Soutěžní recenze ALB Forming - kempingové nádobí na cesty

Nadšenci pro kempování, táboření a bivakování zbystřete! Výherci soutěže dostanou nové vybavení na cestovní vaření. Hrajeme o sady nádobí, hrníček a další specialitu.

29. 3. 2020
Soutěžní recenze ALB Forming - kempingové nádobí na cesty

Celkové hodnocení

Počet hvězdiček: 5,0 / 5

3 výherci a 3 ceny - hrajeme o kuchyňské cestovní náčiní od české společnosti ALB Forming. Letošní dovolenou možná tak či tak všichni strávíme v českých luzích a hájích, které jsou pro kempování jako dělané. Tak proč na to nevyzrát už teď a nevyhrát něco užitečného v soutěži, která má navíc jednoduchá pravidla? U nás v Plné Peněžence se po recenzovaných produktech jen zaprášilo. Hoďte oko na článek a zjistěte, oč běží.

Jak soutěž probíhá?

Není to nic náročného. Ti z vás, kteří od 29.3. do 31.3. zakoupí jakýkoliv produkt přes cashback Plné Peněženky v e-shopu s nádobím na cesty ALB.cz, se automaticky dostanou do slosování o ceny. Vyhrazujeme si jen právo na vyřazení těch soutěžících, kteří si během 14 dnů po objednání zboží nevyzvedli, nebo ho vrátili.

A o co konkrétně soutěžíme?

Výhra se rozdělí mezi tři šťastlivce, kteří dostanou jednu z těchto skvělých cen:

  1. 5dílná kempingová sada nádobí Everest
  2. Balíček, jehož součástí je:
    1. Nerezový hrnek 0,4 l
    2. 3dílný hliníkový ešus
  3. Samovar - univerzální cestovní vařič

Výherce kempinhového vybavení

  • d*o*a*j*r*9@*m*i*.com

Za celý tým Plné Peněženky gratulujeme! Výherce byl kontaktován na e-mailové adrese.

Kempingová souprava Everest - 5dílná

  • Cena: 1 469 Kč
  • Komponenty sady:
    • velká miska Ø 190 mm, objem 2,5 l
    • střední miska Ø 160 mm, objem 1,5 l
    • malá miska Ø 140 mm, objem 1,0 l
    • pánev/poklice Ø 200 mm, objem 1,0 l
    • pánev/poklice Ø 170 mm, objem 0,5 l
  • Materiál: nerez
  • Hodnocení Hanky: 5 z 5
  • Stránka produktu: EVEREST - kempingová souprava

 

Když se mi dostala pod ruku tato kempingová souprava, okamžitě jsem přemýšlela, kde ji vyzkouším. Původní plán byl, že ji otestuji během nějakého prodlouženého víkendu, kdy se vypravím poznávat krásy naší země. Omyl. Kvůli okolnostem jsem ji vyzkoušela dříve a úplně jinde, než jsem měla v plánu. 

Ačkoliv dle kalendáře měla být ještě nějakou dobu  zima, venku už bylo jaro v plném proudu. Zkrátka ideální příležitost vyzkoušet novou kempingovou soupravu. V mém plánu mě nezastavila ani dosavadní opatření omezující volný pohyb – rozhodla jsem se, že si udělám trek do jihovýchodního cípu naší zahrady. Není to zrovna turistický cíl číslo jedna – v okolí totiž nenajdete žádnou významnou památku, památný strom ani jinou krajinnou zajímavost, dokonce ani žádná kulturní památka není v dohledu. Jediným historickým kouskem tohoto cípu země je ohniště, které tam před lety vytvořil můj muž. Je fakt, že se na něm už podepsal zub času (na ohništi - i mém muži), ale svému účelu (oba) slouží dobře i dnes. 

Rozkaz zněl jasně - připravit buřtguláš. Mým úkolem bylo sehnat buřty a udržovat oheň, na muži bylo zajistit dostatek otopu. Nejdříve jsem si myslela, že můj úkol bude ten lehčí, později se však ukázalo, že jsem se spletla. Místní potraviny byly trochu retro – v některých regálech to vypadalo jak před rokem 1989 – nicméně měla jsem kliku a buřty sehnala. Samotná příprava buřtguláše v kotlíku nad ohněm byla pak už procházka růžovou zahradou.

Na velké finále jsem se nachystala s kempingovou 5dílnou soupravou Everest. S mužem jsme se vrátili o pár let zpátky, kdy jsme společně jezdili na čundry. Nicméně tentokrát jsme hodovali z mnohem lepšího nádobí. 

