Toulky okolím Bedřichova

Krásné místo v srdci Jizerských hor, kde si každý najde to své NEJ.
Blanka

Milý Zápisníčku,

do Bedřichova jsme se vypravili jen na víkend, ale určitě by si toto místo zasloužilo delší návštěvu. S sebou jsme měli naší tenkrát čtyřletou dceru. Nepočítali jsme tedy s žádnými velkými pochody 😊. Výlety, které jsme naplánovali, musely být mimo jiné zábavné.

 

Bedřichov Královka


Rozhledna Královka


Na rozhlednu Královka jsme vyrazili z parkoviště u běžeckého lyžařského areálu, a to po Mravenčí naučné stezce. Tato trasa je ideální pro procházku s malým dítětem. Trasa je sice do kopce, ale dlouhá jen 1,3 km a zpět už je to z kopečka 😊. Hlavní výhodou této cesty jsou sochy dřevěných zvířátek v rámci naučné stezky, což dítě pohání vpřed a na unavené nožičky si ani nevzpomene. 

 

Bedřichov Královka


Rozhledna, ale není JEN rozhledna. V budově se nachází krásná restaurace a v prostoru před ní úžasné „lanové“ hřiště s písčitým povrchem. Dětský ráj 😊.

 

Bedřichov Královka


Rozhledně se dříve říkalo Königova vyhlídka a byla postavena roku 1907. Na vrchol kamenné věže  (výška rozhledny je 23,5m) jsme museli zdolat 102 schodů, ale ten výhled stál za to. V dáli byl viditelný i Ještěd, který jsme v rámci tohoto víkendu navštívili také.

 

Bedřichov Královka


Přehrada Bedřichov


Vodní nádrž Bedřichov je nejvýše položenou přehradou v Jizerských horách. Byla dostavěna roku 1906, její hráz je dlouhá 340 m a je 23,5 m vysoká. Je to docela zajímavé číslo, jelikož hráz nádrže má stejnou výšku, jako rozhledna, kterou jsme navštívili předchozí den 😊.

 

Bedřichov přehrada


Trasa, kterou jsme zvolili, byla opět přizpůsobená pro malou slečnu. Z parkoviště Nová louka u loveckého zámečku je to po modré turistické značce 1,7 km a více než polovina se dá jet na odrážedle 😊. 

 

Bedřichov přehrada


Pokud by bylo trochu teplejší počasí, určitě bychom si s sebou vzali i plavky. Koupání je na přehradě  totiž povolené a travnaté pláže s krásným výhledem do přírody k lenošení u vody vyloženě vybízejí. 

 

Bedřichov přehrada


Ještěd


Naší poslední zastávkou cestou domů byl Ještěd, ten jsme prostě nemohli minout. Cestu nahoru (do nadmořské výšky 1012 m.n.m.) i dolů jsme absolvovali lanovkou, protože to je úžasná atrakce pro tříleté dítě 😊. Mimochodem tato lanovka je v provozu již od roku 1933.

 

Ještěd


Dominantou Ještědu je všem známý vysílač z roku 1973 s hotelem a restaurací uvnitř. Vysoký je téměř 100 metrů a jeho půdorys má průměr 33 metrů. Dříve stávaly na vrcholu hory velké kříže, jejichž historie sahá až do roku 1737. 

 

Ještěd


P.S. Vysílač na Ještědu se v roce 2005 umístil na stříbrné příčce v anketě  „Sedm divů Česka“ a rozhodně je to místo, které by měl každý mít na svém seznamu zajímavých výletních cílů.
 

Toulky okolím Bedřichova-1
Toulky okolím Bedřichova-2
Toulky okolím Bedřichova-3
Blanka
Cestovatel/ka
Blanka
24. 09. 2021
Blanka má nejvíce nacestováno po České republice a Slovensku. Plánování výletů je její oblíbenou činností a občas jí musí zbytek rodiny trochu krotit, aby byl čas i na odpočinek. Její zahraniční cesty se většinou týkají rodinných dovolených, plánovaných pro dva dospělé, tři děti a poslední dva roky i pro jednoho chlupatého psa.

Přihlásit se

Zde se můžete přihlásit pomocí svých přihlašovacích údajů

Zapomněli jste heslo?
nebo Přihlásit se přes Facebook Přihlásit se přes Google

Registrovat se

A získat z každého nákupu až 25 % zpět

(i) Svůj souhlas můžete kdykoliv odvolat