neochutnáte alespoň jednu rybu, jako byste v Gdaňsku ani nebyli. V tomto přístavním městě opravdu vědí, jak mořské plody připravit, a vy se tam budete olizovat až za ušima – to samé platí i o tradičních polských pirozích. Kdo je spíše na sladké, neměl by vynechat karamely krowki, milovníci piva si pak ochutnají například na pivu Browar Piwna.

Doprava

Přestože většina z nás by se do Gdaňsku vydala nejspíš autem, letadlem sem také doletíte. Místní letiště se nachází cca 12 km od města a z Prahy se sem dostanete s jedním krátkým přestupem ve Varšavě. Pokud byste raději cestovali vlakem nebo autobusem, můžete vsadit na FLiXBUS, který vás tam s jedním přestupem doveze za cca 15 hodin.

Po městě se můžete přesouvat více než 70 autobusovými a 12 tramvajovými linkami. Jízdné je řešené podobně jako u nás – za jednorázovou jízdenku zaplatíte základní sazbu, přičemž si připlácíte za její delší trvání. Nejvýhodněji vám pak vyjde jízdenka celodenní. Raritou je tzv. vodní tramvaj, která se pohybuje po starém městě vodními kanály.

Netradiční ubytování v Gdaňsku

Tip: Pokud vám zbyde čas, navštivte poloostrov Hel, kde najdete tzv. fokarium, tedy záchrannou stanici tuleňů.

5. SALAMANCA

Salamanca

Barcelona, Madrid, Valencie, to jsou města, která jsou na eurovíkend jako stvořená a můžete se o nich dočíst v našem článku 10 nejatraktivnějších španělských provincií. Pokud však hledáte místo, které na svém „whish listu“ nemá každý první, ale přesto vám vezme dech, zamiřte na severozápad Španělska do kouzelné Salamancy.

Jak si užít Salamancu

Toto univerzitní město je místem, které vás stejně jako naše předchozí tipy okouzlí především dechberoucí architekturou. „Must see“ je samozřejmě samotná univerzita, kde se můžete kochat nejen historickými fasádami, ale i bujným studentským životem, který si užijete především v noci. Z ostatních památek zmíníme pár hlavních, jako je Casa de las conchas (Dům mušlí), stará i nová katedrála nebo muzeum Art Nouveau y Deco s nádhernou prosklenou střechou, která vytváří úžasnou světelnou podívanou.

Jak se dobře najíst

I když se sever Španělska od turistického jihu v mnohém liší, i zde si pochutnáte na tradičních tapas, a to především v ulici calle Van Dyck, kam na ně chodí místní. Kromě klasických španělských dobrot, jako je víno, jamón nebo paella si zajděte na tzv. hornazo (těsto plněné sýrem, salámem, masem nebo vejci). Pokud byste chtěli nakoupit pochutiny domů, perfektně vám poslouží zastřešený trh hned vedle náměstí Plaza Mayor.

Tapas

Doprava

Letiště Salamanca Matacan se sice nachází v těsné blízkosti města, je však malé, a tak vám let vyjde výhodněji, pokud poletíte do Madridu na letiště Adofla Suáreze a odtamtud vlakem Renfe do Salamancy.

Jelikož je Salamanca poměrně malé město, možná  ani městskou hromadnou dopravu potřebovat nebudete, případně si můžete zavolat místními oblíbeného Ubera. Jestliže ale přeci jen budete potřebovat zdolat větší vzdálenost, spolehněte se na místní autobusovou dopravu.

Tip: Pokud se učíte španělsky, v Salamace vám to půjde jedna báseň. Autonomní oblast Castilla y León, kde se Salamanca nachází, je totiž kolébkou kastilštiny, a tak zde lidé mluví tou nejčistší španělštinou, která je skoro úplně bez přízvuku.

6. ŠTRASBURK

Štrasburk

Přesouváme se do Francie, která toho, věřte nebo ne, nabízí mnohem víc, než jen Paříž či Provence, o nichž se dočtete v našem článku 10 nejznámějších lokalit ve Francii. Důkazem toho je hlavní město Alsaska, Štrasburk, který leží na hranicích Francie a Německa, a je tak naprosto unikátní svou dvojí tváří – Francouzskou a Německou.

Jak si užít Štrasburk

I ve Štrasburku svůj čas využijete nejlépe, když alespoň jednu jeho část věnujete obcházení místních památek. Obhlédněte třeba katedrálu Notre-Dame, Rohanský palác, unikátní kryté mosty nebo náměstí Kléber. Obdivovat můžete také všudypřítomné typicky německé hrázděné domy.

Rozhodně byste ale neměli podceňovat ani okolí města, které můžete objet na kole a pokochat se krásami alsaské vinné stezky. Nezapomeňte také na to, že Štrasburkem protéká řeka Rýn, která nabízí mnoho dalších možností, jak se přes den zabavit.

Kougelhopf

Jak se dobře najíst

Pokud patříte k fajnšmekrům, zde si přijdete na své. Ve Štrasburku se můžete najíst dokonce ve dvou michelinských restauracích, které vaše chuťové pohárky naprosto odrovnají. Z tradičních pokrmů vyzkoušejte zdejší bábovku kougelhopf, koláč tart flambée nebo třeba grilované vepřové koleno se špeclemi. Díky výraznému německému vlivu si tu navíc pochutnáte i na výborném pivu.

Doprava

Podobně jako u Gdaňsku se do Štarsburku jezdí spíše autem, dejte si zde ovšem pozor na ekologickou známku, kterou musíte mít a bez níž vám hrozí vysoké pokuty. Letět můžete samozřejmě taky, přičemž z Prahy sem létají aerolinie ČSA. Do centra se pak pohodlně dostanete vlakem, který jezdí až 4× za hodinu.

Po městě se pak budete moci posouvat především tramvajemi, které jsou opravdu moderní a celá tramvajová síť je velmi přehledně řešená. Oblíbená je také jízda na kole, pro níž jsou v celém městě vybudované cyklostezky.

Tip: Pro ještě zajímavější výlet po městě se projeďte centrem ve vyhlídkové lodi Batorama.

7. TALLINN

Tallinn

Tallinn je místo, o kterém většina z nás ví maximálně to, že je hlavním městem Estonska. V našem seznamu však zastává místo cenově poměrně dostupného a kulturně přitažlivého zástupce, kde se nebudete mačkat v davu turistů. Pokud se do Tallinnu na víkend vydáte, nebude vaše peněženka tolik krvácet a odvezete si navíc spoustu úžasných vzpomínek.

Jak si užít Tallinn

Přestože je Tallinn přístavním městem, vysloveně na koupání asi není úplným favoritem, a to jak z důvodu studenějšího podnebí, tak kvůli plážím, kterých v okolí moc není. Co si ale v přístavu užijete, jsou výlety lodí, třeba až do 80 km vzdálených Helsinek. Ve starém městě si pak můžete dát procházku kolem kostela sv. Olafa, pevnosti Patarei, hradu Toompea nebo katedrály Alexandra Něvského. Za návštěvu stojí také mnohá muzea, například muzeum Seaplane Harbour nebo muzeum KGB. 

Marineeritud angerjas

Jak se dobře najíst

Estonskou kuchyni jako takovou zde nenajdete. Místní totiž jedí mix kuchyně skandinávské, německé a ruské. Z tradičních pokrmů vypíchneme černý chléb s česnekem, který je nejlepší k pivu, nebo třeba tzv. Marineeritud angerjas – studeného marinovaného úhoře. Neuděláte chybu, pokud navíc ochutnáte i místní losí polévku. Z restaurací doporučujeme vyzkoušet středověké Old Hansa a Peppersack. Sice si v nich trochu připlatíte, o zábavu ale budete mít postaráno.

Doprava

Letadlem se do Tallinnu dostanete bez problému, přímé lety sem však z Prahy nelétají. Přesto je letadlo pravděpodobně lepší volba než automobilová doprava – Tallinn je přeci jen už dost daleko. Letiště se nachází 4 km od centra a autobusem budete u svého ubytování jedna dvě. Kromě autobusů se po městě můžete navíc posouvat i trolejbusy, přičemž nejvýhodnější pro vás bude zakoupit si turistickou kartu Tallinn card, která zahrnuje veškerou městskou dopravu a vstup do vybraných muzeí.

Tip: Dospělí si mohou vychutnat speciální likér Vana Talin, který se pije s mlékem nebo čajem.

8. SKOPJE

Skopje

Zapomenutý ráj – tak bychom mohli nazvat hlavní město Severní Makedonie, které vás rozhodně nenechá chladnými.

Jak si užít Skopje

Už poloha tohoto města napovídá, že tady nebude nouze o historické památky. Vystřídalo se zde totiž několik vlivů od Římské říše, přes Osmany až po Bulharské království. Přestože město bylo v roce 1968 drtivě poničeno zemětřesením a mnoho budov je nových, vlivy těchto civilizací jsou stále znát například na pevnosti Kale, vykopávkách v nalezišti Scupi, mešitě sultána Murata nebo mostě přes řeku Vardar, který dříve spojoval muslimskou a křesťanskou část města.

Zážitek budete mít také z večeře na jedné z dřevěných lodí, které kotví na řece Vardar, nebo z návštěvy pamětního domu Matky Terezy, která se zde narodila. Za městem si také můžete vyšlápnout k nejvyššímu kříži na světě (Kříž tisíciletí) nebo si udělat výlet do krásného kaňonu Matka.

Tavče gravče

Jak se dobře najíst

Makedonská kuchyně v sobě obsahuje chutě kuchyně řecké, středomořské i turecké a národním jídlem je tzv. tavče gravče (pokrm z čerstvých fazolí, který se podává ve speciální zapékací misce). Pokud si pochutnáte i na chorvatské či bulharské kuchyni, jistě vám zde bude chutnat, protože typickými pokrmy je třeba i pljeskavica nebo speciálně upravený ajvar. Alkoholických nápojů si zde užijete víc než dost, a to včetně piva. Typickým alkoholickým nápojem je však pro Makedonce likér mastika.

Pokud se budete chtít najíst ve velkém stylu, zajděte do jedné z luxusnějších restaurací podél řeky. Místní pouliční dobroty pak nejlépe seženete na tržišti Bit Pazar.

Doprava

Mezinárodní letiště se nachází asi 20 km od města a létají sem přímé lety z Prahy. Pokud ale létáte na budget, hledejte lety spíše z Bratislavy, odkud seženete letenky výrazně levněji. Po městě se pak můžete vozit v dvoupatrových autobusech, jaké jezdí třeba v Londýně. Skopje plánuje také obnovu tramvajové dopravy, zatím si však musíme vystačit s autobusy. Jestliže se vám nechce šlapat ke Kříži tisíciletí pěšky, můžete se svézt lanovou dráhou, která vás vyveze až na vrchol Vodno.

Tip: Pokud se do Skopje podíváte v říjnu, máte velkou šanci, že stihnete velký jazzový festival, který zde každoročně probíhá.

Jak se dá ušetřit?

Eurovíkendy jsou skvělým řešením, pokud nemáte moc volného času ani peněz, ale cestování je vaší vášní. Abyste takových víkendů mohli přes rok podniknout co nejvíce, vyplatí se znát tipy a triky, jak na nich ušetřit, a přitom si nic neodpírat.

Výrazně můžete ušetřit především na dopravě a ubytování, pokud využijete cashbacku s Plnou Peněženkou. Preferujete-li rychlé cestování letadlem, můžete cashback získat za letenky nakoupené přes Lufthansu, Eurowings, Kiwi.com a spoustu dalších.  Pokud byste raději zůstali při zemi, nakupte si jízdenky na autobus s cashbackem od FLiXBUSu.

Bydlení může být v Evropských metropolích také pěkná pálka. S cashbackem si můžete zarezervovat hotel, hostel, apartmán i kemp přes Reservations.comHostelWorld.com a další možnosti ubytování.

Zapomenout byste neměli ani na cestovní pojištění. I to si můžete zřídit s cashbackem, a to třeba s ČSOBGenerali a dalších pojišťjoven.

Tak hurá za dobrodružstvím!

 

Anežka

Autor Anežka


Anežka je naším největším odborníkem na texty včetně gramatiky, kterou má v paži. 💪 Je vidět, že češtinu miluje a stejně tak knihy snad všeho druhu. Kromě toho ji baví cestování, ale s nadšením se věnuje i dětem, které vede na hodinách aerobiku. Víme, že má zlaté srdce, na češtinu je ale fakt pintlich. Někdo nemůže ani vidět koprovku a někdo zase text, kde se použije třeba čárka místo středníku.