Jako velkou přednost 5dílné soupravy Everest vidím použitý materiál. Nerez je prostě pecka. Skvěle vypadá, dobře se myje. Výhodou je i fakt, že pokud vám spadne na zem, tak nehrozí, že se promáčkne.  U tohoto nádobí musím ocenit i skvěle řešené úchytky – díky bužírkám vás nic nepálí. Když úchytky nechcete použít, jednoduše je zaklapnete k tělu nádobí, takže vám nezabírají místo. 

Navíc při servírování – já vím, říkáte si, proč používám tak honosné slovo pro ešus, ale věřte mi, že tento si to opravdu zaslouží –nemusíte mít obavy, že se vám úchyt ohne jako u klasického ešusu a vy se opaříte. Víčka jsou dost hluboká na to, aby se dala použít jako mělký talíř. Trochu bych se bála toto nádobí použít rovnou na oheň, ale na samotné servírování nemá chybu. Díky promyšlenému designu snadno složíte všechno nádobí do sebe, takže vám v batohu zabere minimum místa, což zajisté ocení všichni cestovatelé.  

Moje hodnocení je tedy jasné. Dávám za jedna. A až zase někam pojedeme s rodinou kempovat, vím, že tuhle sadu nádobí beru rozhodně s sebou.
 

Cestovní hrnek

  • Cena: 199 Kč
  • Vlastnosti:
    • Objem: 0,4 l
    • Hmotnost: 121 gramů
    • Rozměry: Ø 82 mm; výška 83 mm
  • Materiál: nerez
  • Hodnocení Hanky: 5 z 5
  • Stránka produktu: HRNEK nerezový

Už jako student, nemaje peněz nazbyt, jsem trávila letní prázdniny na vodě. Takový parádní nerezový hrnek, který se mi nyní dostal pod ruku, byl tenkrát ovšem luxus, o kterém se mi ani nezdálo. Sice to není tak dávno, ale pokud tehdy někdo s sebou vůbec nějaký hrnek měl, byl to většinou plasťák, když měl někdo plecháček, byl za frajera.

Doba  pokročila, jezdit na vodu se stává módním trendem a mezi vodáky se ocitají i tací, kteří sice mají vybavení, se kterým by mohli sjet i Colorado, ale pádlo vzít do ruky neumí. Nerezové hrnky s sebou nevozí, protože proč také, že ano. Existují přece bufety s plastovými a polystyrenovými kelímky. Ať žije fast-food. 

Vodu sjíždím už více než 20 let a na žádné módní výstřelky mě neužije – preferuji funkční vybavení, které vydrží a mohu ho opakovaně používat. Kromě toho mám ráda i své pohodlí a své zvyky, kterých se nehodlám zbavit ani na vodě. Jedním z nich je třeba šálek dobré kávy po ránu. A právě proto s sebou vozím nerezový cestovní hrnek od ALBu. Co si budeme povídat, ranní káva v kempu z toho hrnku prostě vždycky bude chutnat líp, než z polystyrenového kelímku, který vám nabídnou u okýnka v bufetu.

Ať už jezdíte na vodu nebo do kempu, na nerezový hrnek byste určitě neměli zapomenout. Vaši ranní kávu udrží déle teplou. Pány zajisté potěší, že i vychlazené pivko z něj mohou popíjet s grácií sobě vlastní. 

A co mě tedy na nerezovém hrnku mile překvapilo? 

Oceňuji na něm především jeho snadnou údržbu – lehce ho omyjete, stále dobře vypadá a snese jak teplé tak studené nápoje. Navíc ani nehrozí, že ho rozbijete. Díky jeho objemu – 0,4 litru – se do něj bez problémů vejde i polévka, takže nemusíte s sebou tahat další misku. Mile mě překvapilo také dvojité ouško potažené „bužírkou”, které zajistí, že si nespálíte ruku a hrnek se vám bude lépe držet. Navíc na dané uško snadno nacvaknete karabinu a hrnek připevníte kamkoliv, odkud vám neuplave.

Sečteno a podtrženo, tento hrnek je položkou číslo 1 MUST-TO-HAVE seznamu, co s sebou, když se zase příště vypravím na cesty – doufejme, že už to bude dál, než do jihovýchodního cípu naší zahrady. Jinými slovy hrnek si určitě zaslouží palec nahoru
 

Kempingový univerzální samovar

  • Cena: 1 389 Kč
  • Vlastnosti:
    • Objem: 0,5 l
    • Pogumovaná ucha pro bezpečnou manipulaci
    • Píšťalka signalizující vaření vody
  • Součást balení: obal, ohniště, plotýnka
  • Materiál: hliník
  • Hodnocení Lenky: 5 z 5
  • Stránka produktu: SAMOVAR - univerzální kempingový vařič

Recenzování samovaru jsem si vybrala záměrně, protože jsem na něj byla fakt zvědavá. Přiznám se, že jsem do té doby o ničem takovém neslyšela. Strýček Google mi ale napověděl, že tahle věcička je původem z Ruska – tam mají samovary dlouhou tradici a bývají velkoryse zdobené..

S vařením v přírodě to mám tak, že běžně používám vařič na plynovou kartuši a ešus. Na samovaru mě zaujalo, že je to vlastně produkt 3v1 – vařič, konvice a plotýnka. Nemusíte tedy neustále řešit, jestli máte dostatek plynu v kartuši, nebo zda už nepotřebujete dokoupit novou. V tomto směru mi samovar přijde ekologičtější – neřešíte kartuš a nemáte starosti, kam ji dát, když už bude prázdná. V samovaru můžete najednou jednak vařit vodu na čaj či kávu a jednak v ešusu připravovat třeba večeři. Ušetříte tím určitě nějaký čas a námahu. 

Výhodou samovaru od ALB.cz je fakt, že je dostupný ve 2 velikostech –  0,5 a 1,2 litru. Pokud jedete sólo, menší samovar vám bude určitě stačit, pokud ale kávu popíjíte raději ve společnosti, určitě sáhněte po větší variantě. 

A jak to vlastně funguje?

Dvouplášťová hliníková nádoba je opatřena výlevkou s píšťalou, která vás upozorní na to, že se voda uvnitř začala vařit. Nemusí se bát, že byste píšťalu ztratili – je pomocí řetízku připojená k držadlu. Pokud na vršek samovaru umístíte přiložený podstavec – plotýnku –  lze ho použít nejen k ohřevu vody, ale také k uvaření teplého jídla. Pro bezpečný přenos samovaru s horkou vodou uvnitř jsou určená sklopná ucha, která v případě, že je nepotřebujete můžete „přicvaknout” k tělu nádoby. Sympatické je, že samovar obdržíte v praktickém sáčku, takže nehrozí, že byste jednotlivé části poztráceli. Navíc je přiložen i návod – jak v češtině, tak ve slovenštině.

Jako tepelný zdroj samovaru slouží ohniště, což je vlastně miska s několika otvory pro příkládání a přívod vzduchu po stranách. V tomto ohništi rozděláte oheň – palivem může být jak suchá tráva, větvičky, přírodní podpalovače, ale i pevný líh  PEPO. Chce si to trochu ozkoušet, kolik větviček tam dát, aby to dobře hořelo a samozřejmě také pravidelně přikládat. Nebojte se, není na tom nic těžkého, i zálesák- antitalent je schopen na tom bez problémů uvařit

Konvice má speciální tvar, uvnitř je dutá. Je to vlastně taková roura či komín s dvojitou stěnou, mezi stěny se otvorem nalije voda a položí se na ohniště. Oheň tedy může žhnout po celé výšce komínu až k plotýnce. Pokud pravidelně přikládáte, nemáte problém uvařit ani za nepříznivých povětrnostních podmínek. Příjemné je, že nemusíte čekat moc dlouho, než se voda začne vařit. Trvá to maximálně 5 minut. Navíc k tomu v ešusu na plotýnce ukuchtíte třeba večeři. Dejte si pozor, aby ve stěnách konvice byla voda, i když ji zrovna nepotřebujete, jinak by se konvice mohla zničit.

Jestli sháníte alternativu k rychlovarné konvici, pak sáhněte určitě po samovaru. Podobně jako rychlovarná konvice i samovar rychle připraví horkou vodu na vaši oblíbenou kávu či čaj, aniž byste museli být připojeni k elektřině. Máte na kempování pouze ešus? Neblokujte si ho zbytečně, když potřebujete vařit jídlo, a zakupte si samovar. Pokud ho nevyužijete v přírodě, můžete ho vzít s sebou třeba na chalupu. Zajisté vám přijde vhod i v případě výpadku energie, když ho použijete jako záložní řešení pro vaření. 

Dovedu si představit, že pro trempy či ty, kteří rádi chodí s plnou polní na čundr, je to šikovná věc. Určitě je také vhodná pro fajnšmekry. Za mě se tedy určitě vyplatí samovar zakoupit – při kempování vám ušetří spoustu času a celý zážitek posune ještě o level výš.  

Ešus z hliníku - 3dílný

  • Cena: 429 Kč
  • Komponenty sady:
    • Velká miska Ø 153 mm - 1,25 l
    • Malá miska Ø 133 mm - 0,85 l
    • Víčko Ø 158 mm - 0,30 l
  • Celkové rozměry: Ø160 mm; výška 110 mm
  • Hmotnost: 450 gramů
  • Materiál: hliník
  • Hodnocení Lenky: 4 z 5
  • Stránka produktu: EŠUS - hliníkový třídílný

Nesmrtelná klasika – hliníkový „armádní” ešus s miskou. Můj první ešus mi rodiče koupili, když jsem začala jezdit na tábory. Tahle léta jsou už dávno za mnou a můj ešus z minulého století zmizel někde v propadlišti dějin. Jelikož kempování bude v tomto roce možná jedinou možností, jak strávit dovolenou za hranicemi všedních dnů, rozhodla jsem se si pořídit nové vybavení. A právě z nostalgie jsem sáhla po tomto klasickém setu.

Nádobí se skládá ze tří dílů – velká miska, malá miska a víčko – a je vyrobeno z potravinářského hliníku, je tedy zdravotně zcela nezávadné. Sada má bezchybné provedení a vše do sebe pěkně zapadá. Víčko, které můžete použít jako talíř, po přiklopení pevně drží. Jednu výtku však přece jen mám – víko by mohlo mít svůj vlastní držák. Při sundávání z ešusu, ve kterém je vařící obsah, je víko pekelně horké. Bez utěrky ho tedy bohužel jen tak nesundáte.

Dnes se setkáte s nabídkou čítající mnoho variant ešusů, většina se vyrábí s vychvalovaným nepřilnavým povrchem. Pozor, ten ovšem není zárukou úspěchu. Pokud neuhlídáte plamen vařiče, tak se vám obsah ešusu stejně připálí, ať máte ten či onen povrch. Vím, o čem mluvím, viděla jsem to totiž na vlastní oči. Nevýhodou nepřilnavého povrchu je i to, že na něj nemůžete použít kovový nástroj, protože byste ho pak nenávratně zničili Známe to všichni – u pánví je nepřilnavý povrch vcelku běžná věc, bez které si už neumíme pomalu představit náš život. A proto jsem měla radost, že se dá sehnat i něco, do čeho můžu lžící škrábat, jak chci a nezničím to.

Suma sumárum klasika je klasika, ale víko bez držáku mě trochu mrzí. Celkově bych produkt doporučila, určitě vám na cestách přijde vhod. 

Něco o ALB forming

Ryze česká společnost ALB Forming je tu s námi už pěknou řádku let. Vznikla už za první republiky – konkrétně pak v roce 1925. Tenkrát se jednalo hlavně o keramickou výrobu, výrobu nádobí a kuchyňských doplňků. Až po znárodnění se začalo s výrobou kempingového nádobí včetně známého ešusu, který už tehdy používali i vojáci. Společnost se po revoluci úspěšně přeměnila na obchodní společnost, jejíž výroba je kompletně umístěna v České republice. 

Hliníkový ešus se samozřejmě vyrábí dodnes, nicméně se ke slovu dostaly i novější materiály. Setkáme se tak s nerezovým a titanovým ešusem pro náročné zákazníky, kterými jsou například profesionální sportovci, horolezci a vojáci. 

Hlavním tahounem je stále kempingové nádobí, k tomu přibyla výroba vařičů, samovarů, jídlonosičů, mlékovarů a dalších. 

Jídlonosiče jsou tématem samy o sobě, o to víc právě v dnešní době, kdy kvůli Covid-19 stoupla poptávka právě po tomto produktu. Společnost ALB Forming plně chápe že je to nepostradetelný produkt pro pomoc seniorům a zdravotně indisponovaným lidem a dělá maximumum pro to, aby stihla pokrýt veškerou poptávku.

Společnost ALB Forming se nebrání ani inovacím. Kupříkladu známé jídlonosiče seženete i ve variantě s termoobalem. Za tento produkt určitě palec nahoru, obzvlášť v dnešní době, kdy dochází k plýtvání jednorázovými obaly. Testy ukázaly, že jídlonosiče s termoobalem udrží jídlo teplé dvakrát tak dlouhou dobu než jídlonosiče bez termoobalu. Dejte tedy definitivní konec ohřívání jídla, když si ho donesete domů. Výsledky testů jsou k nahlédnutí tady.

Firma se úspěšně etablovala i v zahraničí. Produkty jsou oblíbené například i německými zákazníky. 

Ke cti společnosti jde i to, že spolupracuje s humanitárními organizacemi po celém světě – UNICEF, US Aid, Swiss Red Cross, ICFR, ICRD –  kterým dodává kempingové nádobí. Výrobky totiž splňují přísné hygienické normy pro styk s potravinami. 
V poslední době firma podpořila i projekt Tatra kolem světa. Jejich hrníčky, misky a ešusy během následujících 3 let ujedou s posádkou Tatry více než 270 000 kilometrů a podívají se tak do bezmála 70 zemí světa. Nedokáží prý ani odhadnout, kolik litrů tekutin a kilogramů potravin se z nich vypije, resp. sní. Z této spolupráce jsou doopravdy nadšeni.

Jaké kategorie tedy na ALB.cz najdete?

V nabídce e-shopu ALB.cz se rychle zorientujete díky tomuto základnímu členění:

Podobné